جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 وزير نفت:
 بحث افزايش قيمت بنزين در دولت مطرح نشده است 

 
وزير نفت گفت: بحث افزايش قيمت بنزين هنوز در دولت مطرح نشده است.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه پس از بازديد از نمايشگاه جانبي سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي درباره برنامه دولت براي افزايش قيمت بنزين گفت: هنوز اين مسئله در دولت مطرح نشده است.

بيژن زنگنه در ادامه با اشاره به اجراي قراردادهاي جديد نفتي، اظهار کرد: روند اين قراردادها و مذاکرات پيشرفت قابل قبول و خوبي دارد. وزارت نفت در اجراي اين قراردادها دو اولويت توسعه ميدان‌هاي مشترک و افزايش ضريب بازيافت از ميدان‌ها را مدنظر قرار داده است که البته هنگامي که ميدان‌هاي مشترک توسعه پيدا کنند، افزايش ضريب بازيافت نيز مورد نظر قرار مي‌گيرد.

وزير نفت با تاکيد بر اين که تا پايان دولت دوازدهم هيچ ميدان مشترکي نيست که تعيين تکليف نشده باشد، تصريح کرد: البته اين موضوع به معني توسعه همه ميدان‌هاي مشترک نيست، بلکه به معني تعيين تکليف ميدان‌ها و آغاز کار پيمانکاران روي ميدان‌ها است. عمده اين ميدان‌ها نفتي بوده، اما قراردادهايي براي توسعه ميدان‌هاي گازي با شرکت‌هاي خارجي که يک شرکت ايراني همراه هم دارند بسته خواهد شد.

زنگنه در ادامه از آماده سازي يک بسته پنج ميليارد دلاري براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره برداري خبر داد و گفت: يک بسته پنج ميليارد دلاري در حال آماده سازي است که قرار است در طول دو سال براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره برداري اجرا شود که بخشي از آن شامل تعمير چاه‌ها و بخشي ديگر شامل حفر چاه‌هاي جديد در مناطق مختلف نفتي از جمله مناطق نفت خيز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزي و غيره مي‌شود.

وي ادامه داد: هيچ کدام بيشتر از 300 ميليون دلار نباشد و اين مبلغ از درآمد خود ميدان بازپرداخت شود. احتمالا کمتر از سه سال قابل بازپرداخت خواهد بود، زيرا اين فرآيند از سال 1398 اجرا خواهد شد و بازپرداخت آن آغاز مي‌شود، زيرا فرآيند توليد آغاز مي‌شود. در اين راستا از شرکت‌هاي ايراني دعوت مي‌کنيم که آنها مي‌توانند يک شريک خارجي داشته باشند.

وزير نفت با بيان اين که جلسات براي آماده‌سازي بسته‌هاي مذکور برگزار مي‌شود، افزود: در اين جلسات در مورد تامين مالي نيز صحبت مي‌شود. براي تامين مالي بسته‌ها چندين روش از جمله فروش اوراق مشارکت فاينانس داخلي، يوزانف، وام از صندوق توسعه ملي و غيره مدنظر است. اجراي اين بسته‌ها هم توليد نفت را افزايش مي‌دهد و هم اشتغال ايجاد مي‌کند.

زنگنه ادامه داد: تعريف بسته‌ها در حال انجام است و اسناد براي مناقصه و گرفتن مجوز در حال آماده سازي است. اجراي اين بسته‌ها با اجراي اي پي سي متفاوت است.

زنگنه با تاکيد بر اين که گازرساني به شهرها و روستاها در دستور کار قرار دارد، افزود: در اين راستا طرح‌هاي ال ان جي مدنظر قرار دارد و اميدواريم ايران ال ان جي به ثبت برسد. همچنين قيمت گاز براي واحدهاي کوچک ال ان جي بهبود خواهد يافت. همچنين براي ال ان جي 500 هزار تن گاز در سال تامين مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به صنعت پتروشيمي، اظهار کرد: در صنعت پتروشيمي علاوه بر توليد محصولات پايه بايد به صنايع ميان دستي و پايين دستي توجه کنيم و اين بخش بايد با همکاري وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال شود.

وزير نفت ادامه داد: به من قول داده‌اند که خوراک به صنايع پايين دستي يک ميليون تن افزايش يابد. همچنين طرح‌ جي دي پي براي توليد پروپيلن در شش نقطه بايد اجرا شود. از سوي ديگر بهسازي پالايشگاه‌ها براي افزايش کيفيت توليد فرآورده مدنظر قرار دارد.

زنگنه با تاکيد بر اين که در کشور فرصت کار بسياري وجود دارد، تصريح کرد: براي استفاده از اين فرصت‌ها بايد همه تلاش کنيم. بعضي چيزها وقت تلف مي‌کند که بايد از آنها صرفه نظر کنيم. بايد از هر کاري که وقت ما را بگيرد و اجازه ندهد به کار اصلي بپردازيم صرفه نظر شود. ما مي‌توانيم مخالف هم باشيم اما نبايد دشمن يکديگر باشيم و از هم نفرت داشته باشيم. نبايد نفرت پراکني کنيم.

وزير نفت همچنين در حاشيه اين کنگره در مورد صحبت‌هاي اخير رياست جمهوري آمريکا در مورد برجام، اظهار کرد: ما کار خود را دنبال مي‌کنيم تا ببينيم چه مي‌شود.

زنگنه در مورد اميدواري به تمديد توافق، گفت: انسان به اميد زنده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي