جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5660

 آيا مي دانيد؟ 

 آب‌گرم‌کن خورشيدي چيست؟

انتقال انرژي حرارتي از يک سيال به سيال ديــگر بـدون تماس مسـتـقيـم توسـط مبدل‌هاي حرارتي صورت مي‌گيرد. منابع آبگرمکن خورشيدي گونه‌اي از ايـن مبدل‌ها است. ايـن منابع باراندمان بالا و کيفيت بالا بر حسب تعداد نفرات خانواده طراحي و ساخته مي‌شود.

به گزارش آنا ، از آنجا که خورشيد به‌ عنوان سرمنشأ انرژي عظيم‌ترين منبع در جهان است. اين انرژي پاک، ارزان و بي‌پايان است و در تمام مناطق کشورمان و جهان قابل‌مصرف است. اين منابع در آبگرمکن‌هاي خورشيدي براي انتقال حرارت نور خورشيد به آب مصرفي و حفظ انرژي حرارتي، مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

ساده‌ترين آب‌گرم‌کن خورشيدي از يک گرد آور تخت (کلکتور) و يک مخزن ذخيره آب تشکيل‌شده است. شرايط لازم نصب اين آب‌گرم‌کن آن است که قسمت فوقاني گرد آور پايين‌تر از قسمت تحتاني مخزن ذخيره قرار گيرد و حداقل انحراف گردآور نسبت به سطح افق، در حدود 20 درجه رو به جنوب انتخاب شود.

ابتدا مخزن آب گرم با آب سرد پر مي‌شود و آب داخل لوله‌هاي گرد‌آور، هنگامي‌که خورشيد روي سطح گرد آور مي‌تابد به‌تدريج گرم شده و به‌کندي به‌طرف مخزن از طرف بالا ذخيره مي‌شود، آب سرد مخزن نيز از طريق لوله ديگر به‌طرف قسمت پايين گرد آور جريان يافته تا زماني که تابش خورشيدي براي گرم کردن آب کفايت کند، اين عمل ادامه مي‌يابد

آبگرمکن‌هاي خورشيدي از طريق جذب انرژي خورشيد توسط صفحات جاذب (کلکتور) خود عمل مي‌کند و راندمان گرمايشي آن‌ها برحسب نوع کلکتور آن‌ها متفاوت است. آبگرم، در تمام ساعات شبانه‌روز يعني در شب‌ها و روزهاي ابري، در مخزن دوجداره و عايق حرارتي که دماي آب را تا سه روز بدون تغيير حفظ مي‌کند، نگهداري مي‌شود. با استفاده از اين سيستم مي‌توان هزينه‌هاي مصرف گاز – گازوئيل و برق را به‌طور چشمگيري کاهش داد.

آب‌گرم‌کن خانگي خورشيدي

جالب است بدانيد که گرمايش آب و فضا مجموعاً بيش از 80 درصد انرژي را در ساختمان‌ها مصرف مي‌کند و بنابراين بيش از يک سوم کل انرژي مصرفي جهان در جهت گرمايش مصرف مي‌شود. از اين ميان گرمايش آب به طور متوسط 20 تا 30 درصد کل انرژي مصرفي در خانه را مصرف مي‌کند.بنابراين با استفاده از آبگرمکن خورشيدي مي‌توان ساليانه 70 درصد انرژي مورد نياز براي گرمايش آب را تامين کرد.

محمدرضا مهرافزا، عضو هيات‌ مديره شرکت مهر افروز، با اشاره به منابع ذخيره‌شده در آبگرمکن‌هاي خارجي گفت: «منبع ذخيره و انبساط آبگرمکن‌هاي خورشيدي جهت تأمين آب بهداشتي جنس جداره داخلي از ورق فولاد کربني با پوشش لعاب انتخاب‌شده است و به‌منظور تأمين طول عمر بالا و جلوگيري از خوردگي، اين منابع مجهز به محافظ کاتوديک است».

عضو هيات‌ مديره شرکت مهر افروز گفت: «در آبگرمکن‌هاي خورشيدي جهت تخليه فشار ناشي از افزايش حجم سيال، نصب منابع باز الزامي است».

مهر افروز با بيان اين که در آب‌گرم کن‌هاي خورشيدي دو نوع سيستم گرمايشي بر اساس نوع سيال يا هوا وجود دارد بيان کرد: «انرژي گرمايشي در کلکتورهاي سيستم ذخيره مي‌شود. (کلکتور وسيله‌اي است که سيال درون آن توسط خورشيد گرم مي‌شود). در سيستم‌هايي که با سيال کار مي‌کنند يک سيال ضديخ درون کلکتورها جريان دارد و در سيستم‌هاي هوايي، هوا درون کلکتورها گرم شده و گرما را انتقال مي‌دهند».


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي