جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 دنياي هنرمندان  

 مريل استريپ،

از مدرسه تئاتر تا بازي در تلويزيون

"محمد ملاحسيني"

مري لوييز استريپ در 22 ژوئن سال 1949 در ساميت نيوجرسي آمريکا به دنيا آمد.

وي در برناردزويل بزرگ شد و مادرش هنرمندي در زمينه تبليغات بازرگاني بود و پدرش مدير يک شرکت دارويي.

مريل در کودکي به موسيقي علاقه داشت و به کلاس‌هاي خوانندگي اپراي ايستيل ليبلينگ مي‌رفت. بعد از اخذ مدرک بازيگري از دانشکده واسار در سال1971 به مدرسه تئاتر معتبر ييل رفت و در آنجا با سيگورني ويور بازيگر و وندي واسراستاين نمايشنامه‌نويس همکلاس بود.

استريپ قبل از دريافت مدرک کارشناسي ارشد در سال 1975، در بيش از 40 نمايش بازي کرد. بعد از فارغ‌التحصيلي، اولين تجربه بازيگري خود را در برادوي با نمايش «Trelawney of the wells» کسب کرد.

وي در سال 1976 به خاطر بازي در نمايش «27 واگن پنبه» اثر تنسي ويليامز نامزد دريافت جايزه توني شد و آغاز کار او در تلويزيون با ايفاي نقش همسر يک بازيکن هاکي در مجموعه «مرگبارترين فصل» در سال 1977 محصول شبکه CBS رقم خورد.

در همان سال با بازي در فيلم «جوليا» به کارگرداني فرد زينه مان اولين تجربه سينمايي خود را هم کسب کرد.

استريپ در دوران جنگ جهاني دوم با بازي در نقش اينگا (يک زن ثروتمند آلماني که تلاش مي‌کند شوهر يهودي‌اش را از بازداشتگاه اسراي نازي‌ها نجات دهد) در مجموعه «کشتار همگاني» (1978) برنده جايزه امي بهترين بازيگري شد.

مريل استريپ بازي در فيلم شکارچي گوزن (1978) اولين نامزدي اسکار را برايش به ارمغان آورد و با بازي در کريمر عليه کريمر (1979) اولين اسکار بازيگري را گرفت.

پيشرفت استريپ به قدري سريع بود که با ايفاي نقش يک بازمانده آسيب ديده اردوگاه لهستاني در فيلم انتخاب سوفي (1982) اسکار بهترين بازيگري را براي دومين بار برد.

وي با درخشش در فيلم‌هاي؛ سيلک وود (1983)، از اعماق آفريقا (1985)، فريادي از دل تاريکي (1988) و آيرون ويد (1987) در مدت 5 سال، چهار بار نامزد اسکار شد.

وي دهه 1990 را با درخشش در نقش سوزان ويل آغاز کرد و نهمين نامزدي اسکار را به کارنامه اش افزود. بعد از بازي در فيلم از زندگي‌ات محافظت کن (1991)، در فيلم‌هاي: مرگ برازنده اوست، رودخانه وحشي، پل‌هاي مديسن کانتي درخشيد.

نامزدي‌هاي استريپ در جوايز اسکار با فيلم‌هاي اقتباس(2002) و شيطان پرادا مي‌پوشد (2006) ادامه يافت و با فيلم شک (2008) به افتخار رکورد کسب پانزدهمين نامزدي اسکار رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي