جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5657

 گيشه‌ تابستاني سينما به روايت آمار  

 
سينماي ايران با فروش بيش از60 ميليارد تومان پرونده اکران تابستانه‌اش را بست.براي بررسي آمار و وضعيت گيشه‌ي تابستاني سينماها به سراغ محمد قاصد اشرفي، رئيس انجمن سينماداران رفتيم، او با اشاره به اينکه "همه ساله اينگونه است که فيلم‌هاي خوب در 6 ماه اول سال اکران مي‌شوند" به ايسنا گفت: فروش تابستانه امسال خوب و راضي کننده بود. مخصوصا که امسال چند فيلم خوب و پرفروش مثل «نهنگ عنبر 2»، «رگ خواب»، «اکسيدان» و... داشتيم که سينماها را رونق بخشيدند.

او در ادامه افزود: فيلم‌هاي سينمايي اکران شده در تابستان فروش رضايت بخشي داشتند. پارسال افزايش مخاطب داشتيم ولي امسال اينطور نبود و فقط از نظر ارزش ريالي آمار بالا رفته است، در واقع بالا رفتن قيمت بليت‌ها به پايين بودن تعداد مخاطب کمک کرد و آن را جبران کرد. البته که شرايط اکران فيلم در ميزان فروش آن نيز بسيار تأثيرگذار است.

اشرفي با بيان اينکه استقبال خوبي از فيلم‌هاي کمدي شده است، ادامه داد: با توجه به شرايط اجتماعي و بالا رفتن هزينه مسافرت‌ها و خرج‌هاي زندگي مردم ترجيح مي‌دهند اوقات فراغت خود را با ديدن فيلم‌هاي کمدي پُر کنند. البته فيلمها در ژانرهاي ديگر هم به شرط آن که فرم، محتوا، قصه و سوژه خوبي داشته باشند، مي‌توانند مورد استقبال قرار بگيرند.

رئيس انجمن سينماداران با بيان اينکه بايد تنوع ژانر در فيلم‌هايي که در تابستان اکران شدند اتفاق مي‌افتاد، گفت: من معتقدم که بايد فيلم‌هاي کودک در تابستان اکران شوند، زيرا خانواده‌ها دوست دارند مخصوصا در تابستان براي گذراندن اوقات فراغت خود به سينما بروند، امسال فقط همين يک فيلم «21 روز بعد» بود که اکران شد و البته موضوع اين فيلم براي کودک سنگين بود، فيلم کودک بايد موزيکال و سرگرم‌کننده باشد.

بنابر اين گزارش از بين بيش از 26 فيلمي که در تابستان امسال اکران شده‌اند، تعدادي در ادامه اکران‌هاي بهاره به نمايش درآمدند و تعدادي ديگر نيز همچنان به نمايش در سينماهاي کشور ادامه مي‌دهند.

نکته قابل توجه در اکران‌هاي تابستان، ميزان استقبالي بود که مخاطبين از سينماي کمدي کردند، به طوري که 3 فيلم پرفروش تابستان به ترتيب فيلم‌هاي "نهنگ عنبر"،

"اکسيدان" و "ساعت 5 عصر" هستند.

فيلم سينمايي "نهنگ عنبر 2" ساخته سامان مقدم و در ژانر کمدي که از 20 ارديبهشت ماه اکران آن آغاز شده است بعد از رکورد شکني‌ها در ميزان فروش و مدت اکران خود، تا کنون 20,770,567,000 تومان فروش داشته است. دومين فيلم پرفروش تابستان، "اکسيدان " ساخته حامد محمدي است که توانسته در مدت نمايش خود به رقم فروش 10,123,293,000 توماني دست پيدا کند.

"ساعت 5 عصر" به کارگرداني مهران مديري سومين فيلم پرفروش تابستان امسال است که تاکنون توانسته 8.851.041.000 تومان فروش داشته باشد و همچنان اکران اين فيلم ادامه دارد. اين فيلم که در ژانر کمدي اجتماعي ساخته شده، اولين تجربه کارگرداني سينمايي مهران مديري است.

فيلم سينمايي "بيست و يک روز بعد" ساخته محمدرضا خردمندان تنها فيلم سينمايي در ژانر کودک و نوجوان است که در تابستان اکران شد و تا کنون 1,070,038,000 تومان فروش داشته است. "بيست و يک روز بعد" ملودرامي اجتماعي است از زندگي نوجواني به نام «مرتضي» که در راه تحقق آرزوي ناکام پدرش، با چالش بسياري روبرو مي‌شود.

از بين فيلم‌هايي که در ژانر اجتماعي اکران شده‌اند، فيلم سينمايي "زير سقف دودي" ساخته پوران درخشنده، "سارا و آيدا" به کارگرداني مازيار ميري و "رگ خواب" ساخته حميد نعمت الله ميلياردي شدند.يکي ديگر از نکات جالب و قابل توجه در اکران‌هاي تابستانه رکوردهايي بود که توسط سازندگان برخي فيلم ها زده شد. به طور مثال به غير از رکوردي که "نهنگ عنبر" در ميزان فروش خود زد، فيلم سينمايي "ساعت 5 عصر" مهران مديري در روز اول اکرانش 700 ميليون تومان فروش داشت و به اين ترتيب رکورد بيشترين ميزان فروش در روز اول را شکست و فيلم "نگار" رامبد جوان بعد از دو هفته از شروع ا کرانش حدود يک ميليارد فروش داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي