جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 آيا مي دانيد؟ 

 استفاده از سوخت هيدروژني براي فراهم کردن اينترنت

به زودي برق مورد نياز «مزرعه هاي سرور» رايانه اي با سلول هاي سوختي هيدروژن تامين مي شود.

به گزارش انگجت، سلول هاي سوخت هيدروژني تاکنون براي خودروها به کارگرفته مي شدند. اما به زودي از آنها در مزرعه هاي سرور براي تامين برق استفاده مي شود تا خدمات اينترنت را براي کاربران فراهم کنند.

درهمين راستا شرکت دايملر، HPE، Power Innovation و آزمايشگاه ملي انرژي هاي تجديد پذير آمريکا مشغول توسعه مصارف سلول سوختي هستند تا ميکرو شبکه هايي داخل مراکز اطلاعاتي بسازند. در حالت معمول نيروهاي خورشيدي و بادي انرژي مورد نياز اين مراکز اطلاعاتي(يا مزرعه سرور) را تامين مي کنند. اين درحالي است که هدف اين شرکت ها استفاده از سلول سوختي هيدروژن هنگام افزايش تقاضا يا قطع برق است زيرا برخلاف منابع ديگر انرژي، ذخاير آن محدود نيست و سلول هاي سوختي تا زمانيکه هيدروژن وجود دارد، به فعاليت خود ادامه دهند.

ساخته نمونه هاي چنين سلول سوختي در سال جاري آغاز شده و شرکت HPE مشغول اتصال اين سلول ها به سيستم هال فعلي فناوري اطلاعات است.

البته مدت زمان زيادي طول مي کشد تا مراکز اطلاعاتي سبز به طور کامل شکل بگيرند.

بي سروصداترين ربات ساخته شد

به تازگي از يک سگ رباتيک رونمايي شده که مجهز به حسگرهاي مختلف است و مي تواند به طور خودکار فعاليت کند. اين گجت تمام الکتريکي بي سروصداترين ربات لقب گرفته است.

به گزارش مهر به نقل از انگجت، شرکت Boston Dynamics يک نسخه سبک وزن از MiniSpot را رونمايي کرده که يک سگ رباتيک است.

تصويري از اين سگ روباتيک در حال راه رفتن در چمن ها منتشر شده و شرکت سازنده قصد دارد در آينده نزديک اطلاعات بيشتري از آن را منتشر کند.

رباتMiniSpot با وزن 25 کيلوگرم و چهار پا، به راحتي در خانه يامحل کار جا مي گيرد.

همچنين دوام باتري آن با در نظر گرفتن فعاليتي که انجام مي دهد، حدود 90 دقيقه طول مي کشد. البته نمونه هاي قبلي اين روبات هيدروليک بودند اما نسخه فعلي تمام الکتريکي است. به همين دليل ساکت ترين ربات لقب گرفته است.

به هرحال MiniSpotحسگرهاي مختلف از جمله دوربين هاي تشخيص دهنده عمق، يک ژيروسکوپ و حسگرهاي ردياب حرکت ناخودآگاهانه در اعضايش است.

ربات مي تواند به طور خودکار فعاليت هايي انجام دهد اما بيشتر اوقات با راهنمايي انسان فعاليت مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي