جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5626

 تلاش همسايگان شمالي ايران براي تحکيم همکاري‌هاي انرژي 

 
آذربايجان و ترکمنستان با تلاش دو طرف براي همکاري در زمينه‌ صادرات انرژي به اروپا با وجود اين که بر سر يک ذخيره هيدروکربن اختلاف دارند خود را شرکاي استراتژيک اعلام کردند.به گزارش ايسنا، قربان‌قلي بردي محمداُف، رييس جمهور ترکمنستان هفته گذشته يک سفر رسمي به باکو داشت و در جريان اين سفر با الهام علي‌اُف، همتاي آذربايجاني خود ديدار کرد. در طول مذاکرات دو روزه، روساي جمهور ترکمنستان و جمهوري آذربايجان درباره مسائل منطقه‌اي مهم متعددي از جمله ساخت راه آهن باکو-تفليس-کارس، بنادر جديد در درياي خزر و تلاش‌هاي مشترک براي توسعه مسيرهاي حمل گاز درياي خزر به بازارهاي اروپايي گفت‌وگو کردند.

دو طرف يک توافق شراکت استراتژيک امضاء کردند و علي‌اُف اعلام کرد روابط ميان دو کشور در بالاترين سطح قرار دارد و آنها بر ضرورت تبديل فضاي خزر به منبع ثبات بلند مدت در اوراسيا که منطقه‌اي براي همکاري بين المللي گسترده است، توافق دارند.اما مسئله‌اي‌ که در بيانيه‌هاي عمومي ذکر نشد، مرزهاي حل نشده در درياي خزر و همچنين وضعيت يک منبع هيدروکربن بود که در آذربايجان، کياپاز و در ترکمنستان سردار ناميده مي‌شود و دو طرف به دليل قرار گرفتن در طول مرزهايشان ادعاي مالکيت آن را دارند.هر دو طرف تلاش کرده‌اند از اين اکتشاف براي خودشان بهره برداري کنند. تلاش ناموفق شرکت ملي نفت آذربايجان در سال 1997 و شرکت‌هاي روس‌نفت و لوک اويل روسيه براي بهره برداري از اين ذخيره به روابط ميان باکو و عشق‌آباد لطمه بزرگي زد. ترکمنستان بعدها تلاش کرد با شراکت موبيل از اين ذخيره بهره برداري کند، اما اين شرکت نفت آمريکايي به منظور اجتناب از لطمه ديدن روابطش با آذربايجان، عقب نشيني کرد.

دو طرف در سال 2008 توافق کردند تا زماني که وضعيت مرزهاي خزر حل نشود، هيچ گونه بهره برداري يا استخراج هيدروکربن انجام ندهند. با اين‌همه سال بعد عشق‌آباد تهديد کرد اين مساله را در دادگاه داوري بين‌المللي مطرح مي‌کند و در سال 2015 يک گشت مرزي، يک کشتي ترکمنستاني را که براي کار در کياپاز سردار اعزام شده بود، توقيف کرد.به گفته سرگي مارکدونوف، کارشناس منطقه قفقاز، ديدار اخير مقامات دو کشور در شرايطي برگزار شد که تغييرات ژئوپلتيکي، ممکن است همکاري آذربايجان، ترکمنستان را تقويت کند. با وضع تحريم‌هاي آمريکا عليه روسيه و ايران، آذربايجان و ترکمنستان فرصتي را براي تبديل شدن به شرکاي ممتاز غرب در درياي خزر و جايگزيني براي نفت و گاز مسکو، احساس مي‌کنند.

ترکمنستان همچنين با مناقشاتي با روسيه بر سر ترانزيت گاز طبيعي به اروپا مواجه شده است. عشق آباد از اين حقيقت که گازپروم از فروش مجدد گاز ترکمنستان به اروپا سود قابل توجهي به دست مي‌آورد، ناراضي است. نارضايتي بر سر قيمت‌هاي گاز منجر شد گازپروم خريد گاز ترکمنستان را در ژانويه سال 2016 متوقف کرده و عشق‌آباد را در ضرورت مبرم يافتن شرکاي جديد قرار دهد.با اين‌همه موانع زيادي بر سر راه همکاري انرژي ميان آذربايجان و ترکمنستان باقي مي‌ماند. هر دو طرف نگران نارضايتي ايران و روسيه هستند که حضور اقتصادي و سياسي آنها در منطقه بسيار بزرگ‌تر از اروپا است. اين به معناي آن است که همکاري آنها در حال حاضر يک اتحاد انرژي عليه مسکو و ايران نخواهد بود.

بر اساس گزارش پايگاه خبري اويل پرايس، همچنين چالش‌هاي ديگري وجود دارد. ترکمنستان مي‌خواهد به کريدور گاز جنوبي از آذربايجان به اروپا متصل شود. اين امر مستلزم ساخت خط لوله گاز ترانس کاسپين است. با وجود اين که اين خط لوله براي اولين بار در دهه 1990 پيشنهاد شد اما همچنان يک رويا مانده است. باکو و عشق‌آباد اصرار دارند که ساخت اين خط لوله تنها مستلزم توافق کشورهايي است که لوله‌ها از خاک آنها مي‌گذرد. روسيه و ايران به شدت با اين مسئله مخالف بوده و اصرار دارند تا زماني که مسائل حقوقي پيرامون درياي خزر حل نشده است، اين پروژه مستلزم حمايت همه پنج کشور است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي