جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/09/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5715

 تدارک قوي مراکش براي جام جهاني
 وقتي همه خوابيم! 

 
آفرينش-حريف اصلي ايران در جام جهاني در حالي 5 بازي بزرگ را براي آماده سازي در نظر گرفته که ما هنوز در گيرودار پيش پا افتاده ترين مسائل ممکن هستيم.

مراکش و ايران در گروه B جام جهاني 2018 با يکديگر هم گروه هستند و به اعتقاد بسياري از کارشناسان، بازي اول اين دو تيم، نبرد اصلي براي اين تيم هاي آسيايي و آفريقايي خواهد بود.

با توجه به بازي هاي سخت اين گروه و حضور اسپانيا و پرتغال در کنار ايران، مراکش به طور جدي در تدارک بازي هاي قوي براي آماده سازي است.

در اين رابطه رئيس فدراسيون فوتبال مراکش گفت: «در جام جهاني بهترين تيم‌ها حضور دارند و بنابراين تمام گروه‌ها قدرتمند و سخت هستند. برنامه‌هاي آماده‌سازي تيم ملي فوتبال مراکش از ماه مارس ميلادي (اسفند 1396) براي جام جهاني 2018 روسيه با انجام ديدارهاي تدارکاتي برابر حريفان مشابه‌مان آغاز خواهد شد. اين تيم‌ها از سوي هروه رنار (سرمربي مراکش) تعيين مي‌شوند که شامل آرژانتين، لهستان، سوئد، بلژيک و ايسلند هستند.»

حريف اصلي ما در حالي مهياي جام جهاني مي شود که ما هنوز در گيرودار زمين تمريني مناسب و برگزاري اردوهاي تدارکاتي هستيم. حتي هنوز فيفا دي هاي تيم ملي هم به طور دقيق مشخص نشده و معلوم نيست که براي حضور در اين تورنمنت سخت، با چه تيم هايي روبرو مي شويم.

در روزهاي گذشته گمانه زني هايي شده و از احتمال بازي با اروگوئه صحبت شده که اين بازي هم قطعي نشده و در هاله اي از ابهام قرار دارد. اين درحالي است که ما با دو تيم قوي اروپايي هم گروه هستيم و بدون شک يکي از نيازهاي اصلي ما، رويارويي با تيم هاي مطرح و قدرتمند اروپايي در بازي هاي تدارکاتي است.

اين مسائل، باعث شده که صداي کي روش هم بلند شود و حتي سرمربي پرتغالي تيم ملي اعلام کرده که اگر برنامه هاي او که يکي از مهم ترين اين خواسته ها، اردوهاي بلند و باکيفيت است، محقق نشود، ترجيح مي دهد که از تيم ملي جدا شود.

در واقع خواسته کارلوس کي‌روش اين بار چيزي فراتر از بازي‌هايي دوستانه بزرگ است و فدراسيون احتمالا توان برآوردن اين خواسته‌ها را نخواهد داشت. سرمربي تيم ملي پيش از اين از فدراسيون شکايت داشت که نمي‌تواند بازي‌هاي دوستانه مناسبي را براي تيم ملي فراهم کند. در واقع او تمايل داشت بازيکنانش را مقابل تيم‌هاي بزرگ آزمايش کند تا آن‌ها با تجربه بيشتري وارد جام جهاني شوند، اما با اين حال از زمان و مدت اردوهاي تيم ملي که خود او تعيين‌شان کرده بود راضي بود.

اما بعد از هم‌گروه شدن با اسپانيا و پرتغال که رقباي سختي براي تيم ملي هستند، سرمربي تيم ملي نظرش را درباره اردوها هم تغيير داده است. او دقيقا بعد از قرعه‌کشي خواستار برنامه‌اي خاص براي تيم ملي شد و در بيانيه فيس‌بوکي خود بر لزوم وجود برنامه‌اي ويژه براي آماده‌سازي بازيکنان داخلي تاکيد کرد.

کارلوس کي‌روش قبلاً برنامه‌ اردوهايش را به فدراسيون فوتبال داده است و با زمان، مکان و مدت اين اردوها موافقت شده و ليگ برتر هم براساس آن برنامه‌ريزي شده است. اما آن‌چه او الان مي‌خواهد، احتمالا اردوهاي بلندمدت‌تر براي بازيکنان داخل ليگ ايران يا زودتر در اختيار گرفتن آن‌ها پيش از جام جهاني است. سرمربي تيم ملي مثل گذشته بيشتر از بازيکنان اروپايي، نگران آمادگي بازيکنان ليگ ايران است؛ چرا که معتقد است آن‌ها به اندازه بازيکنان اروپايي تحت فشار بازي نمي‌کنند و مدت زمان مفيد بازي در اين ليگ خيلي پايين‌تر از ليگ‌هاي اروپايي است.

با اين حال احتمالاً فدارسيون نمي‌تواند اين خواسته کي‌روش را اجابت کند. تاج و همکارانش براي چنين کاري بايد موافقت باشگاه‌هاي ليگ برتر و سرمربيان‌شان را به دست آورند که ليگ بدون تعطيلي بيشتر به کارش ادامه دهد و آن‌ها بدون بازيکنان ملي‌پوش‌شان بازي‌ها را ادامه بدهند؛ اتفاقي که تعادل و تعاملي که فعلا بين باشگاه‌ها و تيم ملي به وجود آمده را به هم مي‌ريزد. کي‌روش پيش از اين موافقت کرده بود فقط در روزهاي فيفا اردوهاي تيم ملي را برگزار کند اما حالا با مشخص شدن رقباي تيم ملي ترجيح مي‌دهد بازيکنان مورد نظرش در ليگ داخلي را بيشتر از ديگران در اختيار داشته باشد.

انتخاب ديگر کي‌روش، زير نظر گرفتن بازيکنان مورد نظرش بدون برگزاري اردوي بلندمدت است؛ انتخابي که شامل برگزار شدن تمرينات ريکاوري بازيکنان بعد از بازي‌هاي تهران در مرکز تيم‌هاي ملي، زير نظر گرفتن سلامت بازيکنان تا جام جهاني و ارائه برنامه ويژه به بازيکنان براي اجرا در باشگاه‌ها است. اين برنامه هم جز با تعامل باشگاه‌ها و راضي شدن کارلوس کي روش براي صحبت رودررو با مربيان باشگاه‌ها قابل اجرا نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
اقتصادي
انرژي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي