جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 معادلات انرژي 

 بلومبرگ گزارش داد:

تشديد رقابت ايران با عربستان درصادرات نفت

ايران و عراق با سود بردن از کندي روند صادرات از سوي عربستان براي جذب خريداران در بازارهاي مهمي مانند چين و هند، صادرات نفت در سپتامبر را افزايش دادند.

به گزارش ايسنا، آمار کشتيراني که از سوي بلومبرگ گردآوري شده است، نشان مي‌دهد عراق در سپتامبر 3.98 ميليون بشکه در روز نفت صادر کرد که بالاترين ميزان از دسامبر بود. در حالي که صادرات نفت ايران به 2.28 ميليون بشکه در روز افزايش يافت که بالاترين ميزان از فوريه بود. صادرات عربستان سعودي 6.68 ميليون بشکه در روز بود که دومين آمار پايين صادرات اين کشور در سال جاري به شمار مي‌رود.

اقدامات ايران و عراق براي کسب سهم بازار منعکس‌کننده رقابت داخلي در اوپک است. همزمان عربستان سعودي که بزرگترين صادرکننده نفت اين سازمان و جهان به شمار مي‌رود، تلاش مي‌کند بازار جهاني را مجددا متعادل سازد. طبق اعلام وزارت انرژي عربستان سعودي، شرکت نفت دولتي عربستان معروف به آرامکو در نوامبر بيشترين کاهش فروش به مشتريان در تاريخ خود را انجام خواهد داد.

به گفته ريچارد مالينسون، تحليلگر نفت در شرکت انرژي اسپکتس، عراق و ايران در فروش به بازارهايي که خريداران حجم سابق نفت عربستان را دريافت نمي‌کنند، بسيار فرصت‌طلب بوده‌اند. ما شاهد کاهش صادرات عربستان سعودي در چند ماه گذشته‌ بوده‌ايم که مطابق با تلاش آنها براي روند متعادل‌سازي بازار بوده است.

خالد الفالح وزير انرژي عربستان سعودي در ماه مه وعده داد که اين کشور به منظور محدود کردن ذخاير نفت، صادراتش به آمريکا را به ميزان قابل توجهي کاهش مي‌دهد. صادرات اين کشور به آمريکا از مارس تا اوت کاهش يافته و به پايين‌ترين ميزان سال جاري رسيده است.

مجموع صادرات عربستان طبق آمار رسمي در ماه ژوئيه به پايين‌ترين ميزان در 34 ماه گذشته رسيد و حدود يک ميليون بشکه کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود. طبق آمار کشتيراني، عراق در سپتامبر 871 هزار بشکه در روز نفت به آمريکا صادر کرد که براي دومين ماه متوالي فراتر از صادرات عربستان بود. عراق تقريبا دو برابر ميزان صادرات عربستان در اوت به آمريکا صادرات داشته است.

ايران نيز با محدود شدن صادرات عربستان، فروش نفت به چين را افزايش داده است. طبق آمار گمرکي اين کشور آسيايي، اختلاف ميان ميزان واردات نفت عربستان و ايران به چين به پايين‌ترين ميزان در هشت سال گذشته رسيده است. عربستان سعودي 833 هزار بشکه در روز در سپتامبر به چين نفت صادر کرد در حالي که ميزان صادرات ايران در همين مدت 600 هزار بشکه در روز بود. ايران که سومين توليدکننده بزرگ اوپک به شمار مي‌رود، به دنبال لغو تحريم‌هاي هسته‌اي عليه صنعت انرژي در ژانويه سال 2016 توليدش را افزايش داده و صادراتش را دوبرابر کرده است.به گفته رابين ميلز، مديرعامل شرکت مشاوره قمر انرژي در دوبي، انتظار مي‌رود در ايران توليد در ماه‌هاي آينده افزايش پيدا کند و ميزان صادرات نيز اندکي افزايش خواهد يافت. پيش‌بيني مي‌شود در صورت ثابت ماندن روند کاهش توليد عربستان، ايران به تدريج سهم بازار سعودي‌ها را تصاحب کند.

بر اساس اين گزارش، ايران و عراق ناچارند براي رشد سهم بازارشان مبارزه کنند. هر دو کشور مشمول محدوديت توليد اوپک قرار دارند و در حالي که تلاش مي‌کنند ظرفيت توليد خود را افزايش دهند، تقريبا به سقف توليدشان رسيده يا نزديک شده‌اند.به گفته مالينسون، تلاش‌هاي اين دو کشور براي جذب سهم بازار توافق کاهش توليد اوپک را به خطر نمي‌اندازند. ايران همچنان با محدوديت‌هاي آمريکا در زمينه فاينانس روبرو بوده و به دنبال سرمايه‌گذاري و فناوري براي افزايش توليد است.

زماني که توافق کاهش توليد اوپک به پايان برسد، عربستان سعودي قادر خواهد بود توليد خود را افزايش دهد و احتمالا به رکورد توليد 10.7 ميليون بشکه در روز که ژوئيه سال 2016 رسيده بود، باز خواهد گشت.اوپک در نوامبر براي مذاکره درباره تمديد احتمالي توافق که در مارس منقضي مي‌شود، ديدار خواهد کرد. تقاضاي رو به بهبود ممکن است به معناي آن باشد که زماني که اين توافق به پايان مي‌رسد، فضا براي همه توليدکنندگان در بازار وجود دارد.

رويال بانک کانادا؛

تحريم ايران افزايش ناگهاني قيمت نفت را به دنبال دارد

رويال بانک کانادا اعلام کرد: تحريم مجدد ايران از سوي آمريکا، مي تواند افزايش ناگهاني قيمت را کليد بزند.به گزارش مهر به نقل از سي ان بي سي، رويال بانک کانادا اعلام کرد: اگر دونالد ترامپ در روزپنج شنبه با تصويب تحريم هاي جديد برجام را زير پا بگذارد، در آن صورت انتظار مي رود قيمت جهاني نفت افزايش ناگهاني داشته باشد.

همچنين اگر کاخ سفيد تصميم به خروج از برجام بگيرد، کنگره آمريکا ظرف 60 روز بايد در مورد وضع تحريم هاي جديد عليه ايران تصميم گيري کند و به کارگيري تحريم هاي جديد به معني پايان توافق هسته اي است.هليما کراف از کارشناسان رويال بانک کانادا در مصاحبه با اين شبکه گفت: معتقد هستم با اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران توسط دولت آمريکا، محدوديت کشورها براي واردات نفت خام ايران و همچنين کاهش معنادار واردات نفت از ايران، منجر به نگراني در بازارها خواهد شد و سد راه سرمايه گذاري شرکت هاي خارجي در صنعت بالادستي نفت ايران مي شود.اين تحليلگر اقتصادي گفت: بازگشت تحريم ها به معني بوجود آمدن حساسيت در بازار تقاضاي جهاني نفت است؛ اين درحالي است که يکسال بعداز لغو تحريم ها از سوي سازمان ملل، ايران مديريت حداقل صادرات 2.2 ميليون بشکه نفت را در دستور کار خود قرار داد.وي در ادامه گفت: بايد به اين موضوع توجه کرد که آمريکا تا چه مقدار خواهان خروج شرکت هاي خارجي از ايران است و اگر بخواهد آنها را به اين کار مجبور کند، از چماق بزرگ خود يعني محروم کردن آنها از دسترسي به بازارهاي سرمايه خود استفاده مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي