جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 معادلات انرژي 

 اعلام آمادگي خطوط لوله و مخابرات نفت براي سوآپ نفت خام کرکوک

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با ايجادمرکز انتقال نفت خام و تاسيسات مربوط، آماده سواپ نفت خام عراق به ايران مي شود.

عباسعلي جعفري نسب، مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران به شانا گفت: با توجه به توافق اخير وزيران نفت ايران و عراق درباره سوآپ نفت خام، اين شرکت آمادگي خود را براي انتقال آن اعلام مي کند.

وي با بيان اينکه قرار است حدود 50 تا 60 هزار بشکه نفت خام کرکوک عراق به‌وسيله تانکرهاي جاده‌پيما از عراق به ايران منتقل شود، افزود: اين ميزان در "دره شهر" دريافت و در سه مخزني که شرکت ملي پخش به اين کار اختصاص داده است، ذخيره مي شود.

جعفري نسب با اشاره به اينکه تخليه و رسيد در مخازن به عهده شرکت ملي پخش است، تصريح کرد: تغيير و جابجايي نفت خام از اين مرحله به بعد با ايجاد تاسيسات و تلمبه خانه‎اي در دره شهر، بر عهده شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت خواهد بود.

جعفري نسب ادامه داد: نفت خام سوآپ کرکوک عراق به ايران از دره شهر به تنگ فني منتقل و از آنجا به پالايشگاه هاي کرمانشاه، شازند، تهران و تبريز ارسال مي شود؛ به همين منظور نيز سه دستگاه توربين و توربو پمپ از تلمبه خانه چشمه شور به دره شهر منتقل و نصب خواهد شد.

به گفته وي مسير خط لوله تا تنگ فني کوتاه و حدود 31 کيلومتر است و همچنين اين خط لوله از ظرفيت خوبي نيز برخوردار است.

وي با بيان اينکه پيش بيني ما براي انجام اين عمليات مدت زمان 45 روز است، افزود: با ساخت يک تلمبه خانه در دره شهر و تغييراتي که بايد ميان مخازن شرکت پخش و تاسيسات خط لوله (تغيير کاربري خط لوله از فرآورده به نفت خام) انجام شود، شرايط براي انتقال نفت خام سوآپ عراق به کشور فراهم خواهد شد.

وي تصريح کرد: البته با توجه به توافقات انجام شده، جريان سوآپ ممکن است زودتر نيز آغاز شود؛ زيراکه در ابتدا، بحث انتقال از طريق نفتکش و ذخيره در انبار شرکت ملي پخش مطرح است و سپس با همکاري شرکت خطوط لوله و مخابرات، انتقال انجام خواهد شد.

مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت درباره سوآپ نفت خام از پايانه نکا به تهران نيز گفت: از زمان شروع سوآپ شمال (حدود 4 ماه و از تاريخ 12 مرداد امسال) تاکنون نزديک به 2 ميليون و 40 هزار بشکه نفت خام در نکا تحويل و به تدريج به پالايشگاه تهران منتقل شده است.

وي افزود: روزانه تقريبا 17 تا 18 هزار بشکه نفت خام در نکا دريافت مي شود که به دليل حجم کم آن هر چند روز يک بار خط لوله مربوطه به انتقال نفت خام سوآپ اقدام مي کند.

اروپا؛ مقصد 40 درصد نفت ايران در ماه نوامبر

ميزان صادرات نفت ايران به بازارهاي اروپايي در ماه نوامبر (آبان- آذر) به 40 درصد رسيد.

به گزارش شانا، شرکت‌هاي اروپايي از حدود 2 سال گذشته، پس از توافق برجام خريد محموله‌هاي نفت خام ايران را از سر گرفتند، اروپايي‌ها در دوران تحريم، خريد نفت خام از ايران را به نزديک صفر رسانده بودند. شرکت‌هاي انگليسي – هلندي شل، توتال فرانسه، اني ايتاليا و ساراس ايتاليا، هلنيک پتروليوم يونان، رپسول اسپانيا برخي از مشتريان محموله‌هاي نفت خام ايران در اروپا هستند.

ايران همچنين در ماه نوامبر موفق شد 60 درصد نفت خام صادراتي خود را روانه بازار آسيا کند، چين بزرگترين مشتري نفت ايران در آسياست که بيش از 600 هزار بشکه نفت از ايران خريداري مي کند.

آمارهاي ماه نوامبر همچنين نشان مي‌دهد، کره جنوبي همچنان بزرگترين دريافت کننده ميعانات گازي ايران است و نيمي از ميعانات گازي به اين کشور و بقيه به کشورهاي منطقه خليج فارس صادر مي‌شود. ايران در ماه نوامبر بيش از 400 هزار بشکه ميعانات گازي صادر کرده است.

بيژن زنگنه، وزير نفت هم در حاشيه نشست يکصد و هفتاد و سوم اوپک در وين (9 آذرماه) ميزان صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران را بيش از 2,5 ميليون بشکه در روز عنوان کرده بود.

رئيس مجلس :

فروش و مراودات نفتي پس از برجام روان‌تر شده است

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: پس از برجام فضاي اقتصادي روان شد، هم اکنون نفت فروخته مي‌شود، مراودات نفتي، کشتيراني و بيمه‌ها راه افتاده، فروش محصولات پتروشيمي و صنايع ديگر براي توليدکننده روان‌تر شده است.

به گزارش شانا، علي لاريجاني ، به بيان برخي مسائل سياسي، اقتصادي و بين‌المللي پرداخت و با تاکيد بر اهميت موضوع صادرات در بهبود وضع اقتصادي کشور گفت: بايد روي صادرات و جذب سرمايه جدي کار کنيم، شرايط کشور و مقررات آن براي اين موضوع آماده نيست، از اين رو در قانون‌گذاري براي رفع موانع توليد بايد فعال‌تر بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي