جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623

 خبرها 

 غربالگري اعتياد در نظام مراقبت‌هاي اوليه

اخيرا برنامه ششم توسعه از طرف رئيس جمهور ابلاغ شد و در اين سند بند مهمي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي وجود دارد که پاي سازمان‌هاي زيادي را براي محقق شدن آن به ميان مي‌کشد.

به گزارش ايسنا، در بند "ت" ماده 106 برنامه ششم توسعه، برنامه‌ريزي در زمينه مبارزه همه‌جانبه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و مديريت مصرف آنها با هدف کاهش 25 ‌درصدي اعتياد توسط دستگاه‌هاي مربوطه درطول اجراي قانون برنامه هدفگذاري شده است. دستگاه‌هايي مانند بهزيستي و ستاد مبارزه با مواد مخدر حرکت‌هايي در اين زمينه آغاز کرده‌اند؛ سازمان بهزيستي نيز پيشنهاد استقرار دادگاه‌هاي درمان‌مدار را مطرح کرد و ستاد مبارزه با مواد مخدر هم بر اجتماعي کردن مبارزات و مديريت مصرف مواد مخدر تاکيد کرده‌است.

با توجه به اينکه پيشگيري و درمان اعتياد در شرح وظايف وزارت بهداشت قرار دارد، اين وزارتخانه نيز به عنوان يکي از دستگاه‌هاي مسوول در حوزه اعتياد، تقويت اين دو بخش را در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار داده است.

دکتر احمد حاجبي- مديرکل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت- در گفت‌وگو با ايسنا درباره برنامه اين وزارتخانه براي اجراي بندهاي مربوط به کاهش اعتياد در برنامه ششم توسعه، گفت: يکي از حوزه‌هاي فعاليت وزارت بهداشت در زمينه سوء مصرف مواد، پيشگيري اوليه است؛ تا روزي که ميزان ورودي جمعيت به حوزه آسيب‌هاي اجتماعي کاهش پيدا نکند، با هجوم غيرقابل کنترل افرادي روبرو هستيم که بايد خدمات درماني و کاهش آسيب دريافت کنند، به همين دليل بايد از نظر مداخلات اثر بخش و نيروي انساني در اين حوزه سرمايه‌گذاري کنيم.

وي ادامه داد: در حال حاضر بيشتر شيوه‌هايي که در زمينه پيشگيري استفاده مي‌شوند نمي‌توانند جمعيت زيادي را پوشش دهند. اين سطح پوشش تدريجي باعث مي‌شود زماني که افرادي در مرحله درمان هستند، گروهي ديگر به اين آسيب‌ها دچار شوند. يکي از اقداماتي که بايد در طول اجراي برنامه ششم توسعه انجام دهيم، افزايش سرعت پوشش جمعيت‌هاي هدف در زمينه پيشگيري است.

حاجبي، استفاده از رسانه‌ها به ويژه صدا و سيما را بخشي از برنامه وزارت بهداشت در زمينه پيشگيري اعلام کرد و گفت: وزارت بهداشت اعتقاد دارد يکي از دستگاه‌هاي موثر در زمينه پيشگيري صدا و سيما است؛ چون دسترسي به آن وسيع است و مي‌توان آگاهي‌هاي لازم را مديريت شده، منتشر کرد. در عين حال بايد مراقب باشيم کيفيت اثر بخشي کاهش نيابد. اگر بتوانيم اين کار را انجام دهيم مي‌توانيم ادعا کنيم ورودي آسيب‌هاي اجتماعي را کاهش داده‌ايم و همزمان کساني که به اين آسيب‌ها مبتلا شده‌اند را درمان مي‌کنيم.

دستگاه‌ها به اهداف خود در حوزه اعتياد نرسيده‌اند

مديرکل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه براي پيشگيري از اعتياد بايد همه دستگاه‌هايي که در بحث‌ اجتماعي و اقتصادي کار مي‌کنند، وارد صحنه شوند، تصريح کرد: اگر فقط در بحث پيشگيري از اعتياد فعاليت کنيم و ساير دستگاه‌ها کمک نکنند، قطعا موفق نخواهيم بود. دستگاه‌ها به اهداف خود در مورد اعتياد نرسيده‌اند؛ اگر اين اهداف محقق مي‌شد ميزان ورودي اعتياد مي‌توانست کمتر از رقم فعلي باشد. البته کنترل نسبي صورت گرفته‌ ولي به دليل حجم بالاي اين ورودي، نياز داريم کنترل بيشتري صورت گيرد.

هدفگذاري براي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي در 11 ميليون نفر حاشيه‌نشين

حاجبي به فعاليت‌هاي وزارت بهداشت براي ادغام خدمات ترک اعتياد در نظام مراقبت‌هاي اوليه نيز اشاره کرد و افزود: با اين ادغام علاوه بر اضافه کردن خدمات غربالگري و مداخلات اوليه مصرف مواد، کارشناس سلامت روان نيز وارد نظام مراقبت‌هاي اوليه شده‌است. همچنين با توجه به اينکه اعتياد در حاشيه شهرها قابل توجه است، توزيع اين خدمات از حاشيه شهر آغاز شد و بر 11 ميليون حاشيه نشين براي پيشگيري از ابتلا به آسيب‌هاي اجتماعي هدفگذاري شد.

وي رويکرد دوم اين وزارتخانه در زمينه اعتياد و همچنين برنامه کاهش آسيب‌هاي اجتماعي در سند ششم توسعه را درمان اعلام کرد و افزود: درمان حوزه تخصصي وزارت بهداشت است؛ درمان‌هاي پرهيز مدار و نگهدارنده از جمله اين رويکردها است. در اين حوزه پزشکان عمومي و روانشناسان در وزارت بهداشت آموزش مي‌بينند و مي‌توانند فعاليت کنند. مراحل اوليه درمان نيز در بسته مراقبت‌هاي اوليه نظام بهداشتي گنجانده شده است.

مديرکل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت ادامه داد: حوزه کاهش آسيب رويکرد جدي وزارت بهداشت است؛ در شرايطي که قادر نيستيم مصرف مواد را به صورت کلي قطع کنيم و رويکرد پرهيز مدار هميشه موفق نيست، بايد از شيوه‌هاي جايگزين استفاده کرد تا مصرف مديريت و عوارض آن کاهش يابد.

دستفروشي پديده اي نيست که در يک نقطه خشک شود

تنها با اشتغالزايي مي توانيم دستفروشان را ساماندهي کنيم

نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران گفت: تنها با اشتغالزايي مي توانيم دستفروشان را به صورت قطعي ساماندهي کنيم.

اسماعيل دوستي نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به آخرين وضعيت ساماندهي دستفروشان پايانه هاي حمل و نقل عمومي شهر تهران، اظهار داشت: دستفروشان را نمي‌توانيم به صورت قطعي ساماندهي کنيم.

وي با بيان اينکه پديده سد معبر و دستفروش ها امروز و ديروز خلق نشده است، افزود: از زماني که کلانشهرها و شهرها خلق شده اند ما با اين پديده مواجه هستيم.

نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران گفت: نمي توانيم با اين پديده به صورت قهري برخورد کنيم، به همين منظور بايد ساماندهي دستفروشان را با يک برنامه ريزي دقيق در دستور کار خود قرار دهيم.

دوستي به اقداماتي که سال گذشته در خصوص دستفروشان شهر انجام شده اشاره کرد و گفت: بايد محله هايي را که افراد دستفروش در آن حضور دارند، ساماندهي کنيم و افراد را به روز بازارها و شب بازارها منتقل کنيم.

وي ادامه داد: معتقدم اين افراد هم بايد منبع درآمدي داشته باشند تا بتوانند زندگيشان را تامين کنند.

نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران گفت: اگر بدون برنامه دستفروشان را از محله هايي که در آن حضور دارند، خارج کنيم منجر به درگيري مي شود.

دوستي افزود: پديده دستفروشي، پديده اي نيست که در يک نقطه خشک شود، به همين منظور هم بايد به دنبال اشتغالزايي در شهر باشيم تا اين مشکل حل شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي