جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5626

 دفاع روحاني از وزيران پيشنهادي کابينه دوازدهم؛
 اولويت برنامه دولت «تغييرات بنيادي در شيوه اداره منابع کشور» 

 رئيس جمهوري در جلسه بررسي اصول و خط مشي دولت دوازدهم و روند راي اعتماد مجلس به وزيران پيشنهادي، گفت: دولت دوازدهم حداقل به دو دليل، چاره اي ندارد جز آنکه تغييرات بنيادي در شيوه اداره منابع کشور را به عنوان مهمترين اولويت در دستور کار خود قرار دهد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني با تشريح مشکلات کشور بويژه در بخش هاي اقتصادي، يکي از دلايل را «ميزان دارايي‌هاي طبيعي و مالي کشور» اعلام کرد و گفت: با توجه به اين دارايي ها، امکان اداره مسرفانه به شيوه گذشته وجود ندارد.وي افزود: منبع به ظاهر شفابخش هميشگي، يعني درآمدهاي نفتي، حداقل تا چند سال پيشِ رو به ميزاني نخواهد بود که بتواند نقش مُسکّن قبلي خود را ايفا کند.

* حراست از حقوق همه مردم را وظيفه خود مي دانم

رييس جمهوري در ادامه گفت: حراست از حقوق همه مردم را چه آنهايي که به من رأي دادند و چه آنها که ديگري را برگزيدند وظيفه خود مي‌دانم و براي تأمين «آزادي، آرامش، امنيت و پيشرفت» که اهداف اساسي برنامه چهار ساله دولت است از همه نخبگان و صاحبنظران، مديران و همه اقشار مردم در کشور مدد مي‌جويم.

وي افزود: اينک که ملت ايران با اکثريت قاطع، بار ديگر مسير اعتدال را برگزيده و به برنامه رييس جمهوري منتخب رأي داده است، من خود را به تحقق آن برنامه متعهد مي‌دانم و حراست از حقوق همه مردم را ـ چه آنهايي که به من رأي دادند و چه آنها که ديگري را برگزيدند ـ وظيفه خود مي‌دانم و براي تأمين «آزادي، آرامش، امنيت و پيشرفت» که اهداف اساسي برنامه چهار ساله دولت است، از همه نخبگان و صاحبنظران، مديران و همه اقشار مردم در کشور مدد مي‌جويم.

وي ادامه داد:امروز به لطف خداوند و همت مردم، برخي از چالش‌هاي سال 92 را پشت سر گذاشته‌ايم و اميدوارتر و تواناتر از گذشته، آماده تدبير و عبور از چالش‌هاي بزرگِ پيش‌رو هستيم.

رييس جمهوري خاطرنشان کرد: ديگر کسي نمي‌تواند از انزواي ايران و ائتلاف جهاني عليه ايران سخن بگويد.امروز، ديگر کسي از آشفتگي در اقتصاد ايران و تورم 40 ‌درصدي و کاهش توليد ملّي و توقف اشتغال زايي سخن نمي‌گويد.

روحاني اضافه کرد: دولت تدبير و اميد، عزم آن دارد که در فرصت چهارساله دوم، بيش از پيش به اصلاح ساختارها بپردازد و در اين کار، به کمک صميمانه و صبورانه مجلس شوراي اسلامي و قوه قضاييه نيازمند است.وي همچنين گفت:دولت دوازدهم براي هماهنگي هرچه بيشتر سياست ها و مديريت‌هاي اقتصادي، به فرآيند تصميم‌سازي و تصميم‌گيري و اقدام و نظارت، ساماني نو خواهد داد و با چابک‌سازي و شفافيت دستگاه هاي دولتي، زمينه رقابت و همکاري مردم را فراهم خواهد ساخت.

روحاني تاکيد کرد: براي رسيدن به زندگي شايسته مردم، به گام هايي بلندتر و ياراني همراه تر نياز داريم.

وي همچنين گفت: گرچه هنوز راه درازي در پيش است؛ هنوز تا رسيدن به زندگي شايسته براي اين مردم سربلند و دستيابي به جايگاه بايسته در خانواده جهاني به گام‌هايي بلندتر و ياراني همراه تر نيازمنديم.

وي اضافه کرد: دولت تدبير و اميد عزم آن دارد که در فرصت چهارساله دوم، بيش از پيش به اصلاح ساختارها بپردازد و در اين کار، به کمک صميمانه و صبورانه مجلس شوراي اسلامي و قوه قضاييه نيازمند است.

* بر رعايت کامل حقوق شهروندي پافشاري خواهيم کرد

رييس دولت دوازدهم ادامه داد: ما در دولت يازدهم، منشور حقوق شهروندي را به عنوان نقشه راهي براي اهتمام بيشتر به حقوق شهروندان تدوين کرديم ودر دولت دوازدهم بر رعايت کامل آن پافشاري خواهيم کرد.

روحاني تصريح کرد: دولت بر مدار استيفاي حقوق ملت در قانون اساسي حرکت خواهد کرد و تحقق حقوق شهروندي، سرلوحه عملِ دولت در عرصه سياست داخلي، خواهد بود.

وي هدف همه اقدامات دولت، معطوف به تأمين منافع ملي همه ايرانيان و ارتقاي کيفيت زندگي آنان ذکر کرد و افزود: دولت دوازدهم خواستار «آزادي و امنيت مردم ايران براي تحقق آرامش و پيشرفت کشور است».

* مقابله ريشه اي و همه جانبه با فساد در دولت دوازدهم

وي در بخش ديگر از سخنان خود خاطرنشان ساخت: دولت دوازدهم مقابله ريشه اي و همه جانبه با فساد را لازمه قطعي تحقق پيشرفت و عدالت اجتماعي مي داند.

رييس جمهوري ادامه داد: همه دستگاه‌ها مکلفند برنامه‌هاي مشخص براي مقابله با فساد و بالاخص کاهش احتمال بروز فساد در روندهاي تصميم‌سازي، تصميم‌گيري و اجرا داشته باشند و اين نيازمند شفاف سازي و ارتقاي رويه هاي سلامت اداري در همه ارکان نظام و همکاري قواي مقننه و قضاييه است.

* تغيير در شيوه‌ اداره‌ اقتصاد کشور، يک الزام است

رييس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينکه کشور ما امروز با مشکلاتي درحوزه هايي نظير نظام بانکي، بودجه دولت، صندوق‌هاي بازنشستگي، آب و محيط زيست مواجه است، تصريح کرد: بي توجهي کافي به عمق اين مسائل در مقطع کنوني مي‌تواند دستاوردهاي بزرگ نظام جمهوري اسلامي در حوزه هاي گوناگون را با آسيب مواجه کند.

روحاني خاطرنشان کرد: اولين ويژگي مشترک مشکلات ذکر شده به رغم تنوع زياد آنها، اين است که همگي بتدريج و در طول زمان شکل گرفته و گسترش پيدا کرده اند. به عبارت ديگر، وقوع همه آنها قابل پيش بيني بوده است.

وي افزود: ويژگي دوم اينکه همه آنها، نه از خارج نظام تصميم گيري، بلکه از دل تصميمات و سياست هاي اتخاذ شده بيرون آمده اند. انباشت مشکلات ذکر شده، ما را به اين جمع بندي رسانده که تغيير در شيوه‌ اداره‌ اقتصاد کشور، يک الزام است و البته، براي انتخاب مسير درست اصلاحات اقتصادي، ضروري است به چرايي پايداري مشکلات اقتصادي توجه کنيم.

رييس جمهوري اضافه کرد: باوجود همه اقدامات خوبي که توسط دولت‌هاي پيشين انجام شده، رفع مشکلات ساختاري از سوي دولت ها کمتر مورد توجه قرار گرفته و شکاف ميان سطح رفاه مورد انتظار مردم و مشکلات ساختاري را همواره درآمدهاي ناپايدار نفت پر کرده و همين باعث شده است که نتوانيم ضعف هاي بعضاً بزرگ سياستگذاريمان را مشاهده کرده و از آنها درس بگيريم.روحاني با بيان اينکه درآمدهاي بالاتر از 100 ميليارد دلار سال هاي نيمه دوم دهه 1380 فعلاً تا چند سال ديگر، در دسترس نخواهد بود، اظهار کرد: اولين نکته مهم آن است که فضاي جامعه را متناسب با درآمدهاي کمتر از 50 ميليارد دلاري نفت، باز تنظيم کنيم.وي اضافه کرد:ما نمي توانيم سرنوشت مردم را در حوزه هاي مهمي مانند امنيت، آموزش، بهداشت و درمان و تأمين اجتماعي را که بايد بيش از هر چيز ديگر از ثبات و بهبود مستمر برخوردار باشد، به بازار پرتلاطم جهاني نفت و نوسانات قيمت آن، گره بزنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي