جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696

 ميز خبر  

 بلومبرگ گزارش داد؛

اوپک در نشست آتي خود به فکر نفت 70 دلاري است

بلومبرگ در گزارشي نوشت: با توجه به نوسان قيمت نفت در هفته هاي اخير اين بار اشتها اوپکي ها بالا رفته و قيمت نفت 70 دلار را در هر بشکه در نشست پيش روي خود عادلانه خواهند دانست.به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ انگليسي، در آخرين نشست اوپک که در ماه مي سال جاري ميلادي برگزار شد، بعضي از وزراي نفت در مورد قيمت نفت حدودا 50 دلار در هر بشکه با يکديگر صحبت کرده و که آن را قيمتي مناسب براي نفت خام تلقي مي کردند. اين در حالي است که با توجه به شرايط و روند بازار، تکرار چنين صحبتي در نشست پيش روي اوپک که در اواخر ماه جاري ميلادي برگزار خواهد شد، احتمال نمي‌رود.

در حقيقت اين بار به دليل افزايش قيمت نفت انتظار مي رود که ارزيابي وزراي اوپک براي قيمت عادلانه نفت خام جهش داشته باشد. همواره قيمت درست نفت کمي بيشتر از قيمت فعلي نفت است و مهم نيست که قيمت آن چقدر باشد.اخيرا با رسيدن قيمت نفت برنت به 60 دلار براي اولين بار از جولاي 2015 ميلادي به بعد، بهاي طلاي سياه وارد کانال جديدي از دامنه قيمت شده است که اين موضوع مي تواند به ارزيابي بيشتر قيمت منصفانه نفت کمک کند.اين در حالي است که در دهه سال 1990 ميلادي قيمت نفت در حدود 20 دلار در هر بشکه بود و بهاي آن در اوايل سال 2008 ميلادي به نزديک 150 دلار در هر بشکه هم رسيد که هر دو بهاء نشان دهنده قيمت صحيح نفت در آن دو مقطع است؛ البته برخي از اعضاي اوپک بر اين باور هستند که قيمت نفت بالاي 100 دلار غير عادي است.

محمد بارکيندو دبير کل اوپک در ماه جولاي سال 2016 ميلادي در يادداشتي نوشت: رسيدن قيمت نفت به اوج خود در سال 2008 ميلادي غير پايدار بود و احتمالا براي اقتصاد جهاني هم مضر بوده است.

بر همين اساس پيش بيني مي شود که هيچ عضوي از اوپک در نشست پيش رو اين سازمان در مورد نفت 50 دلاري و 100 دلاري صحبت به ميان نخواهد آورد و برآورد مي شود که اوپک در تفکر نفت تقريبا 70 دلاري در هر بشکه به سر مي برد. البته طمع اوپک براي نگه داشتن قيمت نفت به بالاي 100 دلار در هر بشکه از بعداز سال 2011 ميلادي به گونه اي منجر به افزايش اشتها توليد نفت شيل آمريکا شد و بعداز آن در سال 2014 ميلادي بهاي آن سقوط کرد.

از سويي ديگر هر گونه افزايش قيمت نفت مي تواند سوداي توليد مضاعف از سوي توليدکنندگان شيل را به همراه داشته باشد و باز هم شاهد روند نزولي قيمت نفت باشيم؛ در حاليکه از آن طرف هم اوپک هر گونه افزايش قيمت نفت را توجيه مي کند و آن را قيمت عادلانه مي پندارد.

در پايان ماه اکتبر سال جاري ميلادي وزير نفت قطر علي رغم عبور قيمت نفت از 60 دلار در هر بشکه گفته بود که قيمت ها در حال حرکت به سمت درستي هستند يعني به سطح عالانه و منصفانه روبه حرکت هستند. از سويي ديگر سال گذشته ميلادي همتاي ونزوئلايي او گفته بود که قيمت 70 دلار براي نفت عادلانه است؛ در حاليکه عراقي ها خواهان قيمت نفت 70 تا 80 دلار در هر بشکه براي رسيدن به سطح بهاي منصفانه آن هستند.

بر پايه اين گزارش، روسيه از اينکه قيمت نفت با جهش بسيار زيادي روبرو شود، نگران است و حتي پيشنهاد داده که قيمت نفت 60 دلاري مي تواند پايان دادن به توافق کاهش توليد را توجيه کند؛ ضمن اينکه وزير انرژي روسيه چندي پيش گفته بود که اوپک و شرکاي آن همچنان 5 ماه زمان دارند تا در مورد تمديد توافق کاهش توليد تصميم بگيرند و هر گونه تمديد بايد با توجه به شرايط بازار در آن مقطع زماني توجيه شود.

براساس طرح ساماندهي نيروهاي قراردادي وزارت نفت:

شرکت‌هاي خصوصي حق اخراج قراردادي‌ها را ندارند

اگر شرکتي واگذار شود حداقل تا 10 سال اجازه اخراج نيروهاي قراردادي را ندارد.به گزارش کانال خبري پارس جنوبي، دبير کميسيون ويژه نظارت بر اصل 44 گفت: بنابر طرح ساماندهي نيروهاي قراردادي وزارت نفت اگر شرکتي واگذار شود حداقل تا 10 سال اجازه اخراج نيروهاي قراردادي را ندارد.مهرداد بائوج لاهوتي گفت: بر اساس بند ديگري از اين طرح قرار است نيروها به نيروهاي قرارداد معين تبديل شود و امنيت شغلي اين نيروها بالا رود.

کشتي‎هاي نفتکش ايراني به اينترنت پرسرعت متصل شد

اينترنت پرسرعت ناوگان شرکت ملي نفتکش ايران توسط مديرعامل اين شرکت از طريق ويدئو کنفرانس رسما افتتاح شد.به گزارش شرکت ملي نفتکش، اينترنت پرسرعت ناوگان شرکت ملي نفتکش ايران توسط سيروس کيان‎ارثي و با حضور تعدادي از اعضاي هيئت مديره اين شرکت از طريق ويدئو کنفرانس و گفت وگوي تلفني و تصويري با دريانوردان 2 فروند از کشتي‎هاي اين شرکت رسما افتتاح شد.

با اين اقدام که در راستاي تحقق يکي از خواسته‎هاي دريانوردان ناوگان شرکت ملي نفتکش انجام شد، دريانوردان ناوگان اين شرکت که تا پيش از اين به اينترنت ماهواره‎اي پرسرعت دسترسي نداشتند، از خدمات اين شبکه جهاني بهره‎مند شدند.مديرعامل شرکت ملي نفتکش ايران در اين مراسم تجهيز ناوگان اين شرکت به اينترنت ماهواره اي را اقدامي در پاسخ به يکي از خواسته‎هاي دريانوردان و رفاه حال و آرامش خاطر آنها در شرايط سخت کار در دريا و دوري از خانواده اعلام و اظهار اميدواري کرد با اين قبيل اقدامات و ارتقاي سطح کيفي خدمات اين شرکت در بعد نيروي انساني و ناوگان، اين شرکت حضور قدرتمندتري را در آب‎هاي بين‎المللي داشته باشد.

قابل ذکر است بهره‎مندي ناوگان نفتکش ملي نفتکش ايران از اينترنت طي يک برنامه زمان‎بندي 6 ماهه و با هماهنگي مديريت‎هاي فني و بازرگاني اين شرکت انجام خواهد گرفت که در اولين مرحله 2 فروند از کشتي‎هاي تانکر اين شرکت به اين سيستم مجهز شدند و هم اکنون دريانوردان اين کشتي‎ها قادر هستند بدون محدويت حجمي و به صورت رايگان در هر نقطه از جهان از خدمات اين سيستم استفاده کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي