جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 براي جلوگيري از ايجاد جو رواني منفي در جامعه:
 دولت از افزايش نرخ حامل انرژي جلوگيري مي کند 

 رييس کانون کارفرمايان جايگاه داران سوخت کشور گفت:زماني مي توانيم بگوييم طرح برندينگ به طور کامل اجرايي شده که زنجيره سوخت از بخش تامين تا توزيع و عرضه در دست بخش خصوصي باشد.ناصر رييسي فر در گفتگو با مهر با بيان اينکه زماني مي توانيم بگوييم طرح برندينگ به طور کامل اجرايي شده که زنجيره سوخت از بخش تامين ( واردات و توليد محصول با کيفيت) تا بخش توزيع و عرضه در اختيار بخش خصوصي قرار گيرد، گفت: سه سال است که با وجود افزايش قيمت تمامي اقلام مصرفي سبد خانوار، نرخ بنزين ثابت مانده و دولت به بهانه هاي متفاوت براي جلوگيري از ايجاد جو رواني منفي در جامعه از افزايش نرخ اين حامل انرژي جلوگيري مي کند.

وي اجراي اين طرح را به نوعي حرکت معکوس و از پايين به بالا در راستاي اجراي خصوصي سازي دانست و ادامه داد: اجراي اين طرح موجب مي شود تا از سيستم کارمزدي به سمت دريافت حق الزحمه از مشتريان حرکت کنيم. اين در حالي است که همچنان بخش توليد سوخت ( پالايشگاه ها) در دست بخش خصوصي واقعي نيست. از طرفي از آنجايي که هزينه تمام شده واردات بنزين بيش از نرخ فروش آن است، هيچ بخش خصوصي مايل به پذيرش چنين شرايطي نيست.

رييس فر همچنين به مشکلات متعدد بين جايگاه داران با شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي به عنوان نماينده دولت اشاره کرد و افزود: قراردادي که با شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران با جايگاه داران به منظور تامين سوخت آن جايگاه منعقد مي شد به نوعي يک طرفه بود. به اين معنا که اگر جايگاه دار به هر دليلي قصد تغيير کاربري جايگاه خود را داشت چنين امري مقدور نبود. از طرفي کارمزدها با تاخير يک ماهه و گاهي بيشتر به جايگاه داران پرداخت مي شد. اين در حالي است با عضويت در يکي از اين 70 شرکت داراي مجوز براي اجراي طرح برندينگ، جايگاهداران مي توانند کاربري جايگاه خود را تغيير داده و همچنين کارمزد خود را دو تا سه روز پس از فروش سوخت دريافت کنند.

دريافت 40 تومان کارمزد براي هر ليتر بنزين از سوي بخش خصوصي

طبق گفته اين فعال بخش خصوصي، در حال حاضر جايگاه داران که ميزان فروش بنزين شان در ماه بيش از يک ميليون و 300 هزار ليتر است، 40 تومان براي هر ليتر بنزين کارمزد دريافت مي کنند. در حاليکه جايگاه داراني که ميزان فروش بنزين شان به هر دليلي کمتر از يک ميليون و 300 هزار ليتر در ماه باشد، کارمزدي معادل 55 تا 70 تومان براي هر ليتر بنزين دريافت مي کنند. با عضويت در طرح برندينگ از آنجايي که ويژگي اين طرح پرداخت کارمزد تقريبا يکسان به تمام جايگاه داران است اين افراد که به دليل فروش پايين تر کارمزد بيشتري دريافت مي کردند به تعبيري متضرر مي شوند، اما بي شک در خلال انجام اين طرح جدولي طراحي مي شود که منافع هر دو دسته جايگاه داران تامين شود. البته عدم عضويت در اين طرح بلامانع است.رييس کانون کارفرمايان جايگاه داران سوخت کشور در پاسخ به اين پرسش که گفته مي شود برخي از افراد فعال در طرح برندينگ اهليت نداشته و حتي با برخي از اعضاي شوراي شهر جلساتي داشته اند، گفت:موافقم که برخي در حوزه انجام طرح برندينگ اهليت ندارند.

در مورد جلساتي که برخي با اعضاي شوراي شهر داشتند هم مطالبي شنيده ام اما اجازه بدهيد صحبتي در اين زمينه نکنم چرا که به طور عادي تحت فشارهايي قرار مي گيرم. البته خودم به هيچ گروه و جناحي وابسته نيستم و همواره تلاش کردم به فعاليت حرفه اي خود خارج از فضاي سياسي بپردازم.

وي همچنين با تاکيد بر اينکه اجراي طرح برندينگ در حال گذار است ادامه داد: متاسفانه نحوه اجرا و مزاياي اين طرح به نيکي تبيين نشد اما اکنون بايد تلاش کنيم تا اجراي آن به خوبي انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي