جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 به سبک بهترين ها 

 اوراکل از رمز عبور CIA متولد شد

«لارنس ژوزف اليسون» در سال 1977 به همراه باب ‏ماينر(Bob Miner) و اد اوتس (Ed Oates) شرکتي را تشکيل دادند که RSI يا «اتحاديه نرم‌افزارهاي رابطه‌اي» نام داشت. اين شرکت با استفاده از چند زبان مختلف برنامه‌نويسي، يک سيستم مديريت داده‌هاي رابطه‌اي به نام «اوراکل» را توليد کرد که خيلي زود نمونه اوليه آن‌که با زبان اسمبلي و حداکثر حافظه 128 کيلوبايت نوشته شده بود، آماده شد، اما به دلايل فني هيچ‌گاه به طور رسمي معرفي نشد. در سال 1979 نخستين محصول شرکت به مشتريان بازار تحويل داده شد و يک سال بعد نسخه 2 اوراکل اجرا شد.

در سال 1983 با ايجاد تغييراتي در زبانSQL،نسخه 3 اوراکل به‌عنوان نخستين بانک اطلاعاتي قابل ‌اجرا روي كامپيوترهاي شخصي به بازار آمد. در اين نسخه، علاوه بر بهبود کارايي سيستم، برخي پيشرفت‌هاي ديگر نيز صورت گرفت. در اين زمان بود که شرکت RSI نام خود را به شرکت اوراکل تغيير داد. اوراکل به معني پيشگويي و غيب‌گويي و به معناي معبد يا پرستشگاه و نيز به معناي مصون از خطا و منزه از گناه است.

يکي از نخستين مشتريان و متقاضيان اصلي اوراکل سازمان CIA بود و اليسون و ماينر پروژه‌اي براي آن سازمان طراحي کردند که نام رمز ورودي آن Oracle بود. پس از آن، اين دو تصميم گرفتند که محصول تجاري خود را با اين نام به بازار عرضه کنند. بدين ترتيب اوراکل به‌عنوان محصول تجاري و نام کمپاني آنها معرفي شد. در سال 1984 نسخه 4 اوراکل بيرون آمد که چندين سيستم عامل را پشتيباني مي‌کرد. نسخه 5 که در سال 1985 توليد شد، گامي مهم به شمار مي‌آمد، چرا که براي نخستين بار سيستم متقاضي/ سرويس‌دهنده Client/Server در آن گنجانده شده بود.

نسخه 6 اوراکل که 4 سال بعد ارائه شد، امکان قفل کردن و پيشرفت‌هايي در عملکرد و کارايي سيستم (شامل توانايي‌هاي توليد دنباله‌ها و نوشتن معوق) را شامل مي‌شد. سال 1991 شرکت اوراکل ويژگي سرويس‌دهنده موازي را در نسخه 2/6 سيستم خود ارائه داد و سرعت محاسبه داده‌ها تا حد زيادي افزايش يافت. اوراکل 7 که در سال 1992 به بازار آمد، تحت‌ يونيکس طراحي شده بود و شامل تغييرات بسياري در کاربري حافظه، هسته مرکزي و ورودي و خروجي بود. در سال 1995 شرکت سودي معادل سه ميليارد دلار را به‌دست آورد و يک سايت براي پرسش و پاسخ سوالات متداول براي کاربران خود راه‌اندازي کرد. 2 سال بعد شرکت اوراکل بالاخره نسخه 8 نرم‌افزار خود را معرفي کرد که کاربران بيشتري را تحت‌پوشش قرار داد و داده‌هاي سنگين‌تري را تبادل مي‌کرد.

سپس اوراکل مدل اينترنتي اين نسخه را تحت‌جاوا نوشت تا خود را به‌عنوان مقام اول بانک‌هاي اطلاعاتي معرفي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي