جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5710

 خبرپزشكي 

 نانودارويي براي کاهش عوارض پرتودرماني

نتايج بررسي‌هاي شرکت هيومنتيکس (Humanetics) روي نانوداروي موسوم به BIO 300 نشان مي‌دهد که اين نانودارو مي‌تواند عوارض جانبي پرتودرماني را در موش‌هاي مبتلا به سرطان پروستات کاهش داده و رشد تومور را نيز کم کند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،تحقيقات اخير روي نمونه‌هاي حيواني نشان مي‌دهد که Bio 300 مي‌تواند رشد تومور سرطاني را کاهش دهد و روي کاهش نوعي از ناتواني‌هاي آقايان نيز تأثير مثبت داشته باشد.

بسياري از آقايان مبتلا به سرطان پروستات که در معرض پرتو درماني قرار مي‌گيرند، دچار اثرات جانبي مختلفي مي‌شوند که در نيمي از آن‌ها مشکلات بخش توليد مثلي مشاهده مي‌شود. در حال حاضر هيچ روش تأييد شده FDA براي حل اين مشکلات وجود ندارد.

BIO 300 که در واقع نانو جنيستين است، توسط شرکت هيومنتيکس ساخته شده است تا ميزان سميت ايجاد شده در اثر پرتودرماني را کاهش دهد. اين نانودارو براي درمان انواع مختلف سرطان‌ها قابل استفاده است. در حال حاضر آزمون باليني اين دارو روي بيماران مبتلا به نوعي سرطان ريه مورد آزمايش قرار گرفته است؛ بيماراني که براي درمان از شيمي‌درماني و راديو درماني استفاده کرده‌اند.

اين دارو توسط شرکت هيومنتيکس مورد ارزيابي قرار گرفته تا مشخص شود چقدر روي کاهش اثرات جانبي راديودرماني بر نعوظ در اين بيماران تأثير گذار بوده است.

نتايج منتشر شده توسط اين شرکت در حاشيه نشست سالانه انکولوژي تابشي ASTRO و انجمن تحقيقات تابش (RRS) نشان مي‌دهد که استفاده از اين دارو، قبل و بعد از پرتودرماني، مي‌تواند موجب بهبود نعوظ در مدل‌هاي حيواني شود.نتايج اين تحقيقات در قالب مقاله‌اي با عنوان Treatment With Nano-Genistein for the Prevention of Radiation-Induced Erectile Dysfunction ارائه شده است. در اين پروژه از اين دارو روي مدل‌هاي موش استفاده شده است؛ موش‌هايي که مبتلا به سرطان پروستات هستند و براي بهبود در معرض پرتودرماني قرار مي‌گيرند. اين موش‌ها سه روز پيش از آغاز پرتودرماني، از اين نانودارو استفاده کرده و تا 14 روز مصرف اين دارو ادامه داشته است.

اين گروه نشان دادند که اين نانودارو علاوه برکاهش اثرات جانبي پرتودرماني، موجب کاهش رشد تومور نيز شده است. با توجه نتايج مثبت آزمون باليني، اين شرکت در حال آماده شدن براي انجام آزمون باليني انساني در سال 2018 است


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي