جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5659

 خبرها 

 دعوت ازرئيس بنياد مستضعفان براي توضيح درباره آينده ساختمان پلاسکو

عضو شوراي شهر تهران خواستار حضور رئيس بنياد مستضعفان براي توضيح شفاف درباره آينده اين ساختمان شد.

به گزارش مهر، رسولي در صحن علني شوراي شهر پيشنهاد داد که در يکي از جلسات آتي از محمد سعيدي کيا رئيس بنياد مستضعفان که مالک ساختمان پلاسکو بوده دعوت شود تا درباره آينده اين ساختمان توضيحاتي ارائه دهد.

وي افزود: ايشان علاوه بر مسئوليت فعلي، وزير راه هم بودند و بايد گزارش دهند که با گذشت هشت ماه از حادثه پلاسکو چقدر در خصوص مباحث حقوقي کسبه کار شده است.

رسولي در پايان گفت: رئيس بنياد مستضعفان بايد توضيح دهد اين پروژه به صورت پايلوت چطور دارد طراحي مي شود و در زمينه استانداردسازي و ايمني کار چه چيزهايي براي آن ديده شده است.

سطح اعتبارات براي مبارزه با مواد مخدر کافي نيست

کاهش قابل توجه سن معتادان در سيستان و بلوچستان

بررسي ها نشان مي دهد که استان سيستان و بلوچستان از جمله استان هاي کشور است که سن اعتياد در آن بسيار پايين آمده است به شکلي که ديگر جايي براي بي تفاوتي نسبت به اين آسيب خطرناک اجتماعي در اين منطقه وجود ندارد . در اين راستا با دبير ستاد شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر سيستان و بلوچستان گفت و گويي داشتيم که در ادامه مي خوانيد.

به گزارش برنا، طبق آمارهاي مختلفي که در چند سال اخير از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و نيز سازمان بهزيستي اعلام شده، سن مصرف مواد مخدر در کشور کاهش يافته و حالا ديگر در ميان کودکان و نوجونان بايد پي آمار بالاي مصرف مواد گشت.

يکي از استان هايي که در کشور به نوعي در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرارددارد، سيستان و بلوچستان است که طبعا به خاطر موقعيت خاص خود و نزديکي به مرز پاکستان و افغانستان زودتر از ساير استان ها درگير کاهش سن مصرف مواد شده است. براي آشنايي با ساز و کار مبارزه با مواد مخدر در اين استان با هادي مرعشي ، دبير ستاد شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر سيستان و بلوچستان گفت و گو کرده ايم که در ادامه مي خوانيد.

يکي از دلايل مصرف زياد مواد مخدر در سيستان و بلوچستان،موقعيت جغرافيايي خاص آن است که در همسايگي کشورهايي مثل پاکستان و افغانستان قرار دارد.از طرفي ديگربحث قاچاق مواد از خارج به داخل هم مي­تواند مزيد برعلت شود تا شاهد آمار رو به رشد مصرف مواد در نوجوانان باشيم. درباره اين روند رو به رشد چه نظري داريد؟

سن اعتياد در کل کشور پايين آمده است. اين ملاک، ملاک درستي نيست. اينکه با چند کشور همسايه هم مرز باشيم، دليل نمي شود که مصرف مواد در استان زياد باشد و يا سن مصرف مواد پايين آمده باشد. استان ما هم همان شکل طبيعي آماري که در کل کشور موجود است را دارد.

بالاخره موقعيت جغرافياي مي تواند جزو علت ها باشد. يا محروميت اين استان و نبود مراکز تفريحي و ورزشي مناسب که طبيعي است منجر به گرايش نوجوانان به مصرف مواد شودعلت هاي مختلفي مي تواند داشته باشد. علت کاهش سن مصرف به نظرم يکي افزايش ورود مواد مخدر است و ديگري تغيير الگوي مصرف که در همه جاي جهان ديده مي شود. اما حرف شما هم درست است. استان از نظر فضاهاي ورزشي براي نوجوانان و نونهالان واقعا دچار فقر شديد است. يکي از راهکارها يي که ستاد ما دنبال مي کند رونق ورزش روستايي است . بيش از 45 خانه ورزش روستايي به کمک وزارت ورزش و جوانان راه اندازي کرده ايم که کمي اين خلا را جبران کنيم و در سال جديد هم مي خواهيم 30 خانه جديد راه اندازي کنيم. براي پاکسازي اعتياد و معتادان از سيستان و بلوچستان چه راهکاري تا حالا به کار گرفته ايد با توجه به اينکه آمار معتادان اين استان جز استان هايي است که در صدر آمارها قرار دارد

آمار معتادان، نسبي است.در اين زمينه، امکان کتمان گفتن حقيقت وجود دارد. کسي نمي گويد که من معتادم. حتي از لحاظ طراحي پرسشنامه هاي مختلف هم اقدام کنيم ،طبعا خيلي ها واقعيت را نمي گويند. براي پاکسازي ، توسعه مراکز درمان اعتياد را دستور کار قرار داده ايم. مراکزي داريم که سال گذشته سه برابر افزايش پيدا کرده است. ازنظر کيفي هم حدود 5 هزار نفر در حلقه درمان قرار گرفتند . در واقع هفتاد 70 نفر در حلقه درمان قرار دادند و 5 هزار نفر اضافه شده است. در حوزه پيشگيري هم،طرح هاي ما در سطح مدارس شروع شده و آگاهي بخشي به دانش آموزان و مهارت هاي زندگي در دستور کار قرار گرفته است. در دانشگاه ها و خوابگاه ­هاي دانشجويي و مساجد هم اطلاع رساني براي ارتقاي آگاهي و سواد عمومي درباره اعتياد انجام شده است. در برخي موارد به طور رو در رو با مردم صحبت مي کنيم و آگاهي بخشي به طور شفاهي و گفتگو انجام مي شود.

در راستاي پيشگيري و درمان چقدر با وزارت آموزش و پرورش در تعامل هستيد؟

مدير کل آموز ش و پرورش استان، عضو فرهنگي ستاد مبارزه با مواد مخدر است. با چند دستگاه تفاهم نامه داريم .از جمله آموزش و پرورش که بخشي از اعتبارات پيشگيري شان از طريق ما توزيع مي­ شود و سالانه اعتبار لازم را در اختيارشان قرار مي دهيم.از مقطع پيش دبستاني، آموزش ها و اطلاع رساني هاي لازم آغاز مي شود و تا دبيرستان هم ادامه دارد. طرح تربيت مدرس را هم داريم. صد و سي نفر از معلمان آموزش و پررش آموزش ديده شده اند و به عنوان مربي و مدرس فعاليت کنند. ضمن اينکه از محل اعتبارات خود آموزش و پرورش هم براي کاهش آسيب اعتياد به مواد مخدر در سطح مدارس استفاده مي شود.

در حال حاضر چه کمبودي در کار شما ديده مي­ شود که مي­ توان با رفع آن کارايي بيشتر و بهتري براي رفع معضل مواد مخدر لحاظ کرد ؟

سطح اعتبارات براي مبارزه با مواد مخدر کافي نيست . يعني اگر صحبت از عزم ملي براي مبارزه مواد مخدر است، واقعا اعتبارات پاسخگو نيست. اگر اعتبارات بيشتري داده شود امکان اين که ما فعاليت بيشتر و موثرتري داشته باشيم،ميسر مي شود. کمبود ديگر به بسيج عمومي مردم مربوط مي شود. در حال تلاش هستيم که مردم را درگير اين موضوع کنيم. تقريبا توفيقاتي حاصل شده است. صدا و سيما و رسانه هاي ديگر هم خيلي مي تواند به ما کمک کنند چون در واقع در کل دنيا هجمه زيادي از طريق سوداگران مرگ و قاچاق چيان مواد مخدر در حال انجام است و بايد اطلاع رساني ها چند برابر شود. سوداگران مرگ در پي بالا بردن تقاضاها براي مصرف مواد هستند و متاسفانه کشور ما و استان سيستان و بلوچستان هم از اين قاعده مستثني نيست. متاسفانه آن طور که بايد به فکر نيستيم. به طور کلي روند رو به رشد مصرف مواد مخدر يک حرکت خرگوشي است و روند مبارزه يک حرکت لاک پشتي که طبعا با هم همخواني ندارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي