جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 رييس کل بانک مرکزي:
 نوسان قيمت دلارطبيعي است  

 
رييس کل بانک مرکزي در واکنش به نوسانات روزهاي اخير بازار ارز گفت: ارزهاي مختلف در دنيا نوساناتي دارند و حتي قوي‌ترين ارزها هم دچار نوسان نرخ برابري با ارزهاي ديگر مي‌شوند.به گزارش مهر، ولي الله سيف طي يادداشتي در کانال تلگرامي خود به نوسانات روزهاي اخير بازار ارز اشاره کرد و نوشت: ارزهاي مختلف در دنيا نوساناتي دارند و چيز عجيبي نيست و حتي قوي ترين ارزها هم دچار نوسان نرخ برابري با ارزهاي ديگر مي شوند. واقعيت هاي اقتصادي در هر کشوري شرايطي را اقتضا مي کند و چيزي نيست که بشود با دستور آن را در يک شرايط خاص و ثابت نگه داشت.اصولا اين برابري و متعادل بودن بازار ارزي در فضاهايي باثبات و قابل اتکا باقي مي ماند که شرايط بر مبناي واقعيت ها باشد و عرضه و تقاضا نرخ را تعيين کند.

بانک مرکزي نسبت به نوسان نرخ ارز بي تفاوت نيست و وظيفه دارد که از نوسانات هيجاني بازار ارز جلوگيري کند و اگر بانک مرکزي مداخله کند، ممکن است به شکل موقت بشود بازار را کنترل کرد، اما شرايط باز به همان شرايط قبل برمي گردد و اين امر بازار را از پيش بيني پذير شدن خارج مي کند. اگر بانک مرکزي وظيفه اش را درست انجام دهد، اخبار هيجاني تاثيري در بازار ايجاد نمي کند و بايد سعي کنيم که اين فضا را ايجاد کنيم. اوج تاثير حرف هاي ترامپ در امور بانکي آثار هيجاني است که ممکن است در بازار ارز ايجاد شود ولي اين اثرات بلندمدت نخواهد بود و در هيچ اقتصادي اين گونه حرف ها نمي تواند اثرات بلند مدت بگذارد و همه اين حرف ها اثرات موقت دارد.

توقف موقتي فروش دلار در صرافي‌ها

چند روزي هست که دوباره قيمت دلار رو به افزايش گذاشته و از مرز 4000 هزار تومان عبور کرده است. البته بانک مرکزي و رئيس کل آن همچنان مي‌گويند که نوسان قيمت طبيعي است و ارزهاي مختلف دنيا نوسان داشته‌اند و حتي، قويترين اقتصادها را هم تحت تاثير قرار داده اند. البته مسئولان بانک مرکزي همچنان به مردم توصيه مي‌کنند که سرمايه‌هاي جزئي خود را وارد اين بازار پرتلاطم نکنند؛ اما واقعيت آن است که بازار دلار همچنان جذاب است و برخي در آن، سوداي گراني را دنبال مي‌کنند.

در اين ميان، چند روز گذشته فاصله چهارراه استانبول تا ميدان فردوسي مملو از افرادي است که اگر قصد خريد هم نداشته باشند، از سر کنجکاوي هم که شده حداقل سري به راسته دلارفروشان مي زنند تا مضنه قيمت، دستشان بيايد؛ اکنون هم که در مقابل برخي صرافي‌ها، صف تشکيل شده است؛ چراکه برخي ديگر از صرافان، از خريد و فروش ارز طفره مي روند و نمي‌دانند که واکنش بازيگر اصلي بازار ارز در روزهاي آينده چه خواهد بود.

يکي از صرافان مي‌گويد: رفتارهاي مردم اين بار هم هيجاني است و البته برخي ها در بازار دلار از اين رفتار هم چندان خوششان نمي آيد، البته هنوز هم بانک مرکزي اقدامي براي افزايش چشمگير سطح عرضه و کنترل قيمتي نکرده است.وي مي افزايد: توزيع و عرضه ارز به روال سابق ادامه دارد و خللي در آن ايجاد نشده است، اما به هرحال اگر تقاضاي زيادي به بازار وارد شود و مردم بخواهند وارد بازار شده و ارز بخرند، حتما قيمت بالا خواهد رفت، مگر اينکه عرضه خاصي از سوي بانک مرکزي صورت گيرد، اما تا اين لحظه گويا احساس نياز براي ورود جدي به بازار نشده است.

اين فعال بازار ارز مي گويد: دلالان ولي حسابي فعال شده اند و تلاش دارند تا با قيمت هاي پرت و پراکنده، جو بازار را به سمت خود هدايت کنند؛ اما صرافي هاي شناسنامه دار و مجوزدار، اکنون رفتار منطقي را از خود نشان مي دهند.نکته حائز اهميت ديگر صرافي هاي غيرمجازي است که در گوشه و کنار شهر فعاليت مي کنند و هنوز بساط آنها به طور کلي برچيده نشده است؛ اما داستان هر چه که باشد، اکنون بايد سياستگذار پولي و ارزي، دست از سکوت بردارد و با يک اطلاعيه يا بيانيه، شرايط پيش روي مردم و سرمايه گذاران و حتي دلالان را تشريح کرده و به اين بازي هاي سفته بازانه در بازار خاتمه دهد تا بعدا، متهم به علاقمندي به افزايش نرخ ارز نشود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي