جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5626

 خبرها 

 نوبخت: مراقبت از خانواده در دستورکار معاونت زنان قرار گيرد

عضو شوراي فرهنگي اجتماعي زنان از ابتکار خواست تا شأن معاونت رئيس جمهور را براي معاونت زنان و امور خانواده رئيس جمهور محقق و تمام دستگاه‌ها و نهادهاي دولتي کشور را موظف به ايجاد «دفتر امور زنان» با محوريت اين معاونت کند.

منيره نوبخت در گفت‌وگو با ايسنا ،اين فعال حقوق زنان با بيان اينکه در حال حاضر فعاليت‌ها در حوزه زنان به صورت پراکنده انجام مي‌شود، تاکيد کرد : در دوره جديد اين معاونت بايد حداقل تمامي سازمان‌ها و دستگاه‌هاي دولتي کشور مکلف به داشتن «دفتر امور زنان» شوند و اين دفاتر با محوريت معاونت زنان و خانواده رئيس جمهوري به صورت يکپارچه و هماهنگ عمل کنند تا از اين طريق بتوانيم به صورت منسجم‌تر مسائل زنان را در کشور پيگيري کنيم.

به اعتقاد نوبخت، علت اصلي عدم موفقيت معاونت امور زنان در گذشته، عدم تحقق ساختار اجرايي اين معاونت و همچنين عدم يکپارچگي فعاليت‌ها حداقل در دستگاه‌هاي دولتي بوده است.

وي در ادامه با اشاره به دو سند «تامين امنيت زنان در برابر خشونت» و « پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي» گفت: در زمان رياست جمهوري آقاي خاتمي سندي در خصوص آسيب‌هاي اجتماعي زنان تدوين شد در حاليکه به مرحله اجرا نرسيد و متوقف شد. اين در حاليست که پيگيري اين اسناد توسط معاونت زنان موضوع مهمي است.

اين فعال حقوق زنان ادامه داد: به طور کلي در زمينه زنان و خانواده مصوبات و اسناد بالادستي بسيار خوبي داريم که هنوز اجرايي نشده و يا ضمانت اجرا ندارند پس نياز است که معاونت زنان اين مصوبات و اسناد را به جريان اجرا بيندازد تا حتي اگر اشکالاتي هم دارد در مرحله اجرا نسبت به رفع آنها اقدام شود.

وي تصريح کرد: نياز است مراقبت از خانواده در دستور کار اين معاونت رياست‌جمهوري قرار گيرد و در صورت نياز با تصويب مصوبات و اسناد اين مسئله در کشور پيگيري شود تا از اين پس شاهد آن نباشيم که سياست‌هايمان باعث تضعيف و تخريب خانواده مي‌شود.

نوبخت ادامه داد: امروزه حتي کشورهايي که به خانواده بي اعتنايي مي‌کردند از مسير خود بازگشتند، اين در حاليست که جامعه ايراني کاملا خانواده محور است و معاونت امور زنان و خانواده رئيس جمهور به خوبي مي‌تواند از نهاد خانواده پاسداري کند.وي تصريح کرد: براي مثال طرح توسعه فضاي مجازي، طرح بسيار خوبي است اما آيا نبايد در اين طرح‌هاي توسعه فکري کرد تا به نهاد خانواده آسيب نرسد؟ يا آنکه همه ما مي‌دانيم که تحصيلات عاليه براي دختران و پسران بسيار عالي و مهم است اما مي‌بينيم که در مسير آموزش عالي کشور گاهي اوقات موانعي براي تشکيل خانواده وجود دارد که اين مسائل به نهاد خانواده آسيب مي‌زند و بايد نسبت به برطرف کردن آنها اقدام شود.اين فعال حقوق زنان در پايان گفت: قرار نيست زنان ما هم بار خانواده و هم بار اجتماع را به دوش بکشند و در معرض آسيب هم باشند. اين در حاليست که متاسفانه اين مسئله در کشور وجود دارد و بايد نسبت به رفع آن با تمام قوا تلاش کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي