جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 عجيب و جالب 

 جوهر حاوي باکتري براي درمان سوختگي

محققان جوهري از هيدروژل و باکتري هاي مختلف ساخته اند که قابل پرينت است و مي توان از آن براي درمان سوختگي و مصارف ديگر استفاده کرد.

به گزارش انگجت، محققان به تازگي جوهري حاوي باکتري ساخته اند که مي توان با پرينتر سه بعدي آن را چاپ کرد. اين جوهر قابليت هاي مختلفي دارد و حتي مي توان از آن براي درمان سوختگي استفاده کرد.

اين جوهر زنده که Flink نام گرفته متشکل از هيدروژل، باکتري و مواد مغذي براي زنده نگهداشتن باکتري است.

اين تحقيق هنوز در مراحل اوليه است اما مي توان از جوهر مذکور استفاده هاي مختلفي کرد. محققان نشان دادند جوهر مذکور با نوع خاصي از باکتري براي شکستن پيوند شيميايي سمي در بخش صنعتي کاربرد دارد. همچنين جوهر با نوع ديگري از باکتري که سلولز ترشح مي کند براي مصارف پزشکي مانند درمان سوختگي کارآمد است.

محققان معتقدند مي توان با استفاده از نوع خاصي از باکتري، اين جوهر را براي پاکسازي لکه هاي نفتي، رديابي مواد سمي در آب آشاميدني و غيره استفاده کرد.

شناسايي هويت افراد با DNA در چند دقيقه

پژوهشگران دانشگاه کلمبيا با ابداع يک سيستم نرم افزاري جديد تعيين دقيق هويت افراد را با استفاده از دي ان اي آنها و تنها در عرض چند دقيقه ممکن کرده اند.

به گزارش اسين ايج، سيستم يادشده مي تواند در حوزه هاي گوناگوني همچون پزشکي، جرم شناسي، باستان شناسي و ... کاربردهاي ارزنده اي داشته باشند.

محققان مي گويند از اين نرم افزار مي توان براي مطالعه دقيق ترسلول هاي سرطاني و افزايش سرعت مداواي اين بيماري کشنده نيز استفاده کرد.

نرم افزار يادشده بر روي ابزاري موسوم به MinION نصب مي شود که به اندازه يک کارت اعتباري است و سپس رشته هاي دي ان اي از طريق منافذ بسيار کوچک براي بررسي در اختيار آن قرار مي گيرند.نرم افزار يادشده با بررسي و تحليل توالي نوکلئوتيدها يا حروف دي ان اي به شناسايي هويت مالک دي ان اي مي پردازد.

پژوهشگران مي گويند سيستم يادشده براي مطالعه باکتري ها و ويروس ها نيز قابل استفاده است، اما هنوز دقت آن در اين زمينه به اندازه کافي نيست. سيستم مذکور در جريان آزمايش هاي انجام شده در مرکز ژنوم نيويورک دقت بالايي داشته، اما براي تکميل هنوز نياز به بررسي هاي بيشتري دارد.

احراز هويت موبايل با کف دست

يک شرکت توليد کننده موبايل حق امتياز اختراعي را ثبت کرده است که طبق آن در آينده از کف دست براي احراز هويت موبايل استفاده خواهد شد.

به گزارش مهر، موبايل‌هاي آينده احتمالا با کف دست کاربر احراز هويت شوند. در همين راستا سامسونگ اخيرا حق امتياز اختراع يک فناوري جديد را ثبت کرده که نشان مي‌دهد با اسکن کف دست هويت کاربر در موبايل‌هاي آتي گلکسي احراز خواهد شد. تصوير موجود در مدارک مربوط به حق امتياز نشان مي‌دهد کاربر مشغول عکاسي از کف دست خود است تا دستگاه نشانه‌هايي از کلمه رمز فراموش شده‌اش را براي او نشان دهد.

به جاي نشان دادن کلمه رمز روي نمايشگر موبايل، کاراکترها روي الگوي کف دست کاربر ظاهر مي‌شوند. به اين ترتيب کاربران مجاز مي‌توانند پسورد‌هاي فراموش شده خود را به ياد بياورند و همزمان امنيت دستگاه نيز حفظ مي‌شود.

اين گل در هنگام بارش باران شفاف مي شود


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي