جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5633

 ميز خبر 

 آمريکا با کاهش 290 ميليون دلاري کمک‌هاي خود به مصر، سيسي را تنبيه مي‌کند

منابع آگاه در کاخ سفيد از تصميم واشنگتن براي کاهش 95.7 ميليون دلاري کمک‌هاي خود به مصر و بلوکه کردن پرداخت 195 ميليون دلار ديگر به دليل عدم حصول پيشرفت در پرونده حقوق بشري و ملاک‌هاي دموکراسي اين کشور خبر دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز عربي، دو منبع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود، ضمن اشاره به قصد آمريکا براي کاهش و بلوکه کردن توقف بخشي از کمک‌هاي سالانه خود به مصر که در مجموع به بيش از 290 ميليون دلار مي‌رسد، گفتند، گرچه واشنگتن از موضعگيري قاهره درمورد آزادي‌هاي مدني به ويژه قانون جديد مربوط به تشکل‌هاي غير دولتي ناخرسند است، اما نمي‌خواهد به همکاري‌هاي امنيتي خود با قاهره پايان دهد.

ترديد رهبر اکثريت سناي آمريکا درباره ادامه کار ترامپ

به گفته منابع مطلع، رهبر اکثريت سناي آمريکا روابط متشنجي با رئيس‌جمهوري آمريکا دارد و آنها به ندرت ارتباط دارند. به گفته آنها، ميچ مک‌کانل و ترامپ نهم اوت نزاعي همراه با داد و فرياد داشته‌اند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل،‌ ميچ مک‌کانل، از سناتورهاي باسابقه ايالات متحده که رهبري اکثريت سناي ايالات متحده را بر عهده دارد، اختلافاتي با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا دارد و همين امر موجب شده تا طرفين اوايل اوت "نزاع غير محترمانه‌اي همراه با داد و فرياد" داشته باشند.

سازمان ملل: دولت آمريکا صراحتا و بي‌قيد و شرط نژادپرستي را محکوم کند

کارشناسان حقوق بشري سازمان ملل خواستار اين شدند که رهبران آمريکا "صراحتا و بي‌قيد و شرط" نفرت و جرائم نژادپرستانه را محکوم کرده و درباره اتفاقات نژادپرستانه اخير در آمريکا به تحقيقات بپردازد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، کارشناسان کميته منع تبعيض نژادي سازمان ملل در بيانيه‌اي اين خواسته را مطرح کرده اما انتقادي مستقيم عليه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا به دليل مواضعش، مطرح نکردند.با اين حال اين بيانيه تصريح کرد: کميته منع تبعيض نژادي سازمان ملل از کوتاهي رهبران آمريکا در عالي‌ترين سطوح سياسي دررد و محکوميت صريح رخدادهاي نژادپرستانه همراه با خشونت و تظاهرات مربوط به آن، ناخرسند است.

اختلافات درباره حج بحران قطر را عميق‌تر کرده است

اختلافات درباره مشارکت قطري‌ها در مناسک حج امسال تنش ميان عربستان و قطر را بيشتر کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، قطر عربستان را به مانع‌تراشي در دستيابي قطري‌ها به مجور سفر متهم مي‌کند و عربستان مي‌گويد قطر سعي دارد مسئله حج را براي دستيابي به دستاوردهاي ديپلماتيک سياسي کند.توافقي که هفته گذشته درباره اجازه دادن به بعضي قطري‌ها براي عبور از مرزهاي زميني و رفتن به عربستان حاصل شده بود گويي نشان دهنده کاهش تنش‌ها بود اما به سرعت به تبادل اتهامات منجر شد.بسياري از قطري‌هايي که مايلند به حج بروند مي‌گويند به دلايل امنيتي يا ترس از سرنوشتشان به حج نمي‌روند.مسئولان قطري مي‌گويند که امسال تنها تعداد محدودي از قطري‌ها احتمالا به حج مي‌روند.

سفارت آمريکا خطاب به شهروندان روسيه:

براي ويزا به سفارت‌هاي ما در ديگر کشورها برويد

توقف صدور ويزاي آمريکا براي اتباع روسيه مشکلات فراواني را به همراه مي‌آورد؛ در همين راستا سفارت آمريکا در مسکو راهکار جايگزيني را براي شهروندان روس پيشنهاد کرده است.به گزارش ايسنا از وستي، سفارت آمريکا در مسکو که از امروز صدور رواديد را براي اتباع روسيه متوقف کرده است، در بيانيه‌اي اعلام کرد متقاضيان دريافت رواديد آمريکا مي‌توانند به سفارتخانه‌هاي اين کشور در ديگر کشورها مراجعه کنند. بر پايه اصلاحيه جديد سفارت آمريکا در صورت امکان مجدد صدور ويزا در روسيه، حداقل سه ماه زمان براي بررسي درخواست‌ها منظور خواهد شد، حال آنکه در کشورهاي همجوار روسيه و همچنين پيش از بحران ديپلماتيک دو کشور اين مدت تنها چند روز زمان مي‌برد.سفارت آمريکا علت اين اقدام خود را کمبود کارمندان ديپلماتيک در سفارتخانه و کنسولگري‌هاي اين کشور در روسيه اعلام کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي