جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5668

 احتمالات نرخ دلار و نفت در بودجه 97  

 
با وجود ارقام متفاوتي که در رابطه با نرخ دلار و همچنين قيمت هر بشکه نفت در بودجه 1397 مطرح مي‌شود هنوز نرخ‌هاي پيشنهادي در دولت نهايي نشده و حتي ممکن است تا روزهاي آخر قطعي نشود.به گزارش ايسنا، متغيرهاي کلان از جمله نرخ ارز و قيمت نفت به عنوان مبناي محاسبه يکي از بخش‌هاي اصلي درآمدي دولت هر ساله از ارقام پربحث و پرچالش در تدوين لايحه بودجه است، چرا که به هر حال با پيش‌بيني قيمت هر بشکه نفت بر مبناي زمان فعلي و آنچه که در آينده پيش خواهد آمد و همچنين نرخ دلاري که براي تبديل درآمدهاي ارزي به ريال پيش‌بيني مي‌شود بخش عمده‌اي از درآمدهاي دولت تعيين وضعيت مي‌شود که خود در کنار بخش ديگري از درآمدهاي ناشي از ماليات مي‌تواند چارچوب و سقف بودجه دولت را مشخص کند.

حدود دو هفته از ابلاغ بخشنامه بودجه در سال آينده به دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مربوطه گذشته و در حالي به زودي بايد تدوين لايحه در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گيرد که طبق اعلام مسئولان مربوطه فعلا ارقام مربوط به دلار و نفت نهايي نيست، اما براي دلار نرخ‌هايي بين 3500 تا 3750 و حتي 3400 تومان در هيات دولت مطرح شده است. اين در حالي است که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه براي هر دلار در سال جاري نرخي در حدود 3400 تومان تعيين شده است.

نرخ دلار در بودجه سال جاري حدود 3320 تومان بود، در حالي‌که اکنون نرخي که بانک مرکزي براي دلار مبادله‌اي اعلام مي‌کند با روندي رو به رشد و شايد بي‌سابقه طي مدت گذشته از 3400 تومان نيز عبور کرده و تا 80 تومان اختلاف قيمت دارد.

اما در مورد قيمت هر بشکه نفت نرخي بين 46 تا 50 دلار در هيات دولت مطرح شده که اين رقم نيز نهايي نيست، با اين حال ظاهرا طي يک روال معمول قيمت نفت با توجه به اينکه درآمد عمده دولت را تشکيل مي‌دهد در مراحل اوليه پايين‌تر در نظر گرفته شده و بعد از جمع‌بندي نهايي بودجه معمولا افزايش مي‌يابد. در سال گذشته نيز چنين روالي اتفاق افتاد و اوايل قيمت هر بشکه نفت تا 50 دلار پيشنهاد و در نهايت با 55 دلار به تصويب رسيد.در مقابل مبناي اصلي درآمدهاي دولت، هزينه‌هاي مربوط به حقوق و دستمزد جزو عناوين اصلي هستند که طبق پيش‌بيني قرار است افزايش حقوق حدود 5 تا 10 درصدي براي سال آينده تعيين شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي