جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 تريبون 

 براي سال جاري ميلادي؛

صندوق بين‌المللي پول رشد اقتصادي ايران را 3.5 درصد برآورد کرد

صندوق بين‌المللي پول در تازه‌ترين گزارش خود موسوم به چشم انداز اقتصاد جهاني، توليد ناخالص داخلي ايران را در سال جاري ميلادي 3.5 درصد پيش‌بيني کرد.به گزارش مهر، اين نهاد بين المللي پولي در تازه ترين گزارش خود تحت عنوان «چشم انداز اقتصاد جهاني» اعلام کرد، رشد توليد ناخالص داخلي ايران در سال گذشته ميلادي 12.5 درصد بود و اين رقم براي سال جاري ميلادي 3.5 درصد برآورد مي شود. البته صندوق بين المللي پول رشد اقتصادي ايران را در سال 2018 ميلادي 3.8 درصد پيش بيني کرد.

همچنين اين نهاد بين المللي تراز حساب هاي جاري ايران را در سال 2016 ميلادي 4.1 درصد اعلام کرد و اين رقم را براي سال جاري و آينده ميلادي به ترتيب 5.1 درصد و 5.9 درصد برآورد کرده است.صندوق بين المللي پول نرخ تورم ايران را در سال گذشته ميلادي 11.9 درصد اعلام و پيش بيني کرد نرخ تورم ايران در سال جاري و آينده ميلادي 10.1 درصد و 9.7 درصد باشد.بر همين اساس، صندوق بين المللي پول نرخ بيکاري ايران را در سال 2016 ميلادي 12.5 درصد و اين رقم را براي سال جاري ميلادي 12.4 درصد برآورد کرده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات:

درباره کاهش هزينه‌ اينترنت وحدت نظر وجود دارد

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات توضيحاتي درباره وضعيت بسته‌هاي اينترنتي ارائه کرد و گفت که وحدت نظري در رابطه با کاهش هزينه‌ها و خارج شدن از حالت حجمي وجود دارد.به گزارش ايسنا، محمدجواد آذري جهرمي در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با تغيير بسته‌هاي اينترنتي گفت: اين موضوع و تعرفه‌هاي اينترنت يکي از موضوعات ثابتي بوده که ما از روز اولي که مشغول به کار شديم تاکيد داشتيم به آن بپردازيم.

وي ادامه داد: طبق وعده‌اي که داديم قرار بود اين بسته نهايي و در صد روز اول اجرايي شود که مباحث کارشناسي آن همچنان با اپراتورها و کميسيون تنظيم و مقررات مرجع تصويب تعرفه‌ها است مورد بررسي قرار مي گيرد، فکر مي کنم در جلسه بعدي کميسيون ما براي تصميم نهايي وارد شور شويم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد: با توجه به اختلاف نظراتي که وجود دارد، جزئيات آن پس از تصويب نهايي اعلام خواهد شد. اما اصل بحث اين است که وحدت نظري در رابطه با کاهش هزينه‌ها و خارج شدن از حالت حجمي وجود دارد.

آذري جهرمي همچنين در خصوص موضع گيري‌هاي آمريکا عليه سپاه پاسداران اظهار کرد: سپاه هيچ فاصله‌اي با مردم ندارد. آقاي رئيس‌جمهور هم امروز در فرمايشات خود در جلسه هيئت دولت اين موضوع را مورد تاکيد قرار دادند.

حذف شرکت‌هاي زيان ده از سبد دارايي سهام عدالت و جايگزيني آنها با شرکت‌هاي سودآور

پوري حسيني در حالي از حذف شرکت‌هاي زيان ده همچون هواپيمايي ج.ا.ا از سبد دارايي سهام عدالت و جايگزيني آنها با شرکت‌هاي سودآور سخن گفته که همزمان از بازگرداندن بخشي از سهام به دولت در صورت عدم تسويه اقساط خبر داده است.

به گزارش فارس؛ رييس سازمان خصوصي سازي اظهار کرده است: 60 شرکت در قالب شرکت هاي سهام عدالت که از اين تعداد 49 شرکت داراي قيمت قطعي است ارزشي بالغ بر 27 هزار و 200 ميليارد تومان را به خود اختصاص داده اند و اين در حالي است که ارزش بازار سهام اين شرکت ها به حدود 55 هزار ميليارد تومان بالغ مي شود.

به گفته پوري حسيني دولت در 10 سال گذشته از مجموع 60 شرکت حاضر در سبد سهام عدالت شرکت هايي را کاسته و در مقابل شرکت‌هايي را به آنها اضافه کرده است. ازجمله شرکت هايي که در اين زمينه حذف شده‌اند؛ شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران بود که زيان ده به حساب مي آمد و در عوض شرکت هاي سودآوري به آنها اضافه شده اند.اين اظهارات در حالي است که به گفته وي هم اکنون حدود 20 هزار ميليارد تومان سهام قيمت گذاري نشده در سبد سهام عدالت وجود دارد.

پوري حسيني اين را هم گفته که اگر مردم از پرداخت مابه التفاوت اقساط سهام عدالت استقبال کنند، پس از محاسبه سهام قيمت گذاري شده به سراغ دريافت سود نقدي از آنها مي رويم.اين اظهارات در حالي است که رئيس سازمان خصوصي‌سازي نيز در برنامه تلويزيوني گفته است: اگر مشمولان مابقي سهام خود تا يک ميليون تومان را نپردازند، تنها به اندازه همان ميزان کنوني سهام خود سود دريافت مي کنند و باقي سهام پس از اتمام مهلت مقرر تا پايان مهرماه به مالکيت دولت خواهد رسيد.

در مقابل اما آيين نامه اجرايي توزيع سهام عدالت سازمان خصوصي سازي را مکلف کرده درصورتي که در پايان دوره تقسيط، بهاي سهام مورد واگذاري به‌طور کامل تسويه نشده باشد، خريداران مکلفند حداکثر ظرف مدت شش ماه رأساً نسبت به پرداخت بدهي و تسويه حساب سهام مورد خريداري اقدام کنند. در غير اين صورت سازمان خصوصي‌سازي به ميزان مبلغ بدهي تسويه شده سهام مورد وثيقه را آزاد مي‌نمايد و نسبت به وصول مطالبات خود از محل فروش سهام باقي مانده وفق مقررات اقدام خواهد نمود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي