جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 به مناسبت هفته پژوهش؛
 برگزاري سمينار طراحي و ساخت سلول‎هاي خورشيدي بهينه  

 اهواز-خبرنگار آفرينش

به مناسبت هفته پژوهش سمينار طراحي و ساخت سلولهاي خورشيدي بهينه با استفاده از فناوري سيليکون آمورف با همکاري شرکت برق منطقه‌اي استان خوزستان و معاونت پژوهشي و فناوري دانشگاه شهيد چمران با حضور مديرعامل و ساير مديران اين شرکت و نيز پژوهشگران علاقه‎مند در سالن اجتماعات نمايشگاههاي بين‎المللي اهواز برگزار شد.

نبي‎اله کوثريان مجري طرح تحقيقاتي فناوري ساخت سلولهاي خورشيدي در اين سمينار گفت: سلولهاي خورشيدي فتوولتاييک که انرژي نوري را به طور مستقيم به انرژي الکتريکي تبديل مي‎کنند، جايگزيني آينده‎دار براي توليد انرژي مي‏باشند.

عضو هيئت علمي دانشگاه چمران اهواز قابل دسترس بودن ابزار و امکانات اين روش در کشور را يکي از دلايل انتخاب اين نوع فناوري دانست و افزود: از مزاياي مهم سلولهاي خورشيدي که سبب شده توجه بسياري از پژوهشگران و سياستگذاران به اين زمينه جلب شود را مي‏توان قابليت جايگزيني با انرژي فسيلي، امکان استفاده در مناطق دورافتاده، کاهش توليد گازهاي گلخانه‏اي، کاهش دي‎اکسيدکربن و باران اسيدي نام برد.

وي ادامه داد: ساخت آنها به روي زمينه‏هاي بسيار ارزان و انعطاف‏پذير مانند شيشه و پلاستيک که در دماي بالا عملکرد بهتري نسبت به سيليکونهاي کريستالي دارند، بالا بردن راندمان آنها در دماهاي بالا و سازگار با محيط بويژه در مناطق گرمسيري و وجود ابزارهاي لازم آن در کشور جهت بومي‎سازي و امکان ساخت آن در ابعاد بزرگ از مزاياي ديگر اين نوع سلولها هستند.

کوثريان اضافه کرد: مطالعات انجام اين پروژه در ايران همسطح با مطالعات جهاني است و از نظر فناوري و دانش کار در سطح مناسبي قرار دارد که تنها براي رسيدن به توليد انبوه نيازمند برطرف شدن کمبودهاي جانبي از جمله محدوديت در ابزار و دستگاهها و سيستم متناسب با نياز اين صنعت است که توجه بيشتري طلب مي‏کند.

گفتني است اين پروژه ارزشمند، حاصل چندين سال تلاش بي‎وقفه است که در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري به ثبت رسيده و داراي کد ملي است، اين طرح با حمايتهاي مادي و معنوي شرکت برق منطقه‌اي خوزستان و تجهيز آزمايشگاه تحقيقاتي سلولهاي خورشيدي در دانشگاه شهيد چمران اهواز به سرانجام رسيده است.‏


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي