جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696

 مصائب بازي در دفاع وسط
 پستي که روزبه در آن مي سوزد 

 آفرينش- استفاده از روزبه چشمي در پست دفاع وسط در هفته هاي اخير، نقاط ضعف اين بازيکن در اين منطقه را به خوبي آشکار کرده است. تيم ملي فوتبال ايران در راه آماده سازي خود براي جام جهاني 2018، به مصاف تيم ملي پاناما رفت و توانست 1-2 پيروز شود.

فارغ از نتيجه به دست آمده و مدل بازي تيم ملي، يک نکته بيش از همه در اين بازي مورد توجه قرار گرفت و آن هم استفاده از روزبه چشمي در پست مدافع مياني بود؛ پستي که اين بازيکن جوان در آن تخصص ندارد اما سرمربيان باشگاهي و ملي اش اصرار به استفاده از او در آن منطقه دارند.

وينفرد شفر زماني که هدايت استقلال را به عهده گرفت، با بحران مدافع وسط در اين تيم مواجه شد و همين امر او را به بردن چشمي از هافبک دفاعي به دفاع وسط سوق داد تا بتواند غيبت پژمان منتظري را به نوعي جبران کند. اما اين کار مرد آلماني استقلال جواب نداد و اوج اشتباه روزبه، خطاي پنالتي اي بود که در دربي 85 روي عليپور مرتکب شد و همين امر زمينه ساز برد سرخپوشان پايتخت در آن بازي حياتي شد.

حضور چشمي در دفاع وسط و فيکس شدن در استقلال باعث شد تا اين بازيکن از چشم هاي تيزيبن کي روش دور نماند و در بازي هاي تدارکاتي تيم ملي در اين پست به کار گرفته شود. اما فعلا اين تاکتيک جواب نداده و در بازي با پاناما ضعف بزرگ چشمي به خوبي نشان داده شد.

روزبه در صحنه اي که چندان هم خطرناک نبود، يک پنالتي بي مورد به پانامايي ها هديه داد. شايد اين مسئله چندان در بازي هاي تدارکاتي چندان مهم نباشد، اما بي توجهي به آن زمينه دردسر براي تيم ملي در جام جهاني روسيه خواهد شد.

چشمي ذاتاً يک بازيکن درگيرشونده است که به واسطه سبک بازي غيرمحتاطانه‌اش، خطاهاي زيادي انجام مي‌دهد و با انتقال او به خط دفاع، خطر اعلام پنالتي و خطاهاي پشت محوطه جريمه عليه ايران و تيم باشگاهي‌اش به شدت افزايش پيدا کرده. البته اين مسئله تازگي ندارد و در مسابقات مقدماتي المپيک 2018 برزيل و در تيم ملي اميد هم اين نقطه ضعف روزبه ديده شده بود. در آن تورنمنت محمد خاکپور به دليل اعتقاد به چشمي و توانايي هاي سرزدن او، اين بازيکن را يک پست به عقب برد و با اين کار، مقدمات حذف تيم اميد را فراهم کرد؛ اتفاقي که در بازي با قطر و ژاپن در آن تورنمنت به خوبي ضعف روزبه در پست دفاع وسط را آشکار کرد.کي‌روش ظاهرا اعتقاد و علاقه زيادي به روزبه چشمي دارد اما در فاصله کمتر از يک سال تا جام جهاني، او دو راه بيشتر ندارد. سرمربي پرتغالي تيم ملي يا بايد شکل بازي چشمي در خط دفاع را اصلاح کند و عادت‌هاي فردي او در مصاف تن‌به‌تن با بازيکنان حريف را عوض کند تا اين بازيکن با خطر و ريسک کمتري در خط دفاع تيم ملي بازي کند يا بازيکن ديگري را جايگزين او در دفاع مياني کند. هر دو راه البته زمان‌بر است اما او بايد در فرصت باقي‌مانده يکي از اين دو راه را انتخاب و تا آغاز جام جهاني مشکلات خط دفاع سابقا آهنين تيم ملي را برطرف کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي