جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

 خبرها 

 معاون اجتماعي سازمان بهزيستي :

جلوگيري از زباله‌گردي کودکان تا 6 ماه آينده

معاون اجتماعي سازمان بهزيستي کشور با تاکيد بر ضرورت رسيدگي به وضعيت بحراني کودکان زباله‌گرد گفت: بايد طي 6 ماه آينده اين کودکان را از زباله‌گردي جدا کنيم و آنها را به سمت کارهاي سوق دهيم که آسيبي به آنها نرسد.

حبيب الله مسعودي فريد (معاون اجتماعي سازمان بهزيستي کشور) در گفت‌وگو با ايلنا در رابطه با فعاليت کودکان زباله گرد بخصوص در کارگاه‌هايي که قابل رصد نيستند، بيان داشت: اين کودکان اغلب در لايه‌هاي پنهان مشغول به فعاليت هستند، با توجه به اينکه کنوانسيون بين‌المللي حقوق کودک را پذيرفته‌ايم، مهمترين بخش اين کنوانسيون اين است که کودکي که زير 15 سال سن دارد، حق کار کردن ندارد. کودکان بين 15 تا 18 سال هم تا زماني که کار، سلامت آنها را تحت تاثير قرار ندهد اجازه کار کردن دارند، بنابراين در بحث زباله‌گردي کودکان باتوجه به اينکه اين کار شايسته کودک نيست و شان و سلامت رواني آنها را تهديد مي‌کند و از همه مهمتر عواقب بسيار بدي در سلامت جسم آنها دارد بايد هرچه سريعتر نسبت به جلوگيري از اين کار اقدام شود.

بايد از خانواده کودکان زباله‌گرد حمايت شود

وي افزود: در مورد کودکان زباله‌گرد بهترين حالت اين است که خانواده آنها بررسي و حمايت شود و اگر قرار است؛ کودک کار کند بايد در يک کار تميز و بدون آسيب ساماندهي شود، اگرچه ممکن است در کوتاه مدت به کودکان اين امکانات داده شود که از دستکش استفاده کنند و يا آنها را از آسيب زباله‌هايي همچون سرنگ حفظ کنيم، اما در نهايت بايد به اين وضعيت بحراني کودکان کار به طور ويژه‌اي رسيدگي شود، بايد طي 6 ماه آينده اين کودکان را از زباله‌گردي جدا کنيم و آنها را به سمت کارهاي سوق دهيم که آسيبي به آنها نرسد.

وي در رابطه با قول وزارت بهداشت در خصوص احداث بيمارستان کودکان کار و خيابان و حمايت از اين کودکان بيان داشت: جداسازي کودکان کار از ساير کودک‌ها درست نيست، اعلام شد که تمام کودکاني که بيمه داشته باشند، مي‌توانند از مراکز درماني بطور رايگان استفاده کنند، اين در حالي است که بسياري از اين کودکان اعم از ايراني و يا مهاجر فاقد برگه‌هاي هويتي و متعاقب آن بيمه هستند.

شرط گذاشتن وزارت بهداشت براي درمان کودکان کار و خيابان

فريد بيان داشت: در واقع کودکان ايراني هم که بي‌شناسنامه هستند؛ مشکلات عديده‌اي در رابطه با درمان دارند، نامه‌نگاري‌هايي با وزارت بهداشت داشته‌ايم و اين وزارتخانه اعلام کرده‌است که اين کودکان بايد برگه هويت داشته باشند، بعضي‌ها کارت ندارند و ممکن است به تهيه آن نيز دسترسي نداشته باشند، بايد براي کودکان داراي شرايط خاص اعم از ايراني و غيرايراني شرايط خاصي فراهم شود و يا کد خاصي به آنها داده شود تا بتوانند از خدمات بيمه‌اي و درماني بهره‌مند شوند، بيمه سلامت ايرانيان تحت نظر بهداشت است و بايد در اين خصوص با اين وزارتخانه رايزني شود، البته وزارت رفاه در حال پيگيري اين مساله است.

معاون اجتماعي سازمان بهزيستي کشور در ادامه تاکيد کرد: اگر کودکان برگه هويتي داشته باشند؛ بيمه ايراني پوشش بالايي براي آنها در کشور دارد، اما مساله اصلي اين است که بايد به سمت تلفيق اجتماعي گروه‌هاي خاص سوق پيدا کنيم، همانطور که همه بچه‌ها به بيمارستان مي‌روند و به بخش کودکان مراجعه مي‌کنند، کودکان کار نيز بايد از اين امکانات بهره‌مند شوند.

از والدين کودک آزار بايد سلب حضانت شود

وي در رابطه با کودکان در معرض آسيب بخصوص در خانواده‌ها بيان داشت: بايد از والديني که اقدام به کودک آزاري مي‌کنند، سلب حضانت شود که اگر قانون حمايت از حقوق کودک و نوجوان در مجلس دنبال شود و با سرعت زياد جلو برود، مي‌تواند دست قضات را در اين موضوع بازتر بگذارد.

وي تاکيد کرد که در لايحه حمايت از حقوق کودک و نوجوان مفهوم کودک آزاري وسيع‌تر شده است و حتي اگر پدر و مادري و هر کسي که از کودک مراقبت مي‌کند، اجازه ندهد کودک درس نخواند يا به بهداشت و سلامت کودک رسيدگي نکند، جزو مصاديق کودک آزاري قلمداد خواهد شد و با آنها برخورد مي‌شود.

کشف 70 هزار ليتر سوخت قاچاق در ميناب

فرمانده درياباني هرمزگان از کشف 70 هزار ليتر سوخت قاچاق در جنگل هاي حراي ميناب و دستگيري قاچاقچيان سوخت خبر داد.

سرهنگ علي اصغر خرم روي در مصاحبه با ايرنا گفت: قاچاقچيان، اين محموله را در يک فروند شناور که در جنگل هاي دريايي حرا پنهان شده بود، جاسازي کرده بودند.

وي ادامه داد: ماموران درياباني با کار اطلاعاتي دقيق موفق شدند، پيش از خروج شناور از مخفيگاه، محل آن را شناسايي کنند.

فرمانده درياباني هرمزگان اضافه کرد: اين شناور و سوخت قاچاق آن در درگيري مسلحانه با قاچاقچيان کشف و توقيف و هفت نفر در اين عمليات دستگير شدند.

سرهنگ خرم روي با اشاره به جريمه سنگين قاچاقچيان به ازاي هر ليتر سوخت کشف شده از آنان اظهار کرد: به طور معمول قاچاقچيان هنگام رو به رو شدن با ماموران درياباني سعي مي کنند سوخت قاچاق را پيش از دستگيري در دريا بريزند تا جريمه کمتري پرداخت کنند.

وي گفت: ماموران درياباني در اين عمليات از اصل غافلگيري استفاده کردند و پيش از آن که قاچاقچيان 70 هزار ليتر گازوييل را به دريا بريزند و آسيب جبران ناپذير به محيط زيست وارد کنند، قاچاقچيان را دستگير و محموله را کشف و ضبط کردند.

جنگل هاي حرا در اطراف خور تياب در سه کيلومتري بندر تياب ميناب واقع شده است.

درختان حرا، در بخش ‌هاي کم‌عمق خور خوران کنار و روي تپه‌هاي جزيره مانندي که هنگام پايين رفتن آب دريا از آب بيرون مي‌مانند، قرار گرفته‌ است.

اين جنگل ها هنگام بالا آمدن آب دريا، در آب‌ هاي خليج فارس به حالت شناور مي‌ماند و با فروکش کردن آب دريا به مدت 6 تا 7 ساعت مانند جنگل‌هاي مناطق خشک نمايان مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي