جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5650

 ميز خبر 

 کارنامه کنکور سراسري 28 شهريورمنتشر مي‌شود

مشاور عالي سازمان سنجش گفت: کارنامه نتيجه نهايي گزينش تمام داوطلبان انتخاب رشته‌کننده روز سه‌شنبه 28 شهريورماه 96 بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور قرار مي‌گيرد.

حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: براساس برنامه زماني پيش‌بيني شده کارنامه نتيجه نهايي گزينش تمام داوطلبان انتخاب رشته‌کننده روز سه‌شنبه 28 شهريورماه 96 برروي سايت سازمان سنجش آموزش کشور قرار مي‌گيرد.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور افزود: تمام پذيرفته‌شدگان براي اطلاع از نحوه تاريخ و مدارک لازم براي ثبت‌نام (علاوه برمدارک مندرج در اطلاعيه‌اي که به همراه فهرست اسامي آنان بر روي سايت سازمان سنجش قرار مي‌گيرد) ضرورت دارد ابتدا به پايگاه اطلاع‌رساني دانشگاه يا موسسه آموزش عالي محل قبولي خود مراجعه کنند.

وي ادامه داد: بديهي است درصورتي که دانشگاه يا موسسه محل قبولي برنامه زماني مشخصي را براي ثبت‌نام در سايت خود درج نکرده باشد، پذيرفته‌شدگان اين قبيل موسسات لازم است مطابق جدول شماره 2 مندرج در اطلاعيه منتشره که به همراه اسامي آنان برروي سايت سازمان قرار گرفته براي ثبت‌نام به محل قبولي مراجعه کنند، لذا دراين صورت پذيرفته‌شدگان بايد براساس مندرجات جدول ارائه شده براساس حرف اول نام خانوادگي خود براي ثبت‌نام اقدام کنند.

وي افزود: پذيرفته‌شدگان بايد روز سه‌شنبه 28 شهريورماه 96 از حرف الف تا پايان حرف چ، روز چهارشنبه 29 شهريورماه 96 از حرف ح تا پايان حرف س، روز شنبه اول مهر ماه 96 از حرف ش تا پايان حرف ک، و روز يکشنبه دوم مهرماه 96 از گ تا پايان حرف ي مراجعه کنند.

فهرست جديد دانشگاه‌هاي برتر دنيا منتشر شد

به رسم هرسال، پايگاه "آموزش عالي تايمز" فهرستي از 1000 دانشگاه برتر دنيا را با در نظر گرفتن همه جوانب منتشر کرده است. به گزارش ايسنا و به نقل از يو.دبليو نيوز، دانشگاه‌هاي بريتانيايي براي اولين بار در 14 سال گذشته دو رتبه نخست را در رتبه‌بندي جهاني دانشگاهي "آموزش عالي تايمز" (Times Higher Education) به خود اختصاص داده‌اند. دانشگاه "آکسفورد" در رتبه بالاتري قرار دارد و دانشگاه "کمبريج" از مقام چهارم به جايگاه دوم صعود کرده است.به طور کلي، آمريکا همچنان در رتبه‌بندي دانشگاهها، با داشتن 62 نماينده در 200 دانشگاه برتر دنيا دو برابر بيشتر از انگليس با 31 نماينده حائز رتبه است. آلمان با 20 دانشگاه، هلند 13 و استراليا هم با 8 دانشگاه در جمع 200 دانشگاه برتر حضور دارند. اما اين پيشرفت ادامه‎دار دانشگاههاي چيني است که همچنان به چشم مي‌خورد، و براي اولين بار دو نماينده در 30 رتبه نخست دارد. ضمن اينکه دانشگاههاي داراي رتبه پايين چين نيز دستاوردهاي بزرگي کسب کرده‌اند. تقريبا تمام دانشگاههاي چيني موقعيت خود را بهبود بخشيده‌اند، که نشان مي‌دهد که تعهد اين کشور به سرمايه‌گذاري در بخش آموزش عالي نتايج سال گذشته را تقويت کرده است.

سالي سخت براي آمريکا

در ميان دانشگاههاي آمريکا، پيشرفت‌هاي قابل توجه شامل صعود سه پله‌اي دانشگاه "پنسيلوانيا" و رسيدن به مقام مشترک دهم و صعود 4 پله‌اي دانشگاه "جان هاپکينز" و رسيدن به رتبه سيزدهم مشاهده مي‌شود.بزرگترين اتفاق فهرست سال گذشته، دانشگاه "کاليفرنيا برکلي" بود که پس از اعلام کاهش بودجه دولتي با کسري بودجه 150 ميليون دلاري مواجه شد و سقوطي 8 پله‌اي از رتبه 10 به 18 داشت.دو پنجم از موسسات آموزشي آمريکا در 200 رتبه برتر، يعني 29 موسسه از 62 موسسه با تنزل رتبه مواجه شده‌اند، چرا که بودجه تحقيقاتي آنها نسبت به سال گذشته کاهش يافته است.در مقابل، پنج موسسه از هفت نماينده برتر چين درآمد تحقيقاتي خود را افزايش دادند. اين بدان معني است که رتبه برخي از دانشگاههاي پيشرو در آمريکا اکنون توسط موسسات آسيايي تصاحب شده است.

"دانشگاه ملي سنگاپور" از دانشگاه "کارنگي ملون" عبور کرده است. دانشگاه "تسينگهوا" در حال حاضر بالاتر از موسسه فناوري "جورجيا" است و رتبه دانشگاه "علم و صنعت هنگ کنگ" از دانشگاه "کاليفرنيا سانتا باربارا" بهتر است. در همين حال، دانشگاه "پکن" در حال حاضر با دانشگاه "نيويورک" همرتبه هستند.

علاوه بر اين، نشانه‌هايي وجود دارد که دانشگاههاي آمريکا در حال حاضر تحت تاثير سياست‌هاي ضد مهاجرتي هستند، زيرا دانشجويان بين‌المللي کمتر به دانشگاههاي آمريکا وارد مي‌شوند.

کانادا بهتر از آمريکا

اما کانادا به طور کلي بهتر از آمريکا بوده است. اين کشور به طور کلي حفظ عملکرد و ثبات در فهرست داشه است، به استثناي صعود قابل توجه دانشگاه "مک‌مستر" (McMaster)، که با جهشي 35 پله‌اي از رتبه 113 به جايگاه 78 رسيده است.

انگليس تحت تاثير برگزيت

با اين حال، نتايج نشان مي‌دهد تاثيرات "برگزيت" ممکن است به عملکرد جهاني دانشگاههاي برجسته در انگليس آسيب بزند. تقريبا يک چهارم هزينه‌هاي تحقيقاتي و کمک‌ها به دانشگاه "کمبريج" از اتحاديه اروپا تامين مي‌شود، در حالي که اين ميزان در دانشگاه "آکسفورد" حدود يک پنجم است. علاوه بر اين، نشانه‌هايي وجود دارد که دانشگاههاي انگلستان از هم‌اکنون از "برگزيت" رنج مي‌برند. شمار متقاضيان براي تحصيل در دوره‌هاي تمام وقت کارشناسي در انگليس، از سال گذشته 5 درصد کاهش يافته است. همچنين کالج "امپريال لندن" در رتبه هشتم باقي مانده، دانشگاه "کالج لندن" تنها با يک پله تنزل، مکان شانزدهم را به خود اختصاص داده و دانشکده "اقتصاد و علوم سياسي لندن" در رتبه 25 باقي مانده است. به طور کلي، بيش از نيمي از نمايندگان انگليس، يعني 16 موسسه از 31 موسسه، کاهش رتبه داشته‌اند.

اروپا پيشگام است

اين اولين بار است که دو موسسه اروپايي دو جايگاه نخست را تصاحب کرده‌اند و موسسه فناوري فدرال سوئيس نيز در 10 دانشگاه برتر قرار گرفته است. دو دانشگاه ايتاليا و اسپانيا هم با صعود قابل توجهي مواجه شده‌اند.

نتايج متناقض استراليا

هشت دانشگاه برتر استراليا نتايجي متفاوت داشتند. دانشگاه "ملبورن" با يک پله صعود به جايگاه 32 نقل مکان کرد. دانشگاههاي "سيدني" و "ملي استراليا" هر کدام با يک رتبه تنزل به ترتيب در جايگاه 61 و 48 قرار گرفتند. همچنين دانشگاههاي "کوئينزلند"، "موناش" و "نيو ساوت ولز" با کاهش رتبه و دانشگاههاي "وسترن استراليا" و "آدلايد" با افزايش رتبه مواجه شدند.

آمريکاي لاتين انتظارها را برآورده نکرده است

با افزايش رقابت جهاني، آمريکاي لاتين در رتبه‎بندي امسال انتظارها را برآورده نکرده است. کشور برزيل که هميشه در زمينه آموزش عالي پيشرو بوده، امسال بر خلاف 27 سال گذشته تنها 21 نماينده در فهرست دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي