جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5628

 معادلات انرژي 

 همکاري مشترک پژوهشگاه نفت و کره جنوبي در زمينه توسعه دانش فني توليد گاز مايع

رييس پرديس صنايع پايين‌دستي پژوهشگاه صنعت نفت از همکاري اين پژوهشگاه با کره جنوبي در زمينه انتقال دانش فني توليد گاز مايع خبر داد.

به گزارش ايسنا، دکتر اکبر زمانيان، ال ان جي را يکي از روش‌هاي مطمئن صادرات گاز طبيعي دانست و افزود: براي جايگزيني سوخت خودروها و ديگر وسايل حمل و نقل به سوخت‌هاي پاک، از سه سوخت سي ان جي، جي تي ال و ال ان جي استفاده مي‌شود که کاربرد سوخت LNG (گاز مايع) در حال توسعه بوده و در بخش‌هاي مختلفي از آن مي‌توان استفاده کرد.

وي با بيان اينکه اين سوخت علاوه بر آنکه يک روش مطمئن براي صادرات گاز طبيعي است، دوستدار محيط زيست نيز هست، اظهار کرد: امروزه ال ان جي از نظر فرآيندي و تجهيزات به عنوان يک تکنولوژي انحصاري در دنيا محسوب مي‌شود و صرفا چندين شرکت آمريکايي و اروپايي در اين زمينه فعال هستند.

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با تاکيد بر اينکه انحصار اين فناوري باعث شد کشورهاي ديگري نظير کره و چين به دنبال توسعه دانش فني ال ان جي باشند، اضافه کرد: با توجه به اعمال تحريم‌ها و عدم همکاري ايران با تامين‌کنندگان تجهيزات بين‌المللي همکاري با کشورهايي چون کره جنوبي را در اين زمينه آغاز کرديم.

زمانيان با تاکيد بر اينکه از سه سال پيش مذاکرات پژوهشگاه صنعت نفت با شرکت ملي گاز در زمينه توسعه فناوري ال ان جي در داخل آغاز شده است، يادآور شد: ال ان جي مورد استفاده در دنيا داراي سه مقياس کوچک، mid scale و based load يا همان مقياس بزرگ است که شرکت‌هاي صنعتي بزرگ در دنيا عمدتا از مقياس‌هاي بزرگ براي فعاليت‌هاي خود استفاده مي‌کنند.

وي به کاربرد ميني ال ان جي در سطح دنيا اشاره کرد و گفت: اين فناوري کاربردهاي بسياري دارد که از اين ميان مي‌توان به تبديل منابع گازي کوچک به ال ان جي اشاره کرد و همچنين سوخت‌هاي گازي که به فلر ارسال مي‌شوند و تبديل آن به LNG و ايجاد ارزش افزوده بالا از ديگر فوايد اين دانش فني است.

زمانيان ادامه داد: گازرساني به مناطق دور دست که از طريق خط لوله امکان پذير نيست و همچنين توليد LNG براي مصرف خودروها و اتوبوس‌ها از ديگر کاربردهاي ميني ال ان جي است که بسياري از اين فعاليت‌ها با همکاري شرکت ملي گاز در حال پيگيري و انجام است.

وي دوست‌دار محيط زيست بودن را از ديگر مزاياي ال ان جي عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون سوخت موجود در کشتي‌ها مازوت است که داراي گوگرد بسيار بالايي بوده و براي محيط زيست آسيب‌هاي جبران ناپذيري را به همراه دارد؛ از اين رو تمهيداتي از سوي جوامع بين‌المللي در نظر گرفته شده است که ال ان جي جايگزين سوخت‌ مازوت شود.

زمانيان، به همکاري ايران و کره در زمينه ال ان جي نيز اشاره کرد و گفت: کره جنوبي به دنبال توسعه دانش فني LNG است؛ چراکه منابع گازي کافي ندارند و علاقه‌مند براي همکاري با ايران هستند.

وي داد: از آنجايي که ايران اولين دارنده منابع گاز طبيعي در دنيا است، يکي از بازارهاي مناسب براي کره جنوبي محسوب مي‌شود و با تحقيقات و بررسي‌هاي انجام شده قرار است ايران و کره جنوبي در زمينه ال ان جي وارد کنسرسيوم مشترک براي توسعه فناوري LNG شوند، از اين رو توافق‌نامه‌اي ميان اين دو کشور با هدف توسعه مشترک دانش فني و بازاريابي به امضاء رسيد.

زمانيان تصريح کرد: طبق توافقات انجام‌شده مقرر شده است که جلسات فني با حضور نمايندگان کنسرسيوم‌ها در دو کشور برگزار و همچنين کميته راهبري از سوي دو کشور تشکيل شود تا نتايج مختلف بدست آمده از جلسات فني، مصوب و مورد بررسي و تحليل قرار گيرد.

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت:

شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي را مي‌خريم!

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت با بيان اينکه اين اتحاديه به عنوان دارندگان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌هاي تک و دومنظوره آماده خريداري شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي است،اظهار کرد: متاسفانه وزير نفت در دوره گذشته پاسخي به اين خواسته ما ندادند و حتي از فروش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي جلوگيري کرده‌اند. اميدوارم در دوره جديد به نتايجي با آقاي زنگنه برسيم.

بيژن حاج‌محمدرضا در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه اتحاديه جايگاه‌داران سوخت با طرح برندينگ مخالف است، افزود: به نظر من اين طرح قابل اجرا نيست. همکاران من نيز در سراسر ايران با اين طرح مخالف هستند و پيشنهاد داده‌ايم با مسئولان شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در اين مورد صحبت کنيم. ما حتي براي واگذاري شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز خواهان مذاکره هستيم. شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي بايد با شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ادغام شود. ما به عنوان دارندگان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌هاي تک و دومنظوره پيشنهاد داده ايم و آمادگي خود را اعلام کرده‌ايم که شرکت ملي پخش را خريداري کنيم و عمليات پخش را خودمان انجام دهيم اما متاسفانه وزير نفت در دوره گذشته پاسخي به اين خواسته ما ندادند و حتي از فروش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي جلوگيري کرده‌اند. اميدوارم در دوره جديد به نتايجي با آقاي زنگنه برسيم.

وي با اشاره به وجود بيش از 6000 جايگاه گاز و بنزين در سراسر کشور، تصريح کرد: ما ممانعتي در اين موضوع نمي‌بينيم که نمايندگان شرکت ملي نفت هم در هيات مديره اين شرکت حضور داشته باشند اما مي‌توانيم با يک برنامه‌ريزي جديد اين روال 80 ساله را تغيير دهيم و براي تغيير آن بايد پايه‌هاي آن را استوارتر کنيم و بخش غيردولتي را به خدمت بگيريم. در حال حاضر بخش‌هاي وابسته مي‌خواهند برند شوند. شرکت‌هاي برند در اصل مالکيت مغايرت ايجاد مي‌کنند. زيرا جايگاه‌ها در اختيار يک نفر است و يک ملک نمي‌تواند چند نفر را به عنوان مدير در اختيار داشته باشد.

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت با تاکيد بر اينکه بخش دولتي بايد در اين زمينه غيرفعال شود، گفت: در واقع تقاضاي ما از آقاي زنگنه فروش شرکت ملي پخش است. قرار بود اين شرکت منحل شود و ما اعلام کرديم در ازاي منحل کردن، اين شرکت را به ما واگذار کنند و به ما کمک کنند سيطره مديريت مجاري عرضه را در سطح کشور به دست بگيريم. متاسفانه وزارت نفت تاکنون جوابي به ما نداده‌ است. البته ما تقاضاي خود را به سازمان خصوصي‌سازي نيز اعلام کرده‌ايم. ما تقاضا داريم در پالايش، انبارداري و نگهداري ورود کنيم. مانند آنچه که در همه دنيا رايج است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي