جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5685

 پرسپوليس چگونه قلعه آبي را فتح کرد؟
 وقتي که برانکو از دربي 84 درس گرفت 

 
*سعيد ونکي

سرخپوشان پايتخت با استفاده از تجربيات خود در بازي برگشت سال گذشته، توانستند فاتح دربي 85 شوند.

شاگردان برانکو ايوانکوويچ در حالي مقابل حريف سنتي خود به ميدان رفتند که با توجه به نتايج اين فصل دو تيم، انتظار برد پرسپوليس مقابل استقلال مي رفت. اما عملکرد استقلال در اوايل بازي به گونه اي بود که هواداران پرسپوليس در اين خصوص دچار ترديد شدند. استقلال بازي را بهتر آغاز کرد و اگر تعلل فرشيد اسماعيلي در پاس دادن به علي قرباني در دقيقه 4 نبود، استقلال در همان ابتداي بازي ميخش را محکم مي کوبيد. اما فوتبال است و هزاران اتفاق و همين اتفاقات، سرنوشت بازي هاي بزرگ را رقم مي زند.

در مقابل، برانکو که شتاب استقلال در گلزني را ديد، دستور کنترل بيشتر و آرام تر کردن ريتم بازي را صادر کرد و آن يک علت داشت؛ جلوگيري از بازي واکنشي شاگردانش و بي گدار به آب زدن تيم. اتفاقي که در دربي برگشت فصل گذشته، يقه تيم برانکو را گرفت و منجر به شکست غيرمنتظره 2-3 مقابل تيم عليرضا منصوريان شد. در ديدار سال قبل، پرسپوليس بازي را طوفاني آغار کرد و دردقيقه 4 با گل سروش رفيعي پيش افتاد و اين باعث شد تا شاگردان برانکو به دنبال يک برد پرگل و رقم زدن حماسه اي ديگر باشند و اين مسئله تبديل به پاشنه آشيل پرسپوليس شد.

سرخپوشان پايتخت که چند موقعيت مسلم گلزني را هدر دادند، ناگهان با ضد حمله هاي طوفاني جوانان استقلال روبرو شدند و آبي ها در دقايق 18 و 20 تيمشان را پيش انداختند و در انتهاي نيمه اول، کاوه رضايي ضربه نهايي را به تيم برانکو زد و در ادامه بازي، خودکشي پرسپوليس براي جبران شکست نتيجه نداد.

اين اتفاق، درس عبرت بزرگي براي سرمربي کروات پرسپوليس بود و باعث شد تا برانکو پس از گل عليپور در دقيقه 21، به هيچ وجه تصميم به حمله انتحاري نگيرد، چون از سرعت بالاي انتقال توپ استقلال از دفاع به حمله و توان ضد حمله اين تيم آگاه بود. پرسپوليس در دربي 85 سعي کرد مالکيت بازي را به استقلال بدهد و با جلو آوردن تيم شفر، گل هاي بعدي را به ثمر برساند که البته اين اتفاق نيفتاد. اين تفکر در آمار انتهاي بازي، کاملا مشهود بود.

مالکيت توپ استقلال 55 درصد و پرسپوليس 45 درصد! در حالي که در فصول گذشته و اين فصل، تيم برانکو با مالکيت بالاي توپ و پاس هاي پرتعداد، فلسفه فوتبالي خود را به حريفانش ديکته کرده است.

حتي در پاس هاي سالم هم، تيم شفر آمار بهتري به جا گذاشت. 320 در مقابل 229!

البته اين سبک بازي، مي توانست گريبانگير پرسپوليس در دقايق پاياني شود و موقعيت هاي خوب جابر انصاري، مويد اين نکته است.

اما اطمينان برانکو از خط دفاع پرسپوليس که بر خلاف بازي هاي قبلي، همگي در پست هاي تخصصي خود به ميدان رفتند، به فتح دربي 85 کمک شاياني کرد. حسين ماهيني که در اکثر ديدارهاي اين فصل، در دفاع چپ يا دفاع وسط بازي کرده بود، با برگشت به دفاع راست توانايي هاي خود را به نمايش گذاشت. تشکيل زوج سيدجلال حسيني و شجاع خليل زاده، صلابت و استحکام را به خط دفاع برگرداند و حضور محمد انصاري در دفاع چپ، به خوبي حملات استقلال را از اين ناحيه خنثي کرد.

اين برد کليدي، تمام اتفاقات تلخ مقابل الهلال را به دست فراموشي سپرد و بي راه نيست اگر بگوييم، پرسپوليس مثل فصل گذشته، مدعي اول قهرماني ليگ برتر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي