جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5647

 رئيس انجمن ميکروب شناسي هشدار داد:
 وضعيت بحراني عفونت هاي بيمارستاني 

 
رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران به روند روبه رشد عفونت هاي بيمارستاني اشاره کرد و هشدارداد: يافته هاي جديد آزمايشگاه هاي تحقيقاتي ما نشان مي دهد که افزايش مقاومت ميکروبي وعفونت هاي بيمارستاني کشور به حد نگران کننده رسيده است.

محمدمهدي فيض آبادي در گفت و گو با ايرنا افزود: در برخي از بيمارستان هاي کشور با مقاومت ميکروب ها وعفونت هاي بيمارستاني نسبتا بالايي مواجه ايم که متوليان امر بايد اقدامات لازم را براي رفع اين معضلات به عمل آورند.وي اظهار کرد: افزايش اين معضلات در برخي از بيمارستان ها و مراکز درماني ناشي از تشخيص ندادن بموقع ميکروب ها و عفونت ها و تاخير در شروع درمان مناسب است که اين موضوع مي تواند سلامت افراد را به خطر اندازد.

فيض آبادي با اشاره به اينکه در بسياري از بيمارستان هاي مااتاق هاي ايزوله به تعداد کافي وجود ندارد ، اين نکته را خاطرنشان کرد که در کشورهاي پيشرفته اگر فردي به نوع مقاومت خاصي هم مبتلا شود، بيمار را از بقيه جدا مي کنند.

فيض آبادي به نبود ميکروب شناس متخصص، متبحر و باتجربه در اغلب بيمارستان ها و مراکز درماني اشاره کرد و گفت: اين موضوع سبب شده است تا تشخيص ها، ديرهنگام صورت گيرد و در برخي موارد هم مشکلاتي بوجود آيد.

رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران بيان کرد: در مقابله با عفونت هاي بيمارستاني و درمان برخي بيماري ها کوتاهي هايي صورت مي گيرد که بخش عمده آن، ناديده گرفتن نقطه نظرات ميکروب شناسان است.وي با اشاره به اينکه جايگاهي به عنوان پست سازماني براي ميکروب شناسان در خيلي از مراکز درماني نداريم، گفت: جايگاه ميکروب شناسان توسط قانونگذران و متوليان حوزه سلامت بايد به خوبي تبيين شود.رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران از مجلس شوراي اسلامي، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکي درخواست کرد که به اين موضوع مغفول مانده توجه ويژه داشته باشند تا از ظرفيت ميکروب شناسان در ارايه خدمات تشخيص آزمايشگاهي استفاده مناسب شود.فيض آبادي ادامه داد: برخي از آزمايشگاه هاي خصوصي و دولتي از نيروهاي متخصص و متبحر استفاده مي کنند که بهترين نتايج را بدست مي آورند اما اين موضوع کليت ندارد و اين روند بايد در تمام اين مجموعه ها محقق شود.

رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران در مراسم افتتاحيه هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران که از 7 تا 9 شهريور ماه در سالن همايش ابن سيناي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزارشد نيز اظهار کرده بود که حداکثر 15 درصد بيماران بستري در بيمارستان ها ، دچار عفونت بيمارستاني مي شوند که اين ميزان البته مي تواند متغير و چهار، پنج و هفت درصد ، بسته به نوع بيمارستان باشد.

همچنين دکتر سيدجواد حاجي ميراسماعيلي، رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز عفونت هاي بيمارستاني را شايع ترين راه انتقال بيماري هاي عفوني خواند و افزود: با توجه به پايش‌ هاي صورت گرفته در اين زمينه، بيشترين ميزان انتقال عفونت ها از طريق تجهيزات و کارکنان بيمارستان‌ ها صورت مي گيرد.

حاجي مير اسماعيل اظهار کرد: بيماري هاي عفوني با وجود همه پيشرفت هايي که در علم پزشکي رخ داده است، هنوز از جمله خطرناک ترين بيماري هاي تهديدکننده سلامت انسان به شمار مي آيد.به گفته اين مقام مسئول در حوزه سلامت، عفونت هاي بيمارستاني اکنون به يکي از دغدغه هاي اصلي مراکز درماني تبديل شده است. مواد و تجهيزات پزشکي مربوط به ضدعفوني و استريليزاسيون با وجود آنکه يکي از موارد اصلي در کنترل عفونت ها به شمار مي روند، همواره مغفول مانده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي