جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 ميز خبر 

 انگليس: سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان را زيرنظر داريم

در پي موج شديد انتقادها از انگليس به خاطر فروش سلاح به عربستان، نماينده اين کشور در شوراي امنيت مدعي شد لندن به دقت نحوه استفاده از سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان را پيگيري مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، متيو ريکرافت، نماينده انگليس در شوراي امنيت در سخناني در پي انتشار گزارش اخير سازمان ملل درباره کشتار کودکان يمني در حملات جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي مدعي شد که کشورش با دقت استفاده از سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان که در يمن مورد استفاده قرار مي‌گيرد را زير نظر دارد.

وي در پاسخ به سوال‌هاي خبرنگاران افزود: انگليس قوانين قاطعي براي تضمين نهايي استفاده مناسب از هرگونه تسليحات فروخته شده دارد. لذا ما نحوه استفاده از سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان را هم زير نظر داريم.

ارتش عراق رسما آزادي حويجه را اعلام کرد

فرمانده عمليات آزادي حويجه از پايان مراحل عمليات و بازپس گيري کامل اين شهرستان خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سومريه نيوز، عبدالامير رشيد يارالله، فرمانده عمليات حويجه در بيانيه‌اي اعلام کرد: يگان‌هاي ارتش، پليس فدرال، واکنش سريع و نيروهاي دستگاه مبارزه با تروريسم و حشد شعبي با پشتيباني نيروي هوايي ارتش عراق مأموريت‌هاي خود را در عمليات آزادي حويجه به پايان رساندند.

احتمال کاهش ديپلمات‌هاي آمريکا در روسيه

وزارت خارجه روسيه ممکن است از آمريکا بخواهد تعداد ديپلمات‌هايش را در روسيه به 300 نفر يا کمتر کاهش دهد.

به گزارش ايسنا، گئورگي بوريسنکو، رئيس امور آمريکاي شمالي در وزارت خارجه روسيه در گفت‌وگو با خبرگزاري اسپوتنيک کاهش تعداد کارمندان ديپلماتيک آمريکا در روسيه به 300 نفر يا کمتر را منتفي ندانست.

در ماه ژوئيه مسکو دستور داد که آمريکا تعداد کارمندان ديپلماتيک خود را در روسيه به 455 تن کاهش دهد.

وي اعلام کرد: واشنگتن با استفاده از بهانه‌اي تهديد موشک‌هاي کره شمالي با استقرار سيستم ضدموشکي تاد به دنبال نزديک شدن به مرزهاي روسيه با چين است.

عربستان هم در پي ساخت نيروگاه هسته‌اي

يک مسئول بلندپايه عربستاني اعلام کرد که رياض اواخر سال 2018 ميلادي قرارداد ساخت يک نيروگاه هسته‌اي را امضا خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، اين مسئول عربستاني اعلام کرد که رياض براي انعقاد قرارداد تأسيس يک نيروگاه هسته‌اي در اواخر سال آينده ميلادي برنامه ريزي مي‌کند.

ماهر العودان، رئيس اجرايي بخش انرژي اتمي و انرژي‌هاي تجديدشونده در شهرک ملک عبدالله در غرب شهر رياض، طي کنفرانسي مطبوعاتي خاطرنشان کرد: اين قرارداد با نظارت مسئولان عالي رتبه عربستاني اواخر سال 2018 ميلادي امضا خواهد شد.

کره جنوبي، فرانسه، چين و روسيه از طرف‌هاي اصلي مناقصه اين قرارداد هستند.

آغاز مانور گسترده نيروهاي موشکي روسيه در جنوب سيبري

روابط عمومي وزارت دفاع روسيه از آغاز مانور گسترده نيروهاي موشکي استراتژيک روسيه در منطقه آلتاي واقع در جنوب سيبري خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري تاس، بيش از 4000 نيروي ارتش روسيه و 400 قطعه و تجهيزات نظامي از جمله موشک‌اندازهاي حامل موشک قاره‌پيماي توپل در اين مانورها شرکت دارند.

در اين مانورها از هواپيماي شناسايي مافوق صوت نيز استفاده مي‌شود.

دستيار ترامپ: حزب‌الله لبنان تهديدي براي آمريکاست

آمريکا براي اطلاعاتي که به دستگيري دو تن از اعضاي ارشد حزب‌الله لبنان منجر شود، جايزه چند ميليون دلاري تعيين کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، وزارت امور خارجه آمريکا در راستاي افزايش اعمال فشارهاي اين کشور عليه حزب‌الله لبنان اعلام کرد، براي اطلاعاتي که به دستگيري اين دو عضو ارشد حزب‌الله منجر شود، جايزه چند ميليون دلاري در نظر گرفته است.

دستگاه ديپلماسي آمريکا اعلام کرده که دولت واشنگتن به ازاي اطلاعاتي که منجر به دستگيري طلال حمير، مسئول عمليات حزب‌الله در خارج از مرزهاي لبنان شود، هفت ميليون دلار جايزه گذاشته است.

واشنگتن همچنين از تعيين جايزه پنج ميليون دلاري براي اطلاعاتي که منجر به دستگيري فواد شوکر، مسئول عمليات حزب الله در جنوب لبنان شود، خبر داده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي