جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 راه‌اندازي سيستم «اعتبار اجتماعي» در چين 

 کشور چين قصد دارد سيستم اعتبار اجتماعي، را که به طور رسمي «امتياز اعتباري اجتماعي» نام دارد، تا سال 2020 راه‌اندازي کند. سيستم اعتبار اجتماعي کشور چين، ارزش انسان‌ها را محک مي‌زند.به گزارش Futurism، در سال 2014، اين ايده در سندي از شوراي دولت چين منتشر شد. اين سيستم يک تکنولوژي بسيار پيشرفته براي ذهن‌هاي امروزي است که گويي از دل کتاب‌هاي علمي تخيلي بيرون آمده است.

سيستم اعتبار اجتماعي نسبتا ساده است. به هر شهروند چيني، که الان داراي يک شماره خاص است، امتيازي داده مي‌شود که جزو سوابق عمومي فرد حساب مي‌شود و هر کسي مي‌تواند آن را ببيند. امتياز شهروندان با توجه به رفتار اجتماعي فرد، هزينه‌هايي که مي‌کنند، چگونگي پرداخت قبوض و تعاملات اجتماعي آنها، داده مي‌شود. اين امتيازها اساس اعتماد آن شخص خواهد بود که اين رتبه‌بندي نيز به صورت عمومي انجام مي‌شود و همه مي‌توانند آن را ببينند.

امتياز هر شهروند بر شايستگي او براي دريافت برخي از خدمات از جمله مشاغل و وام‌ها تاثير مي‌گذارد. همچنين امتياز شهروندي بر مدارسي که کودکان آنها مي‌روند، نيز تاثيرگذار است.سيستم اعتبار اجتماعي چين شبيه به داستان يکي از قسمت‌هاي فصل سوم سريال «آينه‌هاي سياه» است اما چين نشان داده است که واقعيت تاريک‌تر از داستان‌هاي علمي تخيلي است.اين سرويس تا سال 2020 به طور کامل راه‌اندازي نخواهد شد اما در حال حاضر دولت چين قسمتي از آن را روي برخي از داوطلبان شرکت‌هاي خصوصي اعمال کرده است تا اشکالات و جزئيات الگوريتم مورد نياز براي چنين سيستم مبتني بر داده و بزرگي را مشخص کند و آنها را برطرف کند.

نمره هر شهروند بين 300 تا 850 است و به پنج زيرگروه تقسيم مي‌شود که شامل ارتباطات اجتماعي، رفتار مصرفي، امنيت، ثروت و انطباق مي‌شود.

طرفداران سيستم اعتبار اجتماعي اين را فرصتي براي اصلاح برخي از خدمات دولتي مي‌دانند و برخي بر اين باورند که اين سيستم به شهروندان چيني امکان دسترسي زيادي را به خدمات مالي مي‌دهد. دولت چين بر اين باور است که سيستم اعتبار جهاني به افراد قابل اعتماد اجازه مي‌دهد که به‌راحتي به هر چيزي دسترسي داشته باشند و انجام کوچک‌ترين کارها را براي افراد غيرقابل اعتماد سخت‌ترمي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي