جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 کشف دستگاه ريسندگي ساسانيان در عراق 

 تيمي از باستان‌شناسان موفق به کشف بقاياي سوخته‌ يک چرخ ريسندگي متعلق به دوره ساسانيان، تقريبا 1500 سال پيش، در سايت باستان‌شناسي سليمانيه در شمال عراق شدند.

به گزارش SciNews، درک ويک، سرپرست اين پژوهش، مي‌گويد: «هدف اصلي از اين حفاري‌، تکميل تاريخچه باستاني سراميک‌هاي اين منطقه است. درک روند پيشرفت سراميک‌ها، يکي از هدف‌هاي طولاني مدت محققان در دشت شهريسور، دشت مرزي ميان بين‌النهرين با دو منطقه فرهنگ باستاني در شمال عراق و غرب ايران، بوده است».

به گفته تيم تحقيقاتي، سايت باستان‌شناسي سليمانيه بهترين مکان براي مطالعه روند پيشرفت سراميک‌هاست.ويک در ادامه افزود: «با وجود اين که سايت سليمانيه کوچک است اما تپه‌ بلندي دارد که ما مجموعه کاملي از قطعات سراميک‌ را در آنجا پيدا کرده‌ايم. به نظر مي‌رسد که اين تپه طي هزاره سوم قبل از ميلاد مسيح، دوره اسلامي، قابل سکونت بوده است».

با اين حال تيم باستان‌شناسي انتظار نداشت که بقاياي سوخته يک دستگاه ريسندگي متعلق به دوران ساسانيان، قرن چهارم تا ششم ميلادي، را پيدا کنند. به گفته باستان‌شناسان، جنس اين چرخ ريسندگي از سفال بوده است.ويک در اين باره گفت: «علاوه بر بقاياي سوخته، تعداد زيادي پوشش مومي، احتمالا از رول‌هاي پارچه، پيدا شده است که نشان مي‌دهد توليد پارچه در مقياس بالا د ر اين مکان صورت مي‌گرفته است»

همچنين وي افزود: «همچنين ديوارهاي سنگي و محکم يک تراس از دوره امپراتوري آشوري نو، قرن نهم تا هفتم قبل از ميلاد مسيح، کشف شده است که نشان مي‌دهد کارهاي ساخت‌وساز بزرگي در اين منطقه در حال انجام بوده است. ممکن است که اين اماکن سکوني مرمت شده باشد تا در مجددا هزاره اول قبل از ميلاد مسيح مورد استفاده قرار بگيرند».


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي