جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 باز شدن دروازه هاي ورود ايران به بازار LNG 

 
يکي از دروازه هاي ايران براي ورود به بازار LNG عمان است که قرار است با آغاز پروژه صادرات گاز از ايران به اين کشور، گاز مورد نيازعمده ظرفيت کارخانه‌هاي LNG عمان تامين شود.به گزارش ايسنا ، در برنامه اي که بيژن زنگنه به عنوان وزير پيشنهادي نفت در دولت دوازدهم ارائه کرد ذکر شده بود که صادرات گاز به عمان از سال 1397 و با 10 ميليون مترمکعب در روز آغاز خواهد شد که اين حجم در سال‌هاي 1398 و 1399 به 25 ميليون مترمکعب در روز خواهد رسيد.

برنامه ريزي مذکور درحالي از سوي زنگنه اعلام شد که به نظر مي رسد قدم هاي نخست براي تحقق آن برداشته شد و زنگنه در وين و در حاشيه اجلاس 173 اوپک، از امضاي موافقتنامه‌اي (MMO) با محمدبن حمد الرحمي وزير نفت عمان خبر داد و گفت: موافقت‌نامه اي با وزير عماني امضا کرديم که فکر مي‌کنم کار (پروژه صادرات گاز) را بسيار تسريع کند که براساس آن، کارشناسان دو طرف، در يکماه آينده، چند موضوع را مشخص کرده و به اجلاس وزرا در اوايل سال 2018مي‌آورند.

زنگنه با بيان اينکه تعيين حجم گاز صادراتي، چگونگي ساخت خط لوله، نحوه فاينانس پروژه از جمله مواردي است که کارشناسان بايد به سرعت آن را روشن کنند، افزود: طرف عماني مي‌پذيرد که ماليات و عوارض نگيرد. قرار است ايران، گاز مورد نياز عمده ظرفيت کارخانه‌هاي LNG عمان را تامين کند.

بر اساس اين گزارش، يکي از محورهاي مذاکرات سياسي و اقتصادي بين ايران و عمان طي سال‌هاي اخير طرح صادرات گاز به عمان، استفاده از ظرفيت خالي صنعت LNG اين کشور و نهايتا صادرات گاز مايع ايران از طريق عمان به بازارهاي جهاني بود.

اگرچه قدمت مذاکرات گازي بين اين دو کشور به سال‌هاي قبل بازمي‌گردد، صحبت‌هاي جدي‌تر در اين زمينه با برگزاري GECF در تهران،حدود سه سال گذشته، از سر گرفته شد، زماني که ايران اعلام کرد برنامه‌هايي براي صادرات گاز به عمان و تبديل آن به ال ان جي و سپس صادرات مجدد دارد.

اواسط زمستان سال گذشته زنگنه پس از مذاکرات ميان هئيت‌هاي متشکل از مسئولان و مديران وزارت نفت ايران و عمان در يک نشست خبري مشترک با محمد بن حمد الرمحي، وزير نفت و گاز عمان با اشاره به ادامه فرآيند فعاليت‌هاي رو به جلو مربوط به پروژه احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان، گفت: نقشه برداري در آب‌هاي عميق که ظرف چند ماه آينده و تا 10 اسفندماه 95 تمام مي شود و پس از آن ما وارد مرحله رفتن به مناقصه مي‌شويم.

به گفته وي، شرکت هاي خارجي علاقه مند به مشارکت در احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان و موضوع بازاريابي گاز از جمله شرکت توتال فرانسه، شرکت انگليسي-هلندي شل، ميتسوئي ژاپن، کوگس کره جنوبي و يونيپر آلمان در جمع هئيت‌هاي ايراني و عماني گزارش‌ها و توضيحاتي ارائه دادند در نتيجه پرسش‌هايي مطرح و مواضع ما روشن شد.

وزير نفت اظهار کرد: سند امضا شده، موافقتنامه‌اي ميان شرکت ملي نفت ايران و وزارت نفت و گاز عمان با عنوان چارچوب کلي توافق براي احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان بود، با توجه به پايان مهلت اين سند با امضاي دوباره اين چارچوب توافق (Frame work Agreement) تمديد شد.

کارهاي زيادي در حال انجام است، يکي از تصميم‌ها اين است که گاز ايران در بخشي از ظرفيت عمان ال ان جي به گاز طبيعي مايع شده تبديل شود و آنها ال‌ان‌جي را براي فروش و صادرات به ما تحويل دهند.روش انجام کار احداث خط لوله صادرات گاز ايران به عمان تا پايان فوريه ميان دو کشور نهايي مي‌شود، پيشنهادهاي متعددي مطرح شده است و ما گزارش‌ها را دريافت کرديم قرار شده است ما پيشنهادهايي آقاي الرمحي را بايد بررسي و تا پايان ماه ميلادي فوريه نهايي کنيم.

من فکر مي کنم پروژه صادرات گاز ايران به عمان نياز به يک ميليارد و 200 ميليون دلاري سرمايه گذاري داشته باشد که اين برآورد با درنظر گرفتن عبور از آب‌هاي عميق است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي