جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5700

 ابعاد جديدي از جادوگري در فوتبال
 سياه جامگان، متهم رديف اول 

 
آفرينش-تيمي که به شکلي حماسي در هفته پاياني ليگ شانزدهم ماندگار شد، حالا با اتهام جادوگري مواجه شده است.

به گزارش آفرينش، برنامه 90 اين هفته، ابعاد جديدي از جادوگري در فوتبال را نشان داد و در اين رابطه چند تيم ليگ برتري در مظان اتهام قرار گرفته اند.

در اين پرونده به جادوگري در سال هاي گذشته و اوايل دهه 80 هم اشاره شد و حتي برخي بازيکنان و مربيان مثل علي جانملکي، هادي عقيلي و نادر فرياد شيران در رابطه با حضور جادوگران در تيم سايپا صحبت هايي را مطرح کردند. اما جداي از اين اتفاقات سال هاي دور، مسئله مهمي که افشا شد ارتباط مسئله جادوگري و تيم سياه جامگان بود. در خلال برنامه فيلم صحبت هاي جادوگري پخش شد که ادعا مي کرد سياه جامگان با کمک او در ليگ برتر ماندگارشده است!

همچنين در ادامه برنامه، عبدالله سمامي، عضو کميته اخلاقي فدراسيون فوتبال روز خط آمد و گفت: حدود يک سال و نيم بعد از حضور آقاي تورک در رياست کميته اخلاق در اين زمينه پرونده‌هايي تشکيل داديم و از رسانه‌ها خواستيم به ما کمک کنند.

در رابطه با پرونده‌هاي جادوگري، با علي عباسي، مدير عامل باشگاه سياه جامگان چنين برخوردي داشتيم و او را محروم کرديم. ايشان به نوعي در اين زمينه ورود داشتند که قابليت اثبات در اين پرونده وجود داشت!

طبق اظهار نظر سمامي، سياه‌جامگان اولين باشگاهي است که در پرونده سحر و جادو در فوتبال با محروميت روبرو مي‌شود. سياه‌جامگان در شرايطي با اين اتهام بزرگ روبرو مي‌شود که در هر دو فصل گذشته، به شکلي کاملا دراماتيک در ليگ برتر ماندگار شد. دو سال قبل، آن‌ها با گل‌ ثانيه پاياني حميدرضا علي‌عسگري در خانه، ملوان را شکست دادند تا در ليگ بمانند و در فصل گذشته، ضربه ايستگاهي روح‌الله سيف‌اللهي هر 3 امتياز بازي پاياني با پرسپوليس را به حساب باشگاه واريز کرد تا با توجه به نتيجه صبا در ديدار همزمان، جشن بقا در ورزشگاه ثامن برگزار شود.

تيم مشهدي در هر دو جدال فراموش‌نشدني براي بقا، به خاطر روحيه جنگجويانه و تسليم‌نشدن در برابر نااميدي، با موجي از ستايش روبرو شد. نماي اشک‌هاي اکبر ميثاقيان و فريادهاي او بعد از نبرد با پرسپوليس، هنوز يکي از ماندگارترين قاب‌هاي فوتبال ايران به شمار مي‌رود و حالا باور اينکه سياه‌جامگاني‌ها تلاش براي بقا را جايي بيرون از مستطيل سبز آغاز کرده‌اند، تلخ و گزنده به نظر مي‌رسد. در هر دو فصل گذشته، بسياري از هواداران فوتبال ايران به سياه‌جامگان براي بقاي دراماتيک در ليگ اعتماد داشتند اما ظاهرا اين اعتماد درون مجموعه باشگاه شکل نگرفته تا آن‌ها در مسير طلسم و جادوگري به دنبال خوشبختي بروند! سياه‌پوشان مشهدي هر دو بار شايسته بقا در هفته پاياني بودند اما حماسه‌هاي آن‌ها، حالا با افتادن به آغوش خرافات، آلوده شده‌ است.

عباسي: آقايان فرق دعا و جادوگري را نمي دانند!

اين اتفاقات و صحبت هايي که عليه مديرعامل باشگاه سياه جامگان مطرح شد، واکنش علي عباسي را به دنبال داشت. او در اين رابطه گفت: چطور تلويزيون به يک فرد معلوم الحال تريبون مي دهد تا اين حرف ها را بزند؟ من 10 نفر از اين دست آدم ها را مي شناسم که مي توانند عليه فردوسي پور حرف بزنند. اين رفتار درست نبود. اتفاقات برنامه نود باعث شد که آقايي به اسم سمامي بيايد و بگويد مديرعامل سياه جامگان را محروم کرده ايم. آقايي که مي گفتند جادوگر است و با او در ارتباط هستم، صد بار به من زنگ زد و پيامک داد، اما جوابش را ندادم.

او حتي يک بار با عنوان ناشناس زنگ زد که جواب دادم و بحثمان شد و به او گفتم تو شياد هستي. موضوع ما بحث دعا وذکر گفتن بود که در پرونده کميته اخلاق اين موضوع ذکر شده است نه جادوگري. من در فدراسيون توضيح دادم و از خودم دفاع کردم.

زندگي با اين اذکار آميخته شده، اما آقايان مي گفتند چون اين ذکرها تعداد دارد، مصداق جادوگري است! در چند ماه گذشته آقاي تاج به من گفته بود که مصاحبه نکنم تا خودش موضوع را حل کند. قرار بود حرفي هم نزنم، اما حالا که عضو کميته اخلاق حرف زده، مجبور به توضيح دادن شدم. آقايان از اينکه به من به حکم اعتراض کردم، ناراحت هستند. متاسفانه آن ها قدرت عجيبي پيدا کرده اند.

پاي فرکي و سپاهان هم به جادوگري باز شد!

اما اين تمام ماجرا نبود. بعد از برنامه 90، مصاحبه هاي مختلفي از بازيکنان و مربياني که با پديده جادوگري در فوتبال مواجه شده اند منتشرشد. ابراهيم شکوري بازيکن فصل پيش سايپا در مصاحبه با تسنيم ادعاهاي عجيبي را مطرح کرده که باعث شده تا پاي ماجراي قهرماني عجيب سپاهان در ليگ چهاردهم هم به داستان جادوگري در فوتبال باز شود! اين بخشي از مصاحبه شکوري است: «فصل گذشته در يکي از جلسات تمرين سايپا فردي که مشخص بود با يکي از مربيان تيم ارتباط داشت، از پشت فنس‌ها فرياد مي‌زد که پولش را بدهند. اين فرد مدعي بود با توافق مالي که با يکي از مربيان تيم داشته، توانسته در دوران حضور کادرفني فصل پيش سايپا در سپاهان کاري کند که اين تيم 6 بازي آخر خود را برده و قهرمان شود. در واقع او تاکيد داشت اتفاقاتي که در تبريز رخ داد و تراکتورسازي بازي برده با نفت را در نهايت با تساوي عوض کرد تا سپاهان قهرمان شود، باعث و باني‌اش او بوده است! مربي وقت تيم هم زماني که ديد فرد اشاره شده در حال افشاگري است سريعا يک فرد که خودش به کنار تيم آورده بود را مامور کرد تا آن فرد مثلا جادوگر را از محل تمرين بيرون کند.

براي من خيلي عجيب بود که چرا آن فرد که لباس روحاني هم بر تن مي‌کرد توسط نزديکان مربي وقت سايپا مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت و روز بازي سايپا و سياه‌جامگان هم وقتي قصد ورود به ورزشگاه داشت او را با کتک بيرون کردند. در همان بازي هم خلعتبري با دست گل زد و خداداد عزيزي سرمربي سياه‌جامگان هم حرف‌هايي در مورد جادوگر به زبان آورد!»

اين افشاگري ها کمک کرده تا ابعاد جديدي از فساد در فوتبال ايران روشن شود و بدون کمک رسانه ها اين امر ممکن نبود. روشن شدن اين مسائل و برخورد قاطع با ورود خرافه ، بدون شک فوتبال ايران را در مسير درست خود قرار مي دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي