جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5710

 رويترز گزارش داد:
 کاهش قيمت و امتيازات ايران براي مشتريان نفت 

 
شرکت ملي نفت ايران پس از اينکه قيمت‌هاي ماه دسامبر را در برابر نفت عربستان به کمترين ميزان سال‌هاي گذشته کاهش داد، محموله‌هاي فوري نفت سبک و سنگين را به خريداران آسيايي خود که قرارداد مدت دار با آنها دارد، پيشنهاد کرده است.

به گزارش فارس به نقل از رويترز، ايران تلاش مي کند تا مشتريان نفتي خود در آسيا را حفظ کند و اميد دارد که علي رغم تهديد احتمالي اعمال تحريم هاي بيشتر از سوي آمريکا، کاهش قيمت، بر جذابيت نفت خام اين کشور در مقايسه با ديگر انواع نفت در غرب آسيا بيفزايد.

سه منبع آگاه به موضوع گفتند شرکت ملي نفت ايران در چند هفته گذشته، پس از اينکه قيمت هاي ماه دسامبر را در برابر نفت عربستان به کمترين ميزان طي سال هاي گذشته کاهش داد، محموله هايي براي بارگيري فوري، از نفت سبک گرفته تا نفت سنگين را به خريداران آسيايي خود که قرارداد مدت دار با آنها دارند، پيشنهاد کرده است.

اين درحالي است که کنگره آمريکا تا نيمه دسامبر تصميم خواهد گرفت تا دوباره تحريم ها عليه ايران را فعال کند يا نه. اين تحريم ها در قبال کاهش فعاليت هاي هسته اي ايران برداشته شده بود.تيلاک دوشي، مشاور شرکت استنسيل در سنگاپور گفت: تهديد کنگره آمريکا بر ايران فشار وارد کرده است تا در بازار تخفيف قيمتي و حمل محموله براي نفت خام خود ارائه دهد.

به گزارش رويترز، شرکت ملي نفت ايران ابتدا در ماه اکتبر، قيمت رسمي نفت سنگين خود را در برابر نفت نيمه سنگين عربستان کاهش داد و بار ديگر در ماه دسامبر کاهش ديگري اعمال کرد. اين سبب شد که قيمت نفت سنگين ايران براي ماه دسامبر، بيشترين تخفيف را در برابر عرب مديوم در يک دهه گذشته ثبت کند.

در عين حال، کاهش قيمت نفت سبک ايران نيز در کمترين رقم در 2 سال گذشته در برابر نفت سبک عربستان قرار گرفت.

به گفته منابع آگاه، اين تخفيف براي حفظ خريداران موجود نفت ايران اعمال شد.

به گفته منابع تجاري، خريداران ژاپني و هندي در ماه اکتبر به کاهش قيمت ها با افزايش واردات پاسخ دادند و انتظار مي رود که اين حجم را به علت قيمت هاي رقابتي حفظ کنند.

پيشنهادهاي ايران براي ماه دسامبر، هفته ها پيش از نشست اوپک و غير اوپکي در 30 نوامبر، ارائه شده است.

اسحاق الحق، مدير بخش نفت خام و محصولات پالايش شده در موسسه مشورتي ريسور ايکانوميست گفت اين اقدامات به دنبال افزايش صادرات نفت بصره عراق و افزايش عرضه از قطر در ماه ژانويه است که نفت ايران را تحت فشار مي گذارد.

با توجه به توليد روزانه 3.8 ميليون بشکه نفت ايران و صادرات 2.4 تا 2.6 ميليون بشکه در روز اين کشور، تاجران و تحليلگران انتظار ندارند که جنگ براي سهم از بازار که پيش از نشست اوپک در سال 2016 براي توافق کاهش توليد به پا شد، تکرار شود.

يک تاجر نفت ايران گفت: آنها ميزان صادرات شان را به بالاترين ميزان رسانده اند مگر اينکه ميزان توليدشان را بيشتر کنند.

فشار آمريکا به خريداران سنتي نفت ايران

اين در حالي است که ،نماينده اسبق ايران در اوپک گفت: طبق پيش‌بيني‌ها، غيراوپکي‌ها قصد دارند در سال جديد ميلادي يک ميليون بشکه نفت به بازار عرضه کنند که از اين ميزان 60تا70درصد آن متعلق به آمريکاست.محمدعلي خطيبي، کارشناس بين المللي نفت دلايل موثر بر افزايش قيمت قيمت نفت در چند روز اخير را به سه بخش مديريت عرضه نفت توسط اعضاي اوپک و غير اوپک، افزايش نسبي تقاضاي جهاني نفت و همچنين کاهش ذخاير نفت جهاني تقسيم کرد و گفت: در اين ميان عوامل ژئوپولتيکي همانند ناآرامي در کردستان عراق، اصابت موشک يمن به عربستان و تهديد تجهيزات نفتي عربستان از سوي اين کشور نيز موجب شکل گيري فضايي دال بر ناآرامي در خاورميانه شد که همين رخدادها موجبات افزايش قيمت طلاي سياه را فراهم کرد.

وي با بيان اينکه عوامل ژئوپولتيک غيرقابل پيش بيني هستند و نمي‌توان تاثير آن بر قيمت‌ها را پيش بيني کرد، ادامه داد: توافق اعضاي اوپک و غير اوپک بر سر کاهش عرضه نفت در بازار جهاني 9 ماهه است؛ به اين ترتيب تا ماه مارس ميلادي ادامه داد. اما اگر در نشست آتي اوپک که 30 نوامبر (9 آذرماه) برگزار مي‌شود نيجريه و ليبي که از رعايت توافق کاهش عرضه نفت معاف شده بودند به اين توافق ملحق شوند؛ مشروط به اجراي کامل توافق مي‌توان به ادامه روند افزايش قيمت‌ها اميدوار بود.نماينده اسبق ايران در اوپک با اشاره به نگراني‌هاي موجود درباره عدم همکاري غير اوپکي‌ها در زمينه اجراي تمديد توافق عرضه نفت، ادامه داد: طبق پيش بيني‌هاي انجام شده غير اوپکي‌ها قصد دارند در سال جديد ميلادي يک ميليون بشکه نفت به بازار عرضه کنند که از اين ميزان 60 تا 70 درصد آن متعلق به ايالات متحده امريکا است.طبق گفته خطيبي در صورتي که غير اوپکي‌ها چنين اقدامي کنند و در مقابل اوپکي‌ها روند تمديد توافق عرضه نفت را در پيش گيرند ، قيمت نفت مي‌تواند در کانال کنوني باقي بماند.

اين کارشناس بين المللي نفت درباره سخنان رييس جمهوري آمريکا مبني بر اينکه حذف سهم نفت ايران از بازارنفت را امکان پذير مي‌داند، تصريح کرد: تجربه ثابت کرده که نمي‌توان گفته‌هاي رييس جمهوري آمريکا را جدي گرفت. نخست بايد دانست که حتي زماني که صادرات ايران يک ميليون بشکه در روز بود نتوانستند آن را از بازار جهاني حذف کنند. از طرفي حذف توليد نفت يک کشور و جايگزيني آن زمان بر است چرا که نياز در بازار وجود دارد و از سويي ديگر در حال حاضر کشوري که حدود 2. 5 ميليون بشکه در روز افزايش توليد نفت داشته باشد وجود ندارد.

وي افزود: البته آمريکايي‌ها با مشتريان سنتي نفت ايران مذاکره کرده و آنها را تحت فشار مي‌گذارند تا ميزان خريدشان از ايران را کاهش دهند. درست است که آنها نمي‌توانند خريدشان از ايران را به طور کامل قطع کنند اما براي آنکه امتيازي هم به آمريکا داده باشند ميزان خريدشان را کم مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي