جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5686

 ميز خبر 

 سخنگوي سازمان ثبت‌احوال کشور،

اسامي مذهبي قابل تغيير نيست

سخنگوي سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: امکان تعيير نام در ثبت‌ احوال بدون مراجعه به محاکم قضايي فراهم شده است و ديوان عدالت اداري نيز هفته گذشته صحت آن را تأييد کرده است.

سيف‌الله ابوترابي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مراحل تغيير نام افراد در شناسنامه گفت: اسامي مذهبي قابل تغيير نيست و افرادي که اسامي غير مذهبي و غيرمتعارف دارند، مي‌توانند با مراجعه به سازمان ثبت احوال درخواست خود را اعلام و نسبت به تغيير نام خود اقدام کنند و ديگر نيازي به مراجعه به محاکم قضايي نيست.

وي اضافه کرد: امکان تغيير نام مدتي است که در ثبت احوال امکان پذير شده است و ديوان عدالت نيز هفته گذشته صحت آن را تاييد کرده است. يعني افراد واجد شرايط با مراجعه به ثبت احوال مي توانند مراحل تغيير نام را طي کنند.

به گزارش ايسنا، افراد 18 سال به بالا و افراد کمتر از 18 سال که داراي حکم رشد باشند، پدر يا جد پدري با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال وسرپرست قانوني ( قيم ، امين ، وصي ) براي افراد صغير و محجور، با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد مي توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به درخواست تغيير نام اقدام نمايند همچنين براي تغيير نام، کليه ادارات ثبت احوال سراسر کشور آمادگي دريافت مدارک ياد شده را در ساعات و ايام اداري دارند و تنظيم و تسليم درخواست تغيير نام در غير از محل صدور شناسنامه بلامانع است که در اين گونه موارد پس از پذيرش درخواست و ارسال آن به اداره ذيربط (محل صدور شناسنامه ) و طرح در هيات حل اختلاف اقدام لازم معمول و نتيجه جهت اطلاع متقاضي به اداره ارسال کننده اعلام خواهد شد.

مرگ 6 سالمند در آتش‌سوزيِ خانه سالمندان در مکزيک

در پي وقوع آتش سوزي در يک مرکز نگهداري از سالمندان در مکزيک دست‌کم شش تن جان خود را از دست دادند.به گزارش ايسنا، پليس محلي شهر «تيخوانا» اعلام کرد: در حادثه آتش‌سوزي که روز گذشته در ساختمان نگهداري از سالمندان اتفاق افتاد شش تن کشته و دو تن ديگر مجروح شدند.

بررسي‌ها حاکي از آن است که اين حادثه آتش سوزي ساعت 1:52 بامداد به وقت محلي اتفاق افتاد که بر اثر آن سه مرد و سه زن 63 تا 78 ساله جان خود را از دست دادند.

نيروهاي آتش نشان بلافاصله پس از اطلاع از وقوع آتش سوزي در محل حضور پيدا کردند. گفته شده يکي از ساکنان اين مرکز عامل شروع آتش سوزي بوده است.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، مدير اين مرکز نگهداري از سالمندان گفت: فرد خاطي فقط دو روز پس از تلاش نافرجامش براي خودکشي در اين مرکز اقامت داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي