جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 ميز خبر  

 معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي:

هزينه تمام شده بنزين داخلي کمتر از وارداتي است

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با تاکيد بر اين که قيمت توليد هر ليتر بنزين بيشتر از قيمتي است که اين فرآورده به مردم عرضه مي‌شود، اظهار کرد: با وجود اين که قيمت توليد هر ليتر بنزين در ايران بيشتر از قيمتي است که اين فرآورده به مردم عرضه مي‌شود، اما اين قيمت از قيمت‌هاي بين‌المللي بنزين ارزان‌تر است.

شاهرخ خسرواني در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين که هزينه تمام شده قيمت هر ليتر بنزين بستگي به فرآيندي دارد که در پالايشگاه‌ها طي مي‌شود، توضيح داد: هرچقدر ميزان ضريب پيچيدگي در پالايشگاه بالاتر باشد پالايشگاه مذکور استفاده بهتري در فرآيند تبديل نفت خام به فرآورده هاي با کيفيت مي‌کند. به عبارت ديگر ضريب پيچيدگي بالاتر در يک پالايشگاه به معني هزينه تمام شده پايين‌تر است.

وي با اشاره به پالايشگاه اراک گفت: پالايشگاه اراک داراي دو فاز است. فاز نخست آن در دهه 70 راه‌اندازي شد و ضريب پيچيدگي اين فاز پايين است، اما فاز دوم آن در سال 1391 راه‌اندازي شد که از ضريب پيچيدگي بالاتري برخوردار است. به عبارت ديگر ميزان نفت کوره در فاز يک در ازاي 100 واحد نفت خام 26 درصد است که اين ميزان در فاز دو به زير 10 درصد رسيده است. به عبارت ديگر بيش از 90 درصد فرآورده‌هاي توليد شده در فاز دوم پالايشگاه اراک از کيفيت بهتري برخوردار هستند.

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با تاکيد بر اين‌که ضريب پيچيدگي بالا هزينه توليد را کاهش مي‌دهد، تصريح کرد: اراک بهترين پالايشگاه کشور بوده و ضريب پيچيدگي آن بالا است و به همين دليل سودآورترين پالايشگاه کشور محسوب مي‌شود؛ اين در حالي است که ضريب پيچيدگي پالايشگاه آبادان پايين است و هزينه توليد همه محصولات اين پالايشگاه از جمله بنزين بالاتر است.

خسرواني در مورد هزينه تمام شده توليد هر ليتر بنزين در پالايشگاه ستاره خليج فارس، گفت: ميزان توليد بنزين در اين پالايشگاه هنوز حسابداري مالي نشده است.

وي با بيان اين که مابه‌التفاوت هزينه توليد بنزين در کشور يا واردات بنزين به کشور و قيمتي که بنزين به مردم عرضه مي‌شود به صورت يارانه به پالايشگاه‌ها پرداخت مي‌شود، ادامه داد: قيمت هر ليتر بنزين وارداتي 1700 تومان است و از طرف ديگر قيمت تمام شده توليد هر ليتر بنزين در پالايشگاه هاي داخلي بيشتر از قيمتي است که به مردم عرضه مي شود و اين مابه التفاوت به صورت يارانه به پالايشگاه ها پرداخت مي‌شود.

گزارش مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت در کميسيون انرژي

مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت گزارشي از اقدامات انجام شده و همچنين مشکلات موجود اين شرکت را در جلسه کميسيون انرژي مجلس ارائه کرد.

علي ادياني در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به جلسه کميسيون انرژي اظهار داشت: مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت گزارش مبسوطي از اقدامات اين شرکت را ارائه و همچنين چالش ها و مشکلاتي که براي تحقق اهداف برنامه‌هايشان وجود دارد را بيان کرد.

وي خاطرنشان کرد:‌ يکي از وظايف جدي اين شرکت تعيين استراتژي خطوط مربوط به مديريت انرژي کشور است و با توجه به قانون اصلاح الگوي مصرف، بسيار مهم است که اين شرکت بتواند اهداف خود را با کمک وزارت‌خانه هاي مرتبط از جمله نفت، نيرو،‌ کشور،‌ اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه محقق کند.

اين عضو هيئت رئيسه کميسيون انرژي مجلس همچنين بيان کرد: مسايل اتحاديه صادرکنندگان فرآورده‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي با حضور مسئولان اين اتحاديه، وزارت نفت، سازمان امور مالياتي و ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد بررسي قرار گرفت و برنامه‌ها، ظرفيت‌ها و توانمندي هاي اتحاديه مذکور در اين جلسه ارائه شد.

نماينده مردم قائم شهر در مجلس در ادامه گفت: در اين خصوص مساله عرضه قير، خارج از بورس هم مطرح شد و همان طور که مي‌دانيم ايران 40 تا 50 دلار کمتر از بحرين قير صادر مي کند و اين اقدامي غير اقتصادي است،‌ لذا کميسيون انرژي و دستگاه‌هاي ذيربط تاکيد داشتند تا راهکارهاي خوبي براي توزيع صحيح و نيز صادرات در چارچوب منافع ملي ارائه شود.ادياني در پايان اظهار داشت: طرح الحاقي به بند ي تبصره 2 قانون بودجه که از سوي کميسيون برنامه به کميسيون انرژي به‌عنوان کميسيون فرعي ارجاع شده بود بررسي و رد شد. در واقع اين طرح نيز مربوط به توزيع قير رايگان بود که با توجه به بررسي‌هاي انجام شده به نظر مي‌رسيد که به دنبال آن رانت‌خواري به وجود مي‌آيد و متن الحاقي با احکام پنجگانه اي که در تبصره قانون بودجه وجود داشت،‌ سازگاري نداشت و به نظر مي‌رسد که با برخي از اصول قانون اساسي مغايرت دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي