جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 آيا مي دانيد؟ 

 کوه غيرعادي روي سرس

چه چيزي اين کوه غيرعادي را ايجاد کرده است؟ کوه “اهونا” روي سياره کوتوله سرس قرار دارد، اين جرم فضايي در کمربند سيارکي بين مريخ و مشتري در حال چرخش مي باشد.هرچند کوه اهونا اصلأ شبيه چيزي که انسان قبلأ ديده باشد نيست. از يک نظر، شيب هاي آن نه تنها با دهانه هاي آتشفشاني قديمي بلکه با رگه هاي عمودي مزين شده اند. يک فرضيه اين است که اين کوه يک آتشفشان يخي است که مدت کوتاهي پس از برخورد بزرگ در سمت مقابل اين سيار? کوتوله شکل گرفته و از طريق امواج لرزه اي سطح سرس را سست کرده است. رگه هاي روشن مملو از نمک بازتابنده هستند و در نتيجه شبيه مواد سطحي که اخيرأ در نقاط روشن معروفِ سرس مشاهده شده اند، مي باشند. اين تصوير ديجيتالي که دو برابر مرتفع شده از نقشه هاي سطحي که سال گذشته در مأموريت فضاپيماي رباتيک سپيده دم به ثبت رسيده، بازسازي شده است.

منبع: apod

ژاکتي که به طور خودکار دماي خودش را تنظيم مي کند

توليد ژاکت ها و پوشيدني هاي هوشمند پديده جديدي نيست، اما در سال هاي اخير فناوري مورد استفاده در اين نوع البسه پيشرفت قابل توجهي داشته است.به گزارش ديجيتال ترندز، ژاکت جديدي به نامKinesix به تازگي روانه بازار شده که مجهز به حسگرهاي پيشرفته اي است و مي تواند با بررسي دماي محيط بيرون از لباس، دماي آن را به طور خودکار تنظيم کند تا از سرد شدن يا گرم شدن بيش از حد بدن فرد جلوگيري شود.لباس يادشده که توسط شرکت Kinesix Sports توليد شده هم در منزل و هم در محيط بيرون قابل استفاده بوده و منابع توليد گرماي آن در جلو، پشت و آستين ها تعبيه شده اند. فعال سازي منابع توليد گرما از طريق بلوتوث و به صورت تکي يا گروهي و با استفاده از يک برنامه هوشمند همراه ممکن است.

برنامه يادشده در حالت دستي به کاربر امکان مي دهد تا هر يک از منبع گرمايي را دقيقا در سطح مدنظرشان تنظيم کنند. در گرم ترين حالت درجه هر يک از منابع گرمايي 40 درجه سانتيگراد خواهد بود و با هر بار شارژ اين منابع مي توانند تا سه ساعت فعال باقي بمانند.در حالت خودکار، گرم کردن لباس بدون نياز به دخالت انسان صورت مي گيرد و حسگرهاي گرمايي خود وظيفه صدور فرمان گرم کردن را بر عهده مي گيرند. اين لباس در برابر نفوذ آب مقاوم و در صورت وزش باد غيرقابل نفوذ است.لباس يادشده داراي هشت جيب است و دو جيب آن هم براي قراردادن باتري در نظر گرفته شده است. فروش اين لباس از اوايل زمستان به قيمت 559 دلار آغاز مي شود. هر چند پيش خريد آن به صورت محدود با قيمت 279 دلار ممکن خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي