جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 معادلات انرژي 

 دبيرکل اوپک:

بازار نفت در حال رسيدن به توازن مجدد

دبيرکل اوپک گفت، بازار نفت با روندي پرشتاب در حال رسيدن به توازن مجدد است و کاهش توليد ها «تنها گزينه قابل دوام» براي برقراري ثبات مجدد در بازار است.

به گزارش تسنيم به نقل از بلومبرگ، محمد بارکيندو، دبيرکل اوپک گفت، بازار نفت با روند پرشتابي در حال رسيدن به توازن مجدد است و کاهش توليد ها «تنها گزينه قابل دوام» براي برقراري ثبات مجدد در بازار است.سهيل المزروعي، وزير انرژي امارات نيز در کنفرانسي در ابوظبي گفت، کاهش جهاني توليد به کاهش ذخاير نفت خام از ارقامي بي سابقه کمک کرده است. حمد الرومحي، وزير نفت عمان گفته، کشور از تمديد توافق کاهش توليد که در ماه مارس منقضي مي شود حمايت مي کند و پيش بيني مي کند که توليد کنندگان توافق را تا پايان سال 2018 تمديد کنند.بارکيندو افزود، سازمان کشورهاي صادر کننده نفت در گزارش ماهيانه خود که روز دوشنبه منتشر مي شود، برآوردش از رشد تقاضا براي نفت را در سال هاي 2017 و 2018 به «بالاي 1.5 ميليون بشکه در روز» افزايش خواهد داد. وي گفت، ميزان ذخاير نفتي تنها امسال بيش از 180 ميليون بشکه کاهش يافته است.کاهش توليد هاي اوپک و ديگر توليد کنندگان از جمله روسيه و عمان در حال نتيجه دادن است و قيمت نفت برنت به بالاترين رقم دو سال گذشته رسيده است.بارکيندو افزود: ما شاهد نشانه هاي روشني هستيم از اينکه بازار با يک سرعت رو به رشدي در حال رسيدن به توازن مجدد است و ثبات دارد به بازار بر مي گردد...من اطمينان دارم که اگر ما بسيج نمي شديم و براي اقدام مشترک جهت پاسخگويي به اين بحران اجماع نمي کرديم، صنعت نفت در شرايطي بدتر از امروز قرار داشت.

وزير انرژي امارات هم با تاييد نظر بارکيندو گفت، کاهش توليد هاي هماهنگ اوپک و ساير توليد کنندگان به کاهش ذخاير نفت از ارقام بي سابقه کمک کرده است. وي افزود: «من در مورد کل سال 2018 خوش بين هستم.» سال 2018 «سال ترميم» بازار نفت خواهد بود.

مصوبه دولت براي شرکت نفتي ها

با تصويب دولت، اعضاي هيات موظف شرکت ملي نفت ايران، هم تراز با مقامات در قانون مديريت خدمات کشوري هستند.به گزارش مهر، هيات وزيران در جلسه 1396.8.17 به پيشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان اداري و استخدامي کشور و به استناد تبصره 1 ماده 71 قانون مديريت خدمات کشوري مصوب 1386 تصويب کرد:

اعضاي موظف هيات مديره شرکت ملي نفت ايران همتراز مقامات موضوع بند (هـ) ماده 71 قانون مديريت خدمات کشوري-مصوب 1386- محسوب مي شوند.

مدير عامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي عنوان کرد؛

افزايش 10 درصدي ارسال اتان به پتروشيمي‌ها

مدير عامل مجتمع گاز پارس جنوبي گفت: توليد اتان در سال جاري 10 درصد رشد داشته است.به گزارش شرکت مجتمع گازي پارس جنوبي؛ مسعود حسني، مدير عامل مجتمع گاز پارس جنوبي گفت: تا پايان مهر اين شرکت بيش از يک ميليون و 303 هزار تن اتان توليد کرده است.

وي در ادامه با بيان اينکه اتان ارسالي به پتروشيمي‌هاي منطقه ( جم، کاويان و مرواريد) در سال گذشته در اين مدت حدود يک ميليون و 187 هزار تن بوده است، اظهار داشت: توليد اتان در سال جاري 10 درصد رشد داشته است.گفتني است؛ با توجه به اينکه اتان يکي از منابع اصلي خوارک براي مجتمع هاي پتروشيمي به شمار مي رود، جداسازي و توليد اتان براي تامين خوراک پتروشيمي‌ها همواره يکي از اولويت‌هاي مجتمع گاز پارس جنوبي بوده است. از سوي ديگر با توجه به اهميت اتان براي صنعت پلاستيکي پلي‌اتيلن و قيمت مناسب آن به عنوان خوراک افزايش توليد اين محصول در پارس جنوبي زمينه جذب سرمايه‌گذاري خارجي را نيز فراهم مي‌کن

پيشرفت 80 درصدي نوسازي شبکه انتقال گاز کشور

نوسازي شبکه انتقال گاز کشور به ويژه در قالب طرح جامع خوزستان از جمله مهم‌ترين طرح هاي صنعت گاز کشور است که تاکنون با روند پيشرفت بالغ بر 80 درصد ادامه داشته است.

به گزارش وزارت نفت، سعيد توکلي درباره ابلاغيه وزير نفت مبني بر نوسازي شبکه انتقال گاز، به خبرنگار شانا گفت: بخشي از اين ابلاغيه، به تاسيسات و خطوط لوله مربوط مي‌شود که تاکنون 80 درصد از اين طرح اجرايي شده است.

وي استان خوزستان را قديمي ترين بخش حوزه توليد گاز و نفت در کشور خواند و گفت: در دوران دفاع مقدس استان خوزستان به عنوان يک قطب انرژي مهم در کشور شناخته مي‌شد به همين دليل بارها هدف حمله‌هاي دشمن و بمباران قرار مي‌گرفت، همين شرايط سبب شده بود صنعت نفت به تعميرات سريع و اضطراري با کمترين امکانات روي آورد، اکنون نيز بخشي از شبکه انتقال که نوسازي مي‌شود مربوط به استان خوزستان است.توکلي ادامه داد: حجم زيادي از خطوط انتقال گاز خوزستان با پيگراني‌هاي هوشمند بررسي و عيوب شناسايي مي‌شد اما به مرور زمان بخشي از خطوط و تاسيسات دچار فرسودگي بالا ناشي از تعميرات مکرر و عمر طولاني شد و ديگر از لحاظ هزينه، ريسک و قابليت اطمينان براي تعمير مقرون به صرفه نبودند، به همين دليل بايد نوسازي مي شدند.

مديرعامل شرکت انتقال گاز اظهار کرد: ابتدايي ترين پالايشگاه گازي ما در بيدبلند است که خط اول سراسري از آنجا تا آستارا احداث شد و وظيفه صادرات گاز مارون و آغاجاري به روسيه را در دوران پيش از انقلاب بر عهده داشت، اکنون نيز خط ششم سراسري از عسلويه تا بيدبلند، اهواز، ايلام، لرستان، مياندوآب و دهگلان ادامه مي‌يابد که نقش مهمي در تامين گاز کريدور غرب کشور دارد به‌ويژه که صادرات گاز به بغداد و بصره نيز از همين کريدور اجرايي مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي