جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 با توجه به تخريب واحدهاي مسکن مهر در مناطق زلزله زده؛
 افکار عمومي منتظر برخورد مسوولان با متخلفان مسکن مهر 

 رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي گفت: در مناطق زلزله‌زده شاهد اين هستيم که واحد‌هاي مسکن مهر که دو سال از ساخت آنها نمي گذرد به صورت جدي تخريب شده اند و اين يک فاجعه است.به گزارش تسنيم، علي بيت‌الهي با بيان اين‌که پروژه هاي مسکن مهر کرمانشاه روي گسل قرار نداشته و علت تخريب پايين بودن مقاومت اين ساختمان است، اظهار کرد: اينکه گفته مي شود دليل تخريب اين واحدها، مجاورت با گسل است، درست نيست و کاملا رد مي شود.

وي با بيان اين‌که در مجاورت واحدهاي مسکن مهر تخريب بسيار زياد بوده است، افزود: در زلزله اخير بجنورد هم شاهد تخريب جدي واحدهاي مسکن مهر بوديم و زلزله کرمانشاه هم نشان داد مسکن مهر اين منطقه هم در برابر زلزله مقاوم نيست.

وي تاکيد کرد: پيشنهاد ما به وزارت راه و شهرسازي اين است که مقاومت واحدهاي مسکن مهر در سراسر کشورد مورد ارزيابي قرار بگيرد و واحدهاي نا ايمن و با مقاومت کمتر مقاوم سازي شوند.وي با بيان اينکه پايين بودن ايمني و مقاومت مسکن مهر در برابر سوانح امروز به يکي از معضلات کشور تبديل شده، گفت: در مناطق زلزله زده شاهد اين هستيم که در کنار بناهاي خشت و گلي با تخريب کم، واحد‌هاي مسکن مهر که دو سال از ساخت آنها نمي گذرد به صورت جدي تخريب شده اند و اين يک فاجعه است.

رييس بخش زلزله مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي تاکيد کرد: قطعا علت تخريب جدي ساختمان‌هاي مسکن مهر استفاده از مصالح ساختماني غير استاندارد، شتابزدگي در ساخت، جانمايي و طراحي نادرست است.

حالا ديگر مي‌توان به خوبي درک کرد چرا مردم حاضر نيستند در 117 هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضي زندگي کنند. اگر تا ديروز بحث دور بودن از مراکز شغلي، نبود خدمات، وسايل حمل و نقل، پارک، مدرسه، مسجد، درمانگاه و غيره در سايتهاي مسکن مهر مطرح بود، حالا ديگر ايمني اين واحدها علامت سوال شده و ديگر کسي نمي‌تواند پز استحکام و احداث بر اساس آيين نامه 2800 را بدهد.کسي هم جوابگو نيست. دولتمردان ديروز سکوت پيشه کرده‌اند و مسوولان امروز حرفي براي گفتن ندارند. مهندسان ناظر هم قطعا راهي براي فرار از مسووليت پيدا مي‌کنند. شايد هم از فردا کمان انتقاد را به سمت يکديگر نشانه بروند. اما هيچکس بهتر از آن کودکي که بادکنک‌هاي جشن تولدش از پشت ديوارهاي فرو ريخته‌ مسکن مهر کرمانشاه نمايان شده، معني ناامني را نمي‌فهمد.

کوشش براي پاسخ ندادن به تلفن خبرنگاران در اين روزها به مسابقه‌اي بين مسوولان ديروز و امروز تبديل شده تا شايد بتوانند در اين ماراتن تقصير را به گردن يکديگر بيندازند. تلاش براي ارتباط با سه تن از مسوولان مربوطه بي نتيجه ماند تا فقط مديرکل دفتر نوسازي و بهسازي بنياد مسکن پاسخ ما را بدهد و بگويد که اين واحدهاي تخريب شده مسکن مهر در حيطه اختيارات دستگاه متبوعش نيست و اين که پي‌ريزي اينها در زمان دولت قبل انجام شده است.

آنها که کلنگ مسکن مهر را در سال 1386 به زمين زدند، مي‌خواستند سالانه يک ميليون واحد مسکوني بسازند که بعد از شش سال تنها 690 هزار واحد را بدون آسفالت و پارک و مدرسه و مسجد و درمانگاه و ... تحويل دادند. البته برايش 50 هزار ميليارد تومان پول بدون پشتوانه چاپ کردند که از دلايل تورم 40.4 درصدي بود. بعد کار به دست دولت يازدهم افتاد که هيچ اعتقادي به اين طرح نداشت اما بايد حداقل 90 هزار ميليارد تومان ديگر خرج زيرساخت‌هاي آن مي‌کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي