جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 عجيب و جالب 

 کشف اسکلت غول‌پيکر 5000 ساله در چين

باستان‌شناسان موفق به کشف اسکلت‌هاي 5000 ساله چيني شدند که قد بلند و قوي بوده‌اند. طول اين اسکلت 1/9 متر است و باستان‌شناسان مي‌گويند اين ميزان قد بسيار فراتر از استانداردهاي مربوط به آن زمان است.

به گزارش اينديپندنت، طبق ارزيابي‌هاي صورت گرفته روي استخوان‌ها در داخل قبرهاي يافت‌شده در استان «شاندونگ»، محققان اعلام کرده‌اند که شماري از اين انسان‌ها 1/8 متر يا بيشتر قد داشته‌اند و ميانگين قد آنها به 1/9 متر مي‌رسد.

اگرچه از نظر استانداردهاي غرب در قرن بيست و يکم، اندازه قد اين اسکلت ها غيرمعمول نيست، اما قد آنها نسبت به بسياري از معاصرانشان بيشتر بوده است. اين حالت به ساختار استخواني آنها بستگي دارد. اگر آنها در زمان حال زندگي مي کردند، قد آنها از 1/9 متر هم فراتر مي‌رفت.

محلي‌هاي منطقه شاندونگ، از قد خود تعريف مشخصي ارائه مي‌دهند. مطالعات صورت گرفته در سال 2015 نشان مي‌دهد که ميانگين قد مردان در اين منطقه در مقايسه با متوسط قد مردم اين کشور که 1/72 متر بوده، حدود 1/753 متر بوده است.

گفتني است کنفسيوس در منطقه‌اي که اکنون به استان شاندونگ معروف است، متولد شده و به نقلي، 1/9 متر قد داشته است.

باستان‌شناسان با اکتشافات در منطقه روستاي «جياجيا» در نزديکي شهر «جينان» موفق به کشف 104 خانه، 205 قبر و 20 گودال مملو از اجساد قرباني‌ها شدند. آنها همچنين شماري از ظروف رنگارنگ و اقلام پشمي را در اين منطقه پيدا کردند.

آنها سال گذشته صنايع دستي و استخوان‌هايي را از مردمان اخير «نئوليتيک» پيدا کردند که بيشتر آنها با مصرف گوشت خوک و ارزن زندگي مي‌گذراندند. دانشمندان بر اين باورند مردماني که قريب 5000 سال پيش در اين منطقه زندگي مي کردند زندگي نسبتا راحتي داشته‌اند؛ رديفي از خانه‌هايي که در اين اکتشافات به دست آمده، نشان‌دهنده آن است که خانه‌هاي مسکوني آنها اتاق خواب‌ها و آشپزخانه‌هاي جداگانه‌اي داشته است.

محققان بر اين باورند که اين منطقه مرکز سياسي، فرهنگي و اقتصادي ناحيه چين بوده است. آنها مردان قدبلندتر را در قبرهاي بزرگ پيدا کردند که مي‌تواند نشانه وضعيت برتر آنها و دسترسي آنها به غذاهاي بهتر بوده است.

کشف جسد يک شير 5000 ساله در روسيه

محققان روس يک جسد کامل و دست نخورده توله شيرغارنشين را در روسيه کشف کرده‌اند. آنها اميدوارند بتوانند نسخه‌اي از اين حيوان را پس از 5000 سال احيا کنند.

به گزارش مهر کشف جسد کامل يک توله شير غارنشين منقرض‌شده از عصر يخي، دانشمندان را اميدوار کرده است تا بتوانند آن را پنج هزار سال پس از انقراض، احيا کنند.

جسد اين حيوان کوچک در ساحل رودخانه «Tirekhtykh» در سيبري کشف شده است. محققان اعلام کرده‌اند اين حيوان کوچک هنگام مرگ هشت هفته از عمرش مي‌گذشته است اما آنها علت مرگ را نمي‌دانند.

در زمان‌هاي دور شيرهاي غارنشين از حيوانات بومي نيمکره شمالي بوده‌اند اما تنها دانش محققان امروز از آنها نقاشي‌هايي است که از انسان‌هاي اوليه به جا مانده است.

به گفته محققان جسد اين توله شيرغارنشين به طور کامل حفظ شده است و هيچ گونه نشاني از جراحت خارجي روي پوست آن ديده نمي‌شود. به همين دليل دانشمندان اميدوارند بتوانند نسخه‌اي از اين حيوان را دوباره احيا کنند.

محققان در سال 2015 ميلادي دو توله شير غارنشين ديگر نيز در همين منطقه کشف کرده بودند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي