جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5624

  توسعه يک روش جديد براي درمان بيماري هاي ژنتيکي 

 محققان با استفاده از يک نسخه جديد از روش ويرايش ژنتيکي CRISPR-Cas9 موفق به تصحيح نقايص اسيد ريبونوکلئيک در بسياري از بيماري‌هاي ژنتيکي از قبيل ALS، ديستروفي عضلاني و بيماري هانتينگتون شدند.

به گزارش ايرنا از مديکال ساينس، تاکنون روش CRISPR-Cas9 فقط براي دستکاري DNA قابل استفاده بود. در سال 2016 ميلادي، گروهي از محققان دانشگاه پزشکي کاليفرنيا روشي را براي رديابي RNA در سلول‌هاي زنده مطرح کردند. اين روش RCas9 نام دارد. اکنون اين محققان يک گام فراتر نهاده‌اند و از روش RCas9 براي تصحيح خطاهاي مولکولي در برخي بيماري‌ها استفاده کرده‌اند. اين روش محققان را بسيار هيجان زده کرده است؛ زيرا نه تنها ريشه بيماري هايي که هيچ درماني ندارند را مورد هدف قرار مي‌دهد؛ بلکه سيستم CRISPR-Cas9 را به‌گونه‌اي بازمهندسي کرده است که براي تمام بافت‌هاي بدن قابل استفاده
است.

محققان DNA را به طرح يک معمار براي سلول و RNA (اسيد ريبو نوکلئيک) را تفسير معمار براي آن طرح تشبيه کرده‌اند. به بيان ديگر ژن‌هاي رمزگذاري‌شده در DNA واقع در هسته، روي RNA رونويسي مي‌شوند و RNA پيام‌ها را به سيتوپلاسم منتقل مي کنند.

تصحيح RNA با روش جديد در مدل هاي آزمايشگاهي و سلول‌هاي برگرفته از انسان، يک مکانيسم درماني فوق‌العاده براي بيماري‌هايي است که تاکنون درماني نداشته‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي