جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 دکتر روحاني در جلسه هيات دولت:
 برجام آزمون بزرگي براي همه دولتهاي جهان است 

 رييس‌ جمهور با اشاره به اينکه ملت ايران در مقاطع حساس همواره حاميان اصلي انقلاب اسلامي، نظام جمهوري اسلامي ايران، استقرار امنيت و دستيابي به منافع ملي بوده اند، تاکيد کرد: دشمنان و بدخواهان ملت ايران بايد بدانند که اين ملت در مسير حرکت خود به سمت پيشرفت و تعالي، هرگز اهداف بلند خود را از ياد نبرده و ذره اي از اعتماد آنها نسبت به نظام و ايستادگي شان در برابر دشمنان کاسته نخواهد شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه هيات دولت با بيان اينکه هر گاه بدخواهان بدنبال تحميل فشار به کشور بوده اند، مردم با حضور، هوشياري و تلاش بيشتر، قاطعانه به آنها پاسخ دادند، گفت: آن زماني که رييس جمهور آمريکا براي ايجاد نمايش قدرت در عربستان عليه ايران به منطقه آمده بود، ملت ايران به زيبايي و با حضور پر شور خود در انتخابات 29 ارديبهشت، پاسخ قاطعي به آمريکا و حاميانش دادند.

برجام يک آزمون بزرگ است

رييس جمهور با بيان اينکه برجام يک آزمون بسيار بزرگ براي همه دولت‌هاي شرکت‌کننده در مذاکرات و ساير دولت‌هاي جهان است، خاطرنشان کرد: تعهد و وفاي به عهد، اساس اطمينان جهان به يک دولت است؛ ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران، دقت کرديم و حواس‌مان جمع بوده است، وقتي تعهد داديم، تا آخر پاي آن ايستادگي کرديم و اين افتخاري براي ماست.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه اگر طرف ديگر مذاکره، بدخواه، رقيب يا دشمن ما از تعهد خارج شود، اين براي ما شکست نيست بلکه شکست براي طرف مقابل است، گفت: ما در زمان و مقطع لازم را ه درست را انتخاب کرديم و به خوبي وارد مذاکره شديم و در مذاکره با همه توان و دقت پيش رفتيم و آنچه به دست آورديم، بهترينِ ممکن بود.

رييس جمهور تاکيد کرد: اگر همه طرف هاي مذاکره پاي اين توافق بايستند به معناي اين است که حيثيت خودشان را حفظ کردند و اگر کسي پاي توافق نايستد در حقيقت حيثيت خودش را خدشه‌دار کرده است.

دکتر روحاني ادامه داد: امروز نسبت به سياست هاي آمريکا شاهد دو صفبندي داخلي و جهاني هستيم؛ ببينيد در داخل آمريکا صاحبنظران، انديشمندان و سياست‌مدارها، نسبت به اقدامات اخيري که دولت آمريکا انجام مي‌دهد چگونه موضع مي‌گيرند و حرف مي‌زنند.

رييس جمهور با طرح اين سوال که آيا اقدامات رييس جمهور جديد آمريکا به وحدت داخلي اين کشور کمک مي‌کند يا موجب تفرقه و شکاف بيشتر مي شود؟ گفت: اتفاقاً با اين اقدامات اين شکاف بيشتر مي‌شود، چراکه اگر روزي آمريکا بخواهد از برجام خارج شود، آن وقت براي مردم روشن‌تر مي‌شود که آمريکا چه ضرر بزرگي کرده است.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه در صف‌بندي جهاني نسبت به اقدامات آمريکا، تنها چند کشور و رژيم انگشت شمار هستند که از اين اقدامات طرفداري مي کنند، اظهار داشت: امروز مسيري که جمهوري اسلامي ايران انتخاب کرده. مورد حمايت جهان است و حتي در ميان متحدين آمريکا در اروپا هم کسي نيست که از بر هم زدن توافق حمايت کند چراکه اين توافق، توافقي دوجانبه نيست بلکه يک توافق جهاني است.

براي دولت آمريکا شرم آور است که با هر کاري که دولت قانوني قبل انجام داده مخالفت کنند.

رييس جمهور با بيان اينکه رييس جمهور آمريکا با اين استدلال که هر اقدامي رييس جمهور قبلي انجام داده با آن مخالفت مي کند، دست به اين اقدامات زده و اين بي‌منطقي آشکار است، گفت: واقعاً براي دولت آمريکا شرم آور است که استدلالش اين باشد که با هر کاري که دولت قانوني قبل انجام داده مخالفت کنند.

دکتر روحاني اظهار داشت: امروز ايران به عنوان کشوري که به تعهدات خودش پايبند است، مورد تحسين افکار عمومي و دولت‌هاي جهان است و آمريکا به عنوان کشوري که اعتبار، حيثيت و آبروي خودش را به حراج گذاشته مطرح است که البته عده زيادي در داخل آمريکا از مقامات لشکري و کشوري گذشته و فعلي‌شان و حتي مقاماتي که در دولت فعلي آمريکا هستند، با اين سبک و سياق دولت آمريکا مخالف هستند.

امروز تمام جهان از برجام حمايت مي کنند

رييس جمهور افزود: ملت بزرگ ايران، کار بسيار بزرگي را انجام داد و ما سندي را امضاء کرديم که امروز جهان از آن حمايت کرده و در برابر اقداماتي که دشمن ما مي‌خواهد انجام دهد، با زبان، بيان و استدلالشان ايستاده‌اند.

دکتر روحاني با بيان اينکه ملت ايران همواره متحد و همراه با نظام بوده و در اين مواقع هميشه وحدت خود را بيشتر به نمايش مي گذارند، گفت: ممکن است عده‌اي، به برجام هم انتقاد داشتند و شايد اگر رأي بگيرند، بگويند ما به برجام رأي نمي‌دهيم و اين براي يک کشور دمکراتيک طبيعي است، اما برجام مورد اجماع همه مسئولين و مقامات اصلي کشور بوده است؛ شوراي امنيت ملي آن را تصويب و مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان و از همه مهم‌تر مقام معظم رهبري راجع به آن نظر داده‌اند.

امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند

رييس جمهور با اشاره به اينکه امروز رييس جمهور فعلي آمريکا شرايطي را ايجاد کرده که ايران، از هميشه يکپارچه‌تر، يک صداتر و متحدتر است، خاطرنشان کرد: امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند و همه صداي واحد دارند؛ ما نقض عهد را نادرست، غلط و نسبت به مصالح کشور، منطقه و جهان خائنانه‌ مي‌بينيم.

دکتر روحاني اظهار داشت: ملت ايران هيچگاه به آمريکا اعتماد نداشته و مي‌داند که آمريکا چه اقداماتي عليه منافع ملي ما انجام داده و مي دهد، ولي امروز واضح‌تر و آشکارتر همه در کنار هم قرار گرفتند.

دکتر روحاني تصريح کرد: سپاه نه تنها محبوب ملت ايران بلکه محبوب مردم عراق هم است چون بغداد را نجات داده؛ محبوب کردهاي عراق هم است چون اربيل را نجات داده؛ محبوب مردم دمشق و سوريه هم است چون دمشق را نجات داده؛ محبوب مردم لبنان هم است چون طرفدار حيثيت و استقلال لبنان بوده است؛ سپاه هميشه کمک مظلومان بوده و در برابر تروريست‌ها ايستاده است.

رييس جمهور اظهار داشت: آمريکايي ها به دليل آنکه مي‌خواستند داعش را 20 سال در اين منطقه نگه دارند و از اين ابزار استفاده کنند، حق دارند از سپاه عصباني باشند، چراکه سپاه با برنامه‌ريزي و حمايت خودش از ملت عراق، سوريه و لبنان، داعش را ذليل کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي