جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 مشاور وزير راه خبر داد؛
 انباشت پول بانکها در املاک 

 مشاور وزير راه و شهرسازي از احتمال تغيير نام سازمان ملي زمين و مسکن به سازمان ملي زمين خبر داد و در همين حال گفت: سرمايه بانکها در حوزه املاک و مستغلات انباشته شده است.به گزارش مهر، حسين عبده تبريزي در هفدهمين همايش سياست هاي توسعه مسکن در ايران در مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي درباره سياست هاي بهينه عرضه زمين گفت: در حال حاضر سياست هاي عرضه زمين بايد تغييرات اساسي کند. سياستگذاري زمين شهري در سه بعد مالکيت ارزش و کاربري زمين بايد به گونه اي تصميم گيري شود که بهره برداري از اين کالاي کمياب سبب افزايش قيمت زمين نشده و سوداگري در زمين رايج نشود. در حالي که در حال حاضر ما فرايند سوداگري زمين را در کشور شاهديم.

وي با اشاره به رشد قيمت زمين در منطقه يک تهران طي سال هاي 70 تا 93 اظهار داشت: زمين در اين منطقه در طول اين سالها 193 برابر رشد داشته در حالي که در هيچ پروژه يا کسب و کاري چنين حبابي در دارايي نداشته ايم. همچنين در بخش اجاره بها طي سال هاي 84 تا 92 3.4 برابر شده است. از سوي ديگر دستيابي به 2ميليون و 600 هزار واحد خالي نشان مي دهد هيچ گاه سياست عرضه و تقاضاي زمين و مسکن در ايران با يکديگر هماهنگ نبوده است. به عنوان مثال متراژ مصرفي در تهران بين 50 تا 70 مترمربع است در حالي که سوداگران بسياري از واحدهاي مسکوني را با متراژهاي بالا ساختند که با هدف سفته بازي بوده ولي چون تقاضا نداشته به عنوان واحد مسکوني خالي باقي مانده است.

مشاور وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه قرار است احتمالا سازمان ملي زمين و مسکن به سازمان ملي زمين تغيير نام دهد، افزود: مدير اين سازمان بايد بداند منابع زمين شهري در سطح ملي ارزش گذاري شده و مي بايست ببيند چگونه زمين در شهرها به کار گرفته شود تا بيشترين منافع براي مردمي که در اين جغرافيا زندگي مي کنند بدون کاهش امکانات براي نسل هاي بعدي قابل دسترسي باشد.

وي اظهار داشت: مدير زمين در ايران مي داند که ساختارهاي تصميم گيري مربوط به مديريت اراضي بر عهده افرادي است که صرفا روي منافع خاص خودشان اخذ تصميم مي کنند و منابع مشترک زمين در جغرافياي ايران با نرخ غيرقابل پايداري مورد استفاده قرار خواهد گرفت.عبده تبريزي با تاکيد بر اينکه افزايش قيمت زمين به کل منافع ملي آسيب مي زند تاکيد کرد: گاهي لازم است براي اجراي يک پروژه ريلي يا جاده اي 80 درصد هزينه يک پروژه را به خريد زمين براي ساخت اختصاص دهيم بنابراين افزايش قيمت زمين آثار سوءملي دارد.وي افزود: افزايش قيمت زمين علاوه بر افزايش قيمت مسکوني بر واحدهاي تجاري هم اثرخواهد گذاشت، در نتيجه بر اشتغال نيز اثر منفي دارد.مشاور وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه در حال حاضر وضعيت ارز مشابه وضعيت مسکن در سال 86 شده و هرکس ارز دارد مانند کسي که مسکن در آن سال داشت فکر مي کند روز بعد گران تر خواهد شد ادامه داد: در حال حاضر سرمايه هاي زيادي در زمين انباشته شده و اين انباشت سرمايه به توليد مولد نمي انجامد. اگر اين ثروت آزاد شود به بخش توليد بيايد ارزش هاي عظيمي خلق خواهد شد. در حال حاضر بخش قابل ملاحظه اي از منابع بانکي در بخش املاک و مستغلات بلوکه شده است ولي چون تقاضا براي آنها وجود ندارد امکان نقد کردن اين املاک نيز وجود ندارد. در حالي که سياستگذار بخش زمين نبايد اجازه دهد که منابع مالي در اين بخش بلوکه شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي