جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5668

 مجهز شدن 60 اراضي کشاورزي استان تهران به سيستم نوين آبياري  

 دماوند- صادقعلي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران گفت: حدود 60 هزار هکتار از اراضي کشاورزي اين استان در دولت يازدهم به سيستم نوين آبياري (قطره‌اي) مجهز شد.علي اشرف منصوري در گفت و گو با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: در ابتداي دولت يازدهم 29 هزار هکتار از اراضي کشاورزي استان تهران به سيستم نوين آبياري مجهز بود که اين ميزان تا پايان امسال از مرز 60 هزار هکتار خواهد گذشت که يک اقدام بي‌نظير و حرکت جهادي در جهت افزايش بهره‌وري و کارايي مصرف آب است.

وي تصريح کرد: توسعه سيستم نوين آبياري تحت فشار، احداث گلخانه‌ها و همچنين اجراي طرح کشاورزي حفاظتي در اراضي کشاورزي، توليد بذور اصلاح شده با نياز آبي کم، از جمله اقدامات اساسي اين سازمان درراستاي جلوگيري از فرونشست زمين است.

منصوري بيان کرد: تغييرات اقليمي، کاهش نزولات جوي و بارندگي در سطح استان تهران و کشور و همينطور برداشت اضافي از آبهاي زيرزميني از جمله عوامل موثر در فرونشست بوده و به همين منظور وزارت جهاد کشاورزي و به تبع آن سازمان جهاد کشاورزي استان تهران اقدامات گسترده‌‎اي براي افزايش بهره‎وري مصرف آب و کاهش برداشت از آبهاي زيرزميني انجام داده است.وي خاطرنشان کرد: 30 درصد احداث گلخانه‎هاي جديد و نوسازي گلخانه‎هاي قديمي کشور در سال قبل در سطح 350هکتار در استان تهران اتفاق افتاده و به همين منظور استان تهران در زمينه احداث و نوسازي گلخانه و توسعه سامانه‎هاي آبياري تحت فشار رتبه نخست کشوري را در اختيار دارد.

به گفته منصوري، ميزان بهره‎وري مصرف آب در فضاي بسته 10 برابر فضاي باز است به همين منظور احداث گلخانه‎هاي جديد و همچنين نوسازي گلخانه‎هاي قديمي يکي ديگر از سياستهاي سازمان جهاد کشاورزي استان تهران در اين راستا است.

وي يادآور شد: 40 درصد آب در استان تهران در بخش کشاورزي مصرف مي‎شود و 60 درصد آن در بخشهاي شرب و صنعت و خدمات مورد استفاده قرار مي‌گيرد و بايد از طريق دستگاههاي متولي تلاش کرد با افزايش صرفه‌جويي در بخش آب شرب و صنعت از تخليه غيرمنطقي آبهاي زيرزميني جلوگيري کرد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي استان تهران خاطرنشان کرد: در نيمه اول سال جاري حدود 170 هکتار گلخانه جديد و حدود 4 هزار هکتار آبياري تحت فشار احداث و اجرا شده که نسبت به هدفگذاري انجام شده، سازمان جهاد کشاورزي استان تهران در کشور پيشرو است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي