جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 خبرپزشكي 

 يک متخصص مغز و اعصاب کودکان:

پرهيز از قطع خودسرانه داروي کودکان مبتلا به صرع

يک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان گفت: چنانچه کودک شما مبتلا به حملات تشنج بدون تب ( صرع) است، تا زماني که پزشک دستور دهد بايد داروي ضد تشنج مصرف کند.

دکتر ساسان ساکت در گفت‌وگو با ايسنا، شايع‌ترين بيماري‌هاي مغز و اعصاب را تشنج عنوان کرد و افزود: تشنج هنگامي روي مي‌دهد که گروهي از سلول‌هاي عصبي مغز ناگهان به صورت همزمان با يکديگر ولي غيرطبيعي و کنترل نشده، شروع به ارسال پي در پي پيام‌هاي الکتريکي مي‌کنند که باعث اختلال موقت در مغز و ايجاد علايم گوناگوني در فرد مي‌شود.

وي اضافه کرد: وقتي کودکي تشنج مي‌کند، ممکن است شما يک يا چند مورد از اين علايم را در وي مشاهده کنيد؛ از جمله اينکه کودک دچار اختلال هوشياري شود، يعني اطرافيان را نشناسد، متوجه زمان و مکان نباشد، به صدا زدن شما پاسخ ندهد، يا بي‌هوش روي زمين بيفتد، ممکن است بدن يا اندام کودک سفت شود و يا رنگ صورت او کبود شود.

اين فوق تخصص مغز و اعصاب گفت: شايد تنفس کودک براي حدود 30 ثانيه قطع شود و بعد از اين وقتي دوباره شروع به تنفس کند، بسيار سطحي باشد. حرکاتي غيرارادي در اعضاي بدن کودک ظاهر شود. اين حرکات ممکن است قسمتي از بدن يا تمام اعضا را درگير کند. ممکن است کودک به شدت دست و پا بزند، روي زمين بيفتد، سر و چشم‌هاي او به يک طرف بچرخد، يا اينکه فقط يک دست يا يک پايش دچار حرکات تکان دهنده شديد شود و اين حالت چند ثانيه تا چند دقيقه طول بکشد.

ساکت بيان کرد: معمولا اين حملات کمتر از 10 دقيقه طول مي‌کشد. ممکن است کودک در زمان حمله، کنترل ادرار يا مدفوع خود را از دست بدهد. گاهي کودک به صورت ناگهاني رفتاري غيرعادي نشان مي‌دهد مثلا بدون آنکه متوجه اطراف باشد، شروع به دويدن مي‌کند. ممکن است کودک براي چند لحظه به نقطه‌اي خيره شده و در اين مدت متوجه اطراف نباشد.

وي با بيان اينکه از هر 100 کودکي که از نظر تکاملي سالم هستند، بين دو تا پنج درصد دچار تب تشنجي ساده مي‌شوند، يادآور شد: چنانچه فردي دچار تشنج شد و اين فرد يک اختلال ساختماني مغزي داشته باشد، بايد يک سري تدابير انديشيده شود تا از تشنج‌هاي بعدي پيشگيري کنيم.

ساکت با تاکيد براينکه هيچ‌گاه داروي کودک‌تان را خودسرانه قطع نکنيد يا مقدار آن را کاهش يا افزايش ندهيد، تصريح کرد: کودکان مبتلا به حملات تشنج بدون تب (صرع) بايد همواره مراقبت شوند، اما به خاطر داشته باشيد که فعاليت جسمي آنها نبايد به گونه‌اي غيرضروري محدود شود.

وي توصيه کرد: در زمان انجام کارهايي که با خطر سقوط يا غرق شدن همراهند، مخصوصا شنا، از نزديک مراقب کودکتان باشيد. اگر کودک شما تمايل به بالا رفتن از بلندي‌ها، درخت يا وسايل بازي دارد، نزديک آنها بمانيد.اين فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان اظهار کرد: کودکان با سابقه تشنج ممکن است با يک تب خفيف، گرماي شديد محيط، کم خوابي، فشار روحي، خستگي شديد فيزيکي يا مصرف بعضي داروها (مثل تئوفيلين) دچار عود بيماري شوند. بنابراين حتما کودک‌تان را از اين موارد محافظت کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي