جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5647

 ميز خبر 

 با اعمال فشار عربستان؛

پاکستان واردات گاز ايران را متوقف کرد

روزنامه پاکستاني تريبيون فاش کرد دولت نوازشريف تحت فشار عربستان عمليات احداث خط لوله انتقال گاز ايران را متوقف کرده بود اما نخست وزير جديد پاکستان قصد دارد اين پروژه را دوباره به جريان بيندازد.به گزارش تسنيم به نقل از پايگاه خبري تريبيون، دولت پاکستان احتمالا پروژه متوقف شده خط لوله ال ان جي گوادر رامجددا احيا خواهد کرد. اين خط لوله 2.3 ميليارد دلاري يک طرح جايگزين براي خط لوله انتقال گاز ميان ايران و پاکستان است و با توجه ظرفيت تنوع بخشي به منابع تامين انرژي پاکستان و تاثير نپذيرفتن از هر گونه تحريم بين المللي عليه ايران، از اهميت استراتژيکي براي اسلام آباد برخوردار است.

پيش از اين، کميته انرژي کابينه پاکستان به رياست نواز شريف، نخست وزير سابق پاکستان، اين پروژه خط لوله ال ان جي را تحت فشار عربستان از دستور کار خارج کرده بود.عربستان که به دليل ادعاي حمايت قطر از تروريسم، کليه روابط اقتصادي و ديپلماتيک خود با اين کشور را قطع کرده، پاکستان را نيز براي قطع روابط با ايران و قطر تحت فشار قرار داده است.

کميته انرژي کابينه پاکستان در واکنش به اين فشارها، پروژه خط لوله ال ان جي گوادر را به حالت تعليق در آورده بود به اين اميد که فشارها از جانب رياض فروکش کند. اين کميته تنها هزينه بالاي 2.3 ميليارد دلاري را دليل کنار گذاشتن اين پروژه عنوان کرده بود. اما به گفته مقامات آگاه، اين هزينه اعلام شده شامل 600 ميليون دلار تعرفه ها و ماليات نيز بوده است.اکنون شاهد خاقان عباسي، نخست وزير جديد پاکستان که پيش از اين سمت وزارت نفت اين کشور را در اختيار داشت اين سيگنال را ارسال کرده که پروژه مذکور به دليل اهميت استراتژيکي که دارد براي بررسي مجدد در دستور کار قرار گرفته است.

وزارت انرژي پاکستان همواره به دولت اين کشور فشار وارد مي کرد تا اين پروژه را به کوريدور اقتصادي چين-پاکستان اضافه کند، اما اين فشارها نتيجه اي در بر نداشت.

مقامات پاکستاني در حمايت از اين پروژه خاطر نشان کرده اند که چند منطقه جديد صنعتي که قرار است در امتداد مسير کوريدور اقتصاديچين-پاکستان ايجاد شود، نياز به گاز دارد و به همين علت است که دولت جديد پاکستان خواستار احداث اين خط لوله است.بر اساس اين طرح، يک پايانه ال ان جي در بندر گوادر احداث خواهد شد تا گاز وارداتي را فرآوري نمايد.دولت پاکستان متعهد شده بود خط لوله انتقال گاز ايران به پاکستان را تا دسامبر 2014 تکميل کند، اما به بهانه تحريم هاي غرب عليه ايران از تکميل اين پروژه سر باز زد. اکنون دولت پاکستان قصد دارد در صورت مرتفع شدن تمامي محدوديت ها، خط لوله ال ان جي گوادر را به مرز ايران متصل نمايد.

مقام مسئول:

برگزاري همکاري توتال با شرکت هاي داخلي

نخستين قرارداد جديد نفتي در پساتحريم دوازدهم تيرماه امسال بين شرکت ملي نفت و کنسرسيوم بين المللي به رهبري شرکت نفتي توتال فرانسه براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي امضا شد.رضا خياميان در گفت وگو با ايرنا درباره مشارکت شرکت هاي بين المللي با سازندگان ايراني گفت: براي نخستين بار در مذاکرات مربوط به قرارداد فاز 11 پارس جنوبي با توتال، وزارت نفت از سازندگان داخلي دعوت کرد.

خياميان ادامه داد: قرار است توتال در اين نشست، توضيحات لازم را درباره‌ نيازهاي خود براي اجراي فاز 11 پارس جنوبي اعلام کند تا سازندگاني که تمايل به همکاري داشته و از استانداردها و معيارهاي لازم برخوردارند، همکاري خود را آغاز کنند.رئيس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت اضافه کرد: حدود 6 جلسه با وزير نفت برگزار کرديم و توانمندي ها و تجهيزاتي را که قادر به ساخت آنها هستيم، تشريح کرديم تا در مذاکره وزارت نفت با توتال همه نظرات و توانمندي هاي سازندگان داخلي به توتال منتقل شود.خياميان اضافه کرد: پيشنهاد کرديم اگر توتال، کمتر از ميزان تعيين شده يعني کمتر از 51 درصد از توان سازندگان ايراني استفاده کرد جريمه شود، اما در صورتي که بيشتر استفاده کرد پاداشي براي آن در نظر گرفته شود.

وي يادآوري کرد: در نهايت، اين پيشنهاد در قرارداد با کنسرسيومي که توتال رهبري آن را براي توسعه فاز 11 پارس جنوبي بر عهده دارد، گنجانده شد.رئيس انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت با تاکيد بر توانمندسازي شرکت هاي ايراني، گفت: سازندگان ايراني را بايد به سطح بين المللي ارتقا دهيم تا از توان داخل به خوبي استفاده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي