جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5628

 سرمقاله 

تأثير عملكرد امروز مجلس تا سال 1400

حميدرضا عسگري

در فضاي سياسي تمام كشورها، برخي افراد و احزاب، بيش‌تر به عنوان «سودجويان سياسي» شناخته مي‌شوند؛ چرا كه اين عده، معمولاً تبحّر خاصي در گرفتن ماهي از آب گل‌آلود دارند؛ براي همين هم هست كه آرامش و ثبات فضا، به نفع‌شان نبوده و براي‌شان قابل پذيرش نيست. به اين دليلِ ساده كه اين ثبات، باعث مي‌شود ازكار، بي‌كار شوند.

همان‌گونه كه اشاره شد، وجود اين «سودجويان سياسي»، فقط مختص به فضاي سياسي يك كشور يا دولت و گرايش خاصي نيست، بلكه اين گروه در همه محافل سياسي جهان، از دموكرات‌ترين كشورها گرفته تا ديكتاتوري‌هاي محض، حضوري موريانه‌گونه دارند. منافع اين دسته، با آسيب به داشته‌ها و سرمايه‌هاي ملي ملت‌ها به دست مي‌آيد.

در كشور ما نيز در ادوار مختلف، افراد و گروه‌هايي كه براي رسيدن به اهداف خود و كسب منافع مشخص، درصدد بر هم زدن ثبات و آرامش جامعه و فضاي سياسي بوده‌اند، حضوري فعال داشته‌اند.

اما اكنون...؛ پس از اعلام كابينه توسط رئيس جمهور به مجلس و آغاز بررسي صلاحيت افراد معرفي‌شده، حضور و فعاليت اين گروه‌هاي سودجو بسيار داغ شده و طبيعتاً عواقب سوء و منفي عملكرد ناصحيح آنها، بر فضاي سياسي و اجتماعي جامعه‌مان، اثرگذار است.

متأسفانه علي‌رغم تمام نصايح و توصيه‌هاي بزرگان نظام به امر وحدت جريان‌هاي سياسي و پرهيز از افراط‌‌گرايي در برخورد با مسائل، باز هم شاهد خودسري‌ها و شلوغ‌كاري‌هاي سياسي‌اي هستيم كه اينك پيرامون انتخاب اعضاي كابينه و گرفتن رأي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي، شكل گرفته‌ است.

معرفي اين افراد به عنوان كابينه دولت دوازدهم از سوي رييس جمهور، قطعاً براي تاثيرگذاري بيش‌تر در جهت تحقق اهداف بوده است، چرا كه اين چهار سال به‌گونه‌اي، بذرپاشي اعتماد در جامعه بوده و حال، بايد منتظر حاصل و محصول آن باشيم. لذا، اينكه چه كساني ابقا شده و چه افراد جديدي لازم است به جمع دولت اضافه شوند، به نظر رئيس دولت و تيم مشاوران وي مربوط بوده است.

قصد تأييد صلاحيت كابينه را نداريم؛ چرا كه اين امر، در حدود اختيارات ما نيست. اما اصولاً روال كار به اين شيوه است كه نمايندگان مجلس، برنامه و طرح‌هاي وزراي پيشنهادي را مشاهده و بررسي كنند و در پايان، به صلاحيت، توانايي‌ و برنامه‌هاي وزرا براي اداره امور و حل مشكلات موجود، رأي اعتماد بدهند. اما متاسفانه برخي نگرش‌هاي غيركارشناسي كه صرفاً به جهت اميال سياسي، درصدد مخدوش كردن كارنامه عملي كابينه هستند، در آستانه گرفتن رأي اعتماد از مجلس، موجب نگراني‌هايي گرديده است.قدر مسلم، افراد پيشنهاد شده براساس چشم‌اندازهايي انتخاب شده‌اند كه برنامه‌ها و اهداف دولت براي تغيير و اصلاح وضع موجود، بر محور آنها نهاده شده است. لذا اختلال در روال و حركت دولت در همين ابتداي كار، قطعاً آثار و بازتاب‌هاي ناخوشايندي را در عرصه داخلي و خارجي خواهد داشت.به عبارتي، گرفتن رأي اعتماد بالا از مجلس، هم مُهر تأييدي بر صلاحيت انتخاب مردم است و هم پشتوانه‌اي براي دولت مي‌باشد تا خانه ملت را ناظر و همراه خود ببيند و در پيگيري مشكلات مردم با قاطعيت تمام وارد ميدان شود.

جداي از اين موضوع بايد توجه داشت كه مردم نسبت به برنامه‌هاي چهار سال دوم دولت جديد، چشم اميد دارند و نبايد جبهه‌بندي‌هاي سياسي مانع از تحقق برنامه‌هاي وعده داده شده دولت به ملت شود.

دادن يا ندادن رأي اعتماد، حق مسلم نمايندگان مجلس مي‌باشد، اما بايد اين نكته را گوشزد كرد كه اين حق رأي، مي‌بايست در جهت حفظ و صيانت از حقوق ملت باشد و خداي ناكرده، ابزاري براي گرايشات حزبي، تلقي نگردد. مسلماً مردم درمورد نظرات و عملكرد نمايندگان‌شان قضاوت خواهند كرد و توقع دارند تا نمايندگان با تعهدي كه نسبت به مصالح ملت و كشور داده‌اند، با نگاه كارشناسي و منصفانه، صلاحيت يا عدم صلاحيت كابينه را مدنظر قرار دهند.

مسلماً اين چهار سال پاياني دولت تدبير و اميد به منزله اثبات عملكرد اجرايي آن خواهد بود. از يك‌سو بايد نسبت به خواست دولت براي داشتن كابينه مورد وثوق توجه داشت و از سوي ديگر، بايد صلاحيت افراد كابينه با توجه به نظرات كارشناسي، مورد بررسي قرار گيرد و افراد با ادلّه كافي، تأييد يا رد شوند.

اكنون، همه ما نظاره‌گر آزمون مجلس هستيم تا با تأييد كابينه دوازدهم، حاصل عمل دولت و همين‌طور، تحقق وعده‌هاي داده شده را مشاهده كنيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي