جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 نقش 95 درصدي استعمال سيگار در بروز سرطان حنجره 

 عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي اروپا و ايران با اشاره به علائم ابتلا به سرطان حنجره گفت: استعمال سيگار به طور کلي عامل خطر 30 درصد از سرطان ها و 95 درصد سرطان هاي حنجره است.

به گزارش روابط عمومي انجمن راديوتراپي آنکولوژي ايران دکتر مهدي سبحاني در آستانه برگزاري دومين کنگره بين المللي کلينيکال آنکولوژي و دوازدهمين کنگره ساليانه کلينيکال آنکولوژي ايران در ارتباط با سرطان حنجره اظهار داشت:حنجره يکي از اندام هاي مهم در توليد و شکل دهي صدا براي ايجاد روابط انساني بوسيله زبان و گويش است.

وي افزود: حنجره به لحاظ آناتوميکي، باعث جدا کردن مسير عبور هوا به ريه ها از مسير عبور غذا و مايعات به مري و معده مي شود همچنين از نظر پزشکي، سرطان هاي حنجره جزء بدخيمي هاي سر و گردن طبقه بندي مي شود و به دليل شباهت مخاط آن به حفره دهاني، زبان، حلق و مري معمولا ريسک فاکتورهاي مشابه با آنها دارد.

عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي اروپا تصريح کرد: سرطان هاي سر و گردن حدود 3 تا 5 درصد سرطان هاي بدن را به خود اختصاص داده و در اين ميان، سرطان حنجره از لحاظ رده بندي، شايع ترين سرطان اين قسمت است.

سبحاني با اشاره به اينکه دلايل مختلفي درمورد ايجاد اين سرطان مطرح است، گفت: مهمترين آن مصرف دخانيات و الكل بوده و تا 95 درصد موارد سرطان حنجره مربوط به اين عوامل است.

وي تصريح کرد:در مورد دخالت عوامل شغلي و تغذيه اي هم فرضياتي مطرح است كه اهم آنها، تماس با گرد و خاك، پنبه نسوز، موادشيميايي، فلزات سنگين و كار در صنايع چرم سازي و نساجي است.اين متخصص راديوتراپي و انکولوژي گفت: كمبود ويتامين هاي A و C هم بعنوان عوامل مساعد كننده نام برده مي شود ولي تاثيرات مصرف سيگار و الكل بعنوان ريسك فاكتورهاي اصلي در ايجاد سرطان حنجره به قدري بارز است که پزشکان، عوامل ديگر را ناديده مي گيرند.

نقش موثراستعمال سيگار در ايجاد سرطان

سبحاني با تاکيد بر اينکه استعمال سيگار در ايجاد سرطان نقش موثري دارد، عنوان کرد: بنابراين شيوع اين سرطان در مردان کشور ما چندين برابر زنان بوده و عملا اين سرطان به عنوان بيماري مردها شناخته مي شود و با وجود افزايش شيوع آن در زنان در جوامع غربي در مملكت ما هنوز هم شيوع غالب در مردان است.

وي ادامه داد:به لحاظ فرهنگي، مصرف سيگار در کشور ما تقريبا محدود به مردان بود، هرچند که در يکي دو دهه ي اخير اين الگو در حال تغيير است و به تدريج شاهد ابتلاي زنان هم به اين بيماري هستيم.

عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي ايران خاطرنشان کرد: در مورد افرادي که شغلشان وابسته به حنجره و صدايشان است؛ همانند گويندگان و خوانندگان، هم مطالبي مطرح شده است ولي تأثير استفاده زياد از حنجره در ايجاد اين سرطان، بعيد به نظر مي رسد و صدا پيشگان نبايد نگراني از اين بابت داشته باشند.

سبحاني با بيان اينکه ايجادصدا هاي بلند و فرياد زدن مي تواند در آسيب حنجره و بيماري هاي غير بدخيم حنجره دخيل باشد گفت: علايم بيماري مي تواند با خشونت و تغيير مداوم و محسوس در تون صدايشان يا درد، توده و ورم در ناحيه ي سرو گردن تظاهر يابد به خصوص اگر مداوم و پايدار بوده و عوامل عفوني مثل عفونت هاي ويروسي يا سرماخوردگي مطرح نباشد.

عضو انجمن راديوتراپي و انکولوژي اروپا اضافه کرد: اطلاع از علايم اوليه باليني و هشدار دهنده سرطان حنجره از بابت مراجعه سريع به پزشک و تشخيص زودرس و کسب نتايج درماني بهتر، بسيار اهميت دارد زيرا که اين سرطان در گروه سرطان هايي بوده که به درمان پاسخ خوبي مي دهد و احتمال زيادي براي بهبودي قطعي وجود دارد.

وي ادمه داد:سرطان حنجره به طور ذاتي پاسخ دهي خوبي به درمان هاي انکولوژي يعني راديوتراپي و شيمي درماني دارد ولي بايد گفت که هدف انکولوژي مدرن، بهبودي صرف نيست و در دهه هاي اخير، پيشرفت هاي بسيار خوبي براي حفظ حنجره و صداي بيماران و احتراز از نقص عضو حنجره، صورت گرفته است.

سبحاني بيان کرد:در صورت نياز به جراحي، روش هايي بوجود آمده که فقط تومور برداشته شود و ساختمان حنجره ي بيمار با کمترين دستکاري، براي بيمار باقي گذاشته شود و نيز تکنيک هاي راديوتراپي و شيمي درماني دچار تغييراتي شده اند که بعدها، بيمار با کمترين عوارض ناشي درمان روبرو باشد.

اين متخصص راديوتراپي و انکولوژي گفت: در مراحل اوليه بيماري، شايد راديوتراپي بهترين درمان باشد و مي تواند تومور را بدون آسيب به حنجره از بين ببرد اما در مراحل پيشرفته تر بايد از تلفيق جراحي هاي محدود که ضامن حفظ حنجره براي بيمار و درمان هاي تکميلي با راديوتراپي و شيمي درماني جهت جلوگيري از عود يا الگوهاي تلفيقي ديگر بنا به نظر پزشک انکولوژيست بهره برد.

سبحاني اضافه کرد:موضوع پيشگيري از سرطان حنجره جدا از پيشگيري ديگر سرطان ها نمي باشد و مرور آمارهاي کشوري و جهاني در اين رابطه، خالي از لطف نيست چراکه ميزان شيوع مصرف سيگار در مردان ايران 25 درصد و در زنان 3 درصداست.

استعمال سيگار عامل خطر 95 درصد سرطان هاي حنجره است

وي خاطرنشان کرد:استعمال سيگار به طور کلي عامل خطر 30 درصد از سرطان ها و 95 درصد سرطان هاي حنجره است و با عدم مصرف سيگار، الکل، کنترل وزن و فعال نگه داشتن بدن با ورزش، مي توان از بروز 50 درصد همه سرطان ها پيشگيري کرد.

دومين کنگره بين المللي کلينيکال آنکولوژي و دوازدهمين کنگره ساليانه کلينيکال آنکولوژي ايران 22 لغايت 24 آذر در هتل المپيک برگزار مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي