جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 خبرپزشكي 

 افزايش شيوع سرطان در کشور با توجه به هرم سني جمعيت

هر چه سن بالاتر مي‌رود تغييرات و جهش‌هاي ‍ژنتيکي بيشتري ايجاد مي‌کند و زمينه را براي ابتلا به سرطان آماده مي‌سازد درواقع با هرم سني که در کشور وجود دارد انتظار افزايش سرطان در جمعيت کشور وجود دارد .

عبدالله فضل علي زاده، نائب رئيس انجمن سرطان ايران بابيان اينکه در کشور شيوع سرطان در حال افزايش است، گفت: با توجه به عوامل متعدد که زمينه‌ساز بروز سرطان هستند ، افزايش سن در جامعه ايراني يکي از عواملي است که در آينده منجر به شيوع و افزايش سرطان خواهد شد.

وي با بيان اينکه عوامل مهم در ايجاد سرطان تقريباً شناخته‌شده است گفت : تنها کاري که مي‌توان براي مبارزه ، کنترل و کاهش سرطان انجام داد بالا بردن سطح آگاهي و اطلاعات مردم براي شناخت عوامل بروز سرطان و تقويت راه‌هاي پيشگيري از آن است .

وي اضافه کرد : براي پيشگيري در سطوح مختلف فردي،اجتماعي و کشوري نياز به سرمايه‌گذاري ، حمايت‌ها و همکاري بخش‌هاي مختلف حوزه سلامت در کشور هستيم .

به گفته وي 40 درصد سرطان‌ها در کشور را مي‌توان پيشگيري کرد و با اصلاح برخي رفتارها و دوري از عوامل خطر و تغيير سبک زندگي مي‌توانيم عوامل زمينه‌ساز و ابتلا به سرطان را کنترل کنيم .

وي افزود: افزايش چشمگير سرطان در طي سالهاي اخير در تمام کشورها به‌طوري که طبق پيش‌بيني سازمان بهداشت جهاني از رقم 14 ميليون در سال 2012 به رقم 27 ميليون در سال 2030خواهد رسيد و اين رقم در تمام سطوح جامعه بشري کشورهاي مختلف اتفاق خواهد افتاد.

فضل عليزاده تصريح کرد: سازمان بهداشت جهاني طي سالهاي اخير سرطان را از نظر ميزان بروز شيوع سرطان رتبه‌بندي کرده است و 5 رتبه را در نظر گرفته است و از بيشترين به پايين طراحي کرده است که در اين رتبه‌بندي ايران در رده چهارم قرار دارد و اين يعني سرطان در ايران نسبت به کشورهاي ديگر رقم بالايي ندارد.

وي عنوان کرد: با اين وجود وظيفه ما اين است که براي بيماري مانند سرطان که سرکش است و سير رو به افزايشي را طي مي‌کند استراتژي و پلان‌هاي متفاوتي را داشته باشيم که بتوانيم در آينده دچار فاجعه نشويم.

به گفته دکتر فضل علي زاده، برنامه نظام ثبت سرطان کشوري، پايه‌اي اساسي و ريشه‌اي براي برنامه‌هاي پيشگيري از سرطان در کل کشور است، چراکه هدف وزارت بهداشت در مورد سرطان‌ها، پيشگيري و کنترل انواع آن است .گفتني است: دومين اجلاس سرطان غرب آسيا از تاريخ 9 لغايت 11 آذرماه در سالن همايش‌هاي هتل ارم برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي